Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech wciąż wzrasta, społeczeństwo znów staje się mniej ostrożne – dlatego Ministerstwo Zdrowia z obawą patrzy na zbliżający się sezon jesienno-zimowy. Jego zdaniem trzeba będzie podejmować kolejne działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii.
Federalne Ministerstwo Zdrowia uważa, że w najbliższych miesiącach czeka nas jeszcze jedna potężna fala zakażeń. Aby ją powstrzymać, trzeba podjąć działania, które pozwolą zapobiec nadmiernemu obciążeniu systemu opieki zdrowotnej i uchronić grupy osób, które nie mogą być jeszcze zaszczepione, przed ewentualnym ciężkim przebiegiem choroby. Ministerstwo Zdrowia Niemiec przesłało specjalny raport w tej sprawie do poszczególnych krajów związkowych i do Bundestagu.
Mniej surowe ograniczenia niż w ubiegłym roku
Jak podkreślono, ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień działania wprowadzane w celu walki z pandemią mogą być bardziej umiarkowane od tych podejmowanych jesienią i zimą zeszłego roku. „Według wszelkiego prawdopodobieństwa nie będzie konieczności wprowadzania tak ostrego lockdownu jak podczas drugiej i trzeciej fali koronawirusa” – czytamy w raporcie.
W walce z czwartą falą zakażeń pomóc ma wysoki odsetek osób zaszczepionych oraz przestrzeganie w dalszym ciągu podstawowych zaleceń, takich jak zachowanie dystansu i zasad higieny oraz noszenie maseczek. Należy o tym pamiętać wszędzie tam, gdzie w zamkniętych pomieszczeniach przebywa duża liczba osób.
Z raportu Ministerstwa wynika, że noszenie medycznych masek ochronnych będzie konieczne aż do wiosny 2022 roku, zwłaszcza w środkach transportu publicznego i w sklepach. Wymóg ten ma dotyczyć „wszystkich, także zaszczepionych i ozdrowieńców”.
Zasada 3G: geimpft, genesen, getestet
Ministerstwo wyjaśniło, że szczepienia i testy z dużym prawdopodobieństwem zapobiegają wejściu do pomieszczenia osób z wysokim poziomem wiremii, mogących zarazić innych koronawirusem. „Dlatego też w całych Niemczech, niezależnie od wskaźnika zachorowalności na COVID-19, od początku lub od połowy września 2021 roku uczestnictwo w określonych wydarzeniach powinno być zasadniczo możliwe tylko wtedy, gdy przestrzegana jest tak zwana zasada 3G „Geimpft, Genesen, Getestet” (chodzi o osoby zaszczepione, ozdrowieńców i tych, którzy poddali się testowi na obecność koronawirusa).
Jako przykład wymieniono wizyty w restauracjach (wewnątrz lokalu), noclegi w hotelach, zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne, sport i imprezy w zamkniętych pomieszczeniach, a także imprezy masowe – również te na świeżym powietrzu.
Większe obostrzenia dla niezaszczepionych
W raporcie stwierdzono ponadto, że w zależności od poziomu wyszczepialności, wskaźnika zachorowalności w poszczególnych grupach wiekowych oraz liczby hospitalizacji pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych, jeżeli pewne dopuszczalne wartości progowe zostaną przekroczone, konieczne może być wprowadzenie dalej idących restrykcji w odniesieniu do osób niezaszczepionych.
Obejmowałyby one w szczególności ograniczenia dotyczące kontaktów oraz ograniczenie lub całkowity zakaz wizyt osób niezaszczepionych w lokalach gastronomicznych i ich uczestnictwa w różnego typu wydarzeniach.
„Jak wysoka będzie ta czwarta fala?”
Ministerstwo Zdrowia stwierdziło w dalszej części raportu: „Nadchodzi czwarta fala – choć poziom zakażeń jeszcze (!) jest niski. Oprócz tego, że liczba infekcji rośnie w związku z powrotami z podróży zagranicznych, zachowania ludzi podczas kontaktów z innymi w coraz większym stopniu przypominają te sprzed pandemii”. Do tego wszystkiego dochodzi zbliżający się jesienno-zimowy sezon wzmożonych infekcji. „Kluczowe pytanie brzmi więc: jak wysoka będzie ta czwarta fala? Teraz się rozstrzygnie, jak wysoka”.
Na 10 sierpnia zaplanowano spotkanie kanclerz Angeli Merkel (CDU) z premierami poszczególnych krajów związkowych Niemiec, podczas którego politycy dyskutować będą o tym, jakie działania podjąć w związku z rosnącą liczbą zakażeń.
Źródło: www.tagesschau.de
Dyskyrminacja,osoby niezaczepione są gorsze.Prawa człowieka i trybunał Stanu.