Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Zmiany klimatyczne zagrażają bezpieczeństwu Niemiec

    Kryzys klimatyczny jest „największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych czasów”, powiedziała minister spraw zagranicznych Baerbock (Zieloni). Zmiany klimatu destabilizują, zaostrzają konflikty o ziemię, wodę i żywność oraz zwiększają migrację. Ostrzegła, że ci, którzy nie dbają o ochronę klimatu, „zagrażają źródłom utrzymania ludzi, ich dobrobytowi, naszej wewnętrznej stabilności w Niemczech i Europie oraz zagrażają globalnemu bezpieczeństwu”.

    BND: Globalne ocieplenie jest jednym z pięciu głównych zewnętrznych zagrożeń dla Niemiec

    Raport zatytułowany „National, Interdisciplinary Climate Risk Assessment” (NiKE) cytuje prezesa BND Kahla, który powiedział, że konsekwencje globalnego ocieplenia są „jednym z pięciu głównych zagrożeń zewnętrznych” dla Niemiec, obok Rosji, Chin, cyberprzestrzeni i międzynarodowego terroryzmu.

    Według naukowców klęski żywiołowe zagrażają bezpieczeństwu i własności Niemców, zagrażają dobrobytowi gospodarczemu Niemiec i prowadzą do zakłóceń w infrastrukturze krytycznej. Niedobory zasobów i brak bezpieczeństwa żywnościowego „z kolei wymusiłyby migrację”.

    „Uchodźcy klimatyczni” uciekają do Europy – nie jest to tak oczywiste, jak się wydaje, nawet z naukowego punktu widzenia.

    Jest to jednak czasami kwestionowane w badaniach. W doniesieniach prasowych, artykułach redakcyjnych, oświadczeniach politycznych i analizach organizacji pozarządowych utrwalił się pogląd, że zmiany klimatu powodują migrację coraz większej liczby osób do Europy.

    Około 20 lat temu, na przykład, Financial Times mówił o „ludzkim tsunami” zmierzającym do Europy. „Obecne przepływy uchodźców prawdopodobnie zostaną przyćmione, jeśli całe regiony świata staną się niezdatne do zamieszkania, a uchodźcy klimatyczni rzucą się do Europy” – tak brzmiał niedawny artykuł redakcyjny w Stuttgarter Zeitung.

    Wiele osób jest po prostu zbyt biednych, by dotrzeć do Europy

    Z naukowego punktu widzenia nie jest to jednak tak jednoznaczne, jak się wydaje. „Ludzie, którzy przenoszą się z powodu zdarzeń klimatycznych, zwykle podróżują tylko na krótkich dystansach”, wyjaśnia na przykład Valerie Mueller z Arizona State University. W rezultacie pozostają w swoich krajach ojczystych i przenoszą się na przykład ze wsi do miast lub co najwyżej udają się do sąsiedniego kraju. Niektórzy ludzie są tak biedni, że w ogóle nie mają środków na migrację, podkreśla Benjamin Schraven, badacz z Bonn. Co więcej, same zmiany klimatu rzadko są przyczyną migracji lub ucieczki. Konflikty, czynniki ekonomiczne lub inne czynniki prawie zawsze odgrywają pewną rolę.

    źródło: deutschlandfunk.de

     

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Niech lepiej powie za co jej dziadek wyróżnienie od Hitlera dostał. A zmiany klimatyczne to ona ci najwyżej w majtkach ma

    Michał

    No moje oko to eliminując Zielonych z dyskursu publicznego pozbywamy się czterech z wymienionych w tekscie zagrożeń. Piąte zagrożenie czyli cyberprzestrzeń też traci na znaczeniu bo już nie trzeba będzie się przejmować utrzymaniem spójnej propagandy medialnej.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x