Minister Faeser chce ułatwić cudzoziemcom otrzymanie niemieckiego obywatelstwa

    Krótszy czas oczekiwania, brak zrzekania się starego obywatelstwa, specjalne zasady dla dzieci i osób starszych – jak donoszą media, minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, chce ułatwić cudzoziemcom przyznanie niemieckiego obywatelstwa.

    Złagodzenie zasad otrzymania niemieckiego obywatelstwa

    Jak donoszą media, federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, chce znacznie zmniejszyć wymagania dotyczące otrzymania obywatelstwa w Niemczech. Informuje o tym gazeta „Bild”, powołując się na informacje z konferencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z odpowiedzialnymi resortami krajów związkowych.

    Według raportu, Faeser planuje, że dzieci urodzone w Niemczech ale mające zagranicznych rodziców automatycznie otrzymają niemieckie obywatelstwo, jeśli jedno z rodziców miało „legalny zwyczajowy pobyt” w Niemczech przez pięć lat.

    Okres pobytu w kraju wymagany do otrzymania obywatelstwa przez cudzoziemców ma zostać skrócony z obecnych ośmiu do zaledwie pięciu lat. W przypadku „szczególnych osiągnięć integracyjnych” przyznanie obywatelstwa byłoby możliwe już nawet po trzech latach. Jednocześnie zniesiony ma zostać obowiązek zrzeczenia się poprzedniego obywatelstwa w celu otrzymania obywatelstwa niemieckiego.

    Niższe wymagania dla osób starszych

    Według relacji gazety, Faeser chce zniesienia wymogów językowych przy nadawaniu obywatelstwa osobom powyżej 67 roku życia. Zamiast tego wystarczy „umiejętność komunikacji ustnej”. Dla tej grupy zrezygnowano by również z wymaganego wcześniej testu wiedzy o Niemczech.

    Z przekazanych informacji wynika, że projekt ustawy jest jeszcze na wczesnym etapie. Plany te nie zostały jeszcze uzgodnione w ramach rządu federalnego. W umowie koalicyjnej uzgodniono reformę ustawy o przyznawaniu obywatelstwa.

    Krytyka ze strony CDU i CSU

    Sekretarz parlamentarny grupy CDU/CSU w Bundestagu, Thorsten Frei (CDU), skrytykował planowane zmiany. „Niemiecki paszport nie może stać się towarem śmieciowym” – powiedział gazecie. Wiceszefowa partii parlamentarnej, Andrea Lindholz (CSU), powiedziała: „Obcokrajowcy w Niemczech zostaną pozbawieni motywacji do integracji.”

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ewa

    Witam. Jakby nie Auslanderzy, to by w Niemczech nie miał kto pracować. Powinni wydawać te swoje paszporty już na przejściach granicznych wszystkim, którzy przyjeżdżają do nich do pracy. A potem modlić się, żeby zostali jak najdłużej.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x