Nad Berlin i Brandenburgię nadciągają kolejne burze z gradem i wichurami – letnie nawałnice coraz groźniejsze

    Po tragicznej w skutkach wichurze w poniedziałek, nad Niemcy nadciągają następne silne burze. Szczególnie zagrożony jest rejon Berlina i Brandenburgii.

    Zaledwie kilka dni po śmiertelnej wichurze, która przetoczyła się przez stolicę Niemiec, prognozy zapowiadają kolejne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W czwartek od godzin popołudniowych nad Berlinem i Brandenburgią może dojść do intensywnych burz z gradem, ulewnym deszczem i silnymi podmuchami wiatru. Letnie nawałnice, w przeciwieństwie do tych jesiennych, niosą ze sobą szczególne zagrożenia.

    Niebezpieczne zmiany pogodowe – upał szybko ustąpi miejsca burzom

    Jak informuje Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD), czwartek przyniesie najpierw upalne temperatury dochodzące w Berlinie do 31°C. Jednak już w ciągu dnia fala gorąca zostanie wypchnięta przez chłodny front atmosferyczny nadciągający z zachodu. W jego następstwie do regionu napłynie wilgotne, niestabilne i sprzyjające burzom powietrze, co stworzy idealne warunki do formowania się gwałtownych zjawisk pogodowych.

    Silne burze, grad i porywisty wiatr od godzin popołudniowych

    Od czwartkowego popołudnia mieszkańcy Berlina i Brandenburgii muszą liczyć się z intensywnymi burzami, którym towarzyszyć będą:

    • ulewne deszcze – około 20 litrów wody na metr kwadratowy w krótkim czasie,
    • grad,
    • wichury o prędkości od 70 do 90 km/h (odpowiednik siły wiatru 8–9 w skali Beauforta).

    W niektórych rejonach mogą się także utworzyć rozległe układy burzowe, przynoszące nawet ponad 30 litrów deszczu na metr kwadratowy oraz orkanowe podmuchy wiatru do 110 km/h (siła 11 Beauforta). Meteorolog DWD Jacqueline Kernn ostrzega, że możliwe są lokalne podtopienia oraz szkody wyrządzone przez grad.

    Poniedziałkowa burza – zapowiedź kolejnych dramatów?

    W poniedziałek w Berlinie odnotowano podmuchy wiatru przekraczające 100 km/h, co doprowadziło do śmierci jednej kobiety oraz licznych zniszczeń. Silny wiatr spowodował również zatrzymanie całego ruchu kolejki miejskiej S-Bahn. Takie prędkości wiatru w miesiącach letnich są nietypowe, co potęguje skalę zagrożenia.

    Letnie burze bardziej niebezpieczne niż jesienne

    W okresie letnim drzewa są w pełni pokryte liśćmi, co sprawia, że stanowią większą powierzchnię oporu dla wiatru. W efekcie łatwiej dochodzi do łamania konarów, a nawet całkowitego wyrywania drzew z korzeniami. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest osłabienie drzew w wyniku wiosennej suszy oraz potencjalne uszkodzenia spowodowane przez burzę „Ziros”, która przeszła nad regionem zaledwie kilka dni wcześniej. DWD zdecydowanie odradza wchodzenie do lasów w czasie trwania nawałnic.

    Zagrożony obszar: od Stuttgartu przez Berlin po Passau

    Już w godzinach przedpołudniowych pierwsze strefy opadów mają dotrzeć do Niemiec z północnego zachodu. W kolejnych godzinach burze będą się przemieszczać falami na wschód, obejmując szeroki pas kraju: od Stuttgartu przez Lipsk, Berlin aż po Passau i przyległe regiony.

    Prognozy zapowiadają miejscami nawałnice o charakterze ulewnym, z intensywnymi opadami, gradem oraz porywistym wiatrem. Jednocześnie przewiduje się, że intensywność zjawisk będzie silnie zróżnicowana – podczas gdy w jednych miejscach może spaść zaledwie niewielka ilość deszczu, w innych możliwe są gwałtowne burze i poważne szkody w infrastrukturze.

    Modele pogodowe wskazują na szczyt aktywności między 15 a 18

    Według precyzyjnego modelu pogodowego ICON-D2, najsilniejsze podmuchy wiatru wystąpią między godziną 15 a 18, głównie w pasie między Magdeburgiem a Berlinem oraz między Erfurtem a Dreznem. Inne modele wskazują natomiast na bardziej południowo-zachodni przebieg burzowego frontu – w rejonach Hesji i Turyngii.

    W zależności od dalszego rozwoju sytuacji atmosferycznej, burze mogą uderzyć w Berlin i Brandenburgię już w godzinach popołudniowych, ale możliwe jest również, że dotrą tam dopiero późnym wieczorem lub ominą ten region jedynie częściowo.

    Superkomórki możliwe w Bawarii i za granicą

    Zdecydowanie podwyższone zagrożenie burzowe prognozowane jest również dla południowo-wschodniej Bawarii, a także części Czech i Austrii. W tych regionach mogą się rozwinąć tzw. superkomórki burzowe – szczególnie groźne, długotrwałe struktury burzowe, które charakteryzują się silnym prądem wstępującym, dużym gradem oraz ryzykiem wystąpienia orkanu.

    Atmosfera pozostaje niestabilna – zachowaj ostrożność

    Choć dokładna lokalizacja strefy największego zagrożenia nadal pozostaje niepewna, pewne jest jedno: w czwartek warunki meteorologiczne w wielu regionach Niemiec będą sprzyjać gwałtownym i niebezpiecznym zjawiskom pogodowym. Mieszkańcom zaleca się bieżące śledzenie ostrzeżeń pogodowych oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni i w pobliżu drzew podczas przechodzenia burz.

    źródło: tagesspiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x