Na wschodzie Niemiec rośnie frustracja związana z polityką – coraz więcej osób powątpiewa w demokrację. Powody są wielorakie: brak sprawiedliwości społecznej, decyzje polityczne podejmowane w celu walki z pandemią i reakcja na wojnę na Ukrainie. Ale niezadowolenie rośnie nie tylko we wschodnich landach.
We wschodniej części Niemiec tylko 26 procent obywateli jest zadowolonych z polityki rządu federalnego
W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie Carstena Schneidera, pełnomocnika rządu ds. Niemiec wschodnich, tylko 39 procent respondentów stwierdziło, że jest zadowolonych z funkcjonowania demokracji w Niemczech. Jeszcze dwa lata temu odsetek ten wyniósł 48 procent.
W zachodnich Niemczech zadowolenie z demokracji spadło z 65 do 59 procent. Badanie „Deutschland-Monitor” jest częścią corocznego raportu, który właśnie zaprezentował Carsten Schneider. Zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części Niemiec, o 9 punktów procentowych spadła liczba osób, które uważają, że dla polityków jest ważne dobro ich kraju: na wschodzie z 41 procent w 2020 roku do 32 procent, natomiast na zachodzie z 51 do 42 procent.
44 procent wszystkich respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że polityka jest na tyle skomplikowana, że nie da się jej zrozumieć. We wschodniej części Niemiec tylko 26 procent obywateli jest zadowolonych z polityki rządu federalnego, podczas gdy w 2020 roku odsetek ten wyniósł 42 procent. W skali całego kraju zadowolonych jest 35 procent mieszkańców (w porównaniu z 53 procentami w 2020 roku).
38 procent ankietowanych dobrze oceniło działania rządu podejmowane w związku z pandemią koronawirusa
Z przeprowadzonej ankiety wynika ponadto, że także poparcie dla polityki wobec Ukrainy jest stosunkowo niewielkie: tylko 36 procent respondentów z całego kraju stwierdziło, że jest zadowolonych lub raczej zadowolonych z polityki niemieckiego rządu będącej reakcją na wojnę w Ukrainie. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o ocenę działań podejmowanych przez rząd w walce z pandemią koronawirusa. W skali kraju 38 procent respondentów stwierdziło, że jest zadowolonych z działań rządu w obliczu pandemii. Tylko 23 procent ankietowanych ze wschodnich krajów związkowych i 33 procent z landów zachodnich jest zadowolonych lub raczej zadowolonych ze sprawiedliwości społecznej w Niemczech.
63 procent ankietowanych z landów wschodnich uważa, że Niemcy ze wschodu są często traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Na zachodzie tego samego zdania było 33 procent respondentów. W obu grupach wskaźniki te nieznacznie spadły – z 42 do 38 procent w skali kraju. Na potrzeby badania „Deutschland-Monitor” w dniach od 26 lipca do 16 sierpnia przeprowadzono ankietę z udziałem ponad 4 tysięcy mieszkańców wschodnich i zachodnich krajów związkowych Niemiec.
Źródło: www.n-tv.de