Wielu Ukraińców uciekło przed wojną za granicę swoimi samochodami. Teraz stają się one jednak problemem dla saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Konieczne jest ważne ubezpieczenie OC
Jak donosi gazeta „Bild”, saksońskie MSW chce zapobiec stratom niemieckich właścicieli samochodów, którzy są zamieszani w spory z tytułu odpowiedzialności cywilnej z nieubezpieczonymi ukraińskimi samochodami. Dlatego ministerstwo planuje teraz najwyraźniej wycofanie z obiegu ukraińskich pojazdów, które dłużej niż rok poruszają się po niemieckich drogach. „Nie ma tu już żadnych wyjątków, traktujemy te pojazdy jak wszystkie inne bez ważnej rejestracji i ubezpieczenia, wycofujemy je z użytkowania” – powiedział gazecie Bild, minister Armin Schuster.
Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej agresji wiele osób uciekło z Ukrainy do Niemiec swoimi samochodami. Specjalne rozporządzenie pozwalało tym kierowcom na korzystanie ze swoich pojazdów bez rejestrowania ich w Niemczech i bez niemieckich tablic rejestracyjnych. Od 1 czerwca 2022 roku ukraińskie pojazdy muszą jednak posiadać ubezpieczenie OC.
Ważność zielonej karty
Właściciele ukraińskich pojazdów mogą je uzyskać albo w formie polisy granicznej, oferowanej przez niemieckich ubezpieczycieli komunikacyjnych, albo poprzez tzw. „zieloną kartę”. Ta ostatnia gwarantuje kierowcom ochronę ubezpieczeniową przez rok po wjeździe do Unii Europejskiej.
Dla wielu uchodźców upływa jednak teraz ważność „zielonej karty”. Od tego czasu kierowcy muszą być w stanie udowodnić, że posiadają ubezpieczenie. Bez niego użytkownicy dróg zostaną sami z kosztami w razie wypadku. Według raportu, saksońskie ministerstwo transportu pracuje jednak w koordynacji z innymi krajami związkowymi nad rozporządzeniem, które umożliwi ponowne przedłużenie rocznego terminu.
Dolna Saksonia przedłuża przepisy wyjątkowe
W połowie marca kraj związkowy Dolna Saksonia przedłużył przepisy wyjątkowe dla pojazdów z Ukrainy. Według Ministerstwa Transportu Dolnej Saksonii, pojazdy z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi nadal nie muszą być rejestrowane w Niemczech. Przepisy zwalniające z tego obowiązku były pierwotnie ważne tylko przez rok i dla niektórych samochodów już wygasły. Obecnie rozporządzenie ma obowiązywać do 1 kwietnia 2024 roku, o ile można przedstawić dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Ukraińskie samochody zazwyczaj nie mają ważnego dopuszczenia do ruchu w Niemczech. Właściwie konieczna byłaby więc ocena biegłego, ogólne badanie pojazdu i wydanie zezwolenia wyjatkowego. Jednak ukraińskie prawa jazdy uchodźców mogą być od lipca 2022 roku używane w Niemczech bez tłumaczenia i bez międzynarodowego prawa jazdy dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej. Regulacja ma obowiązywać co najmniej do marca 2024 roku.
Źródło: www.t-online.de