Merkel spotkała się z premierami poszczególnych landów, by omówić strategię walki z koronawirusem. Oto jakie decyzje zapadły!

    Nieco ponad cztery godziny trwało czwartkowe spotkanie przedstawicieli rządu federalnego i władz poszczególnych krajów związkowych Niemiec w sprawie dalszego postępowania w obliczu pandemii COVID-19. Już na samym początku Angela Merkel (CDU), pełniąca obowiązki kanclerza federalnego, zwróciła się do zebranych oceniając sytuację jako dramatyczną, a odsetek zaszczepionych jako wciąż niewystarczający. Oto jakie decyzje zapadły na czwartkowym spotkaniu:

    • Wskaźnik hospitalizacji to kluczowe kryterium decydujące o wprowadzaniu obostrzeń. Wskaźnik ten oznacza liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w ciągu siedmiu dni w przeliczeniu na 100.000 mieszkańców.

    Jeśli wskaźnik hospitalizacji w danym kraju związkowym przekroczy wartość progową 3, tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy (2G) będą mieli dostęp do obiektów rekreacyjnych, będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, korzystać z usług gastronomicznych i hotelarskich, udać się do fryzjera czy kosmetyczki. Jeśli wartość progowa nie zostanie osiągnięta przez pięć dni z rzędu, powyższe przepisy można będzie ponownie uchylić. Wyjątki od zasady 2G są możliwe w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

    Jeśli wskaźnik hospitalizacji w danym kraju związkowym przekroczy wartość progową 6, wówczas zacznie obowiązywać tzw. zasada 2G plus. W miejscach, w których ryzyko zakażenia jest wyjątkowo wysokie – takich jak dyskoteki, kluby czy bary – osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą musieli dodatkowo przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa.

    W przypadku szczególnie wysokiej zachorowalności i wyjątkowo dużego obciążenia służby zdrowia (wskaźnik hospitalizacji > 9), kraje związkowe mają konsekwentnie korzystać z „dalej idących możliwości przewidzianych w ustawie o ochronie przed zakażeniami”. Zgodnie z przyjętymi dziś w Bundestagu poprawkami w grę wchodzą np. ograniczenia kontaktów obowiązujące zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, ale już nie lockdown ani zamykanie szkół.

    Wskaźnik hospitalizacji w Niemczech wynosi obecnie 5,2.

    • Rząd federalny i poszczególne kraje związkowe chcą wspierać kampanię szczepień, rozszerzyć ofertę szczepień i przekonywać niezaszczepionych do skorzystania z niej. „Kanclerz federalna i szefowie rządów wzywają wszystkich dotychczas niezaszczepionych obywateli do okazania solidarności i szybkiego zaszczepienia się przeciwko wirusowi SARS-CoV2” – napisano w rezolucji.
    • Kraje związkowe we współpracy z gminami zadbają o to, aby każda osoba zaszczepiona przeciwko koronawirusowi mogła otrzymać dawkę przypominającą szczepionki nie później niż sześć miesięcy po przyjęciu drugiej dawki.
    • Kraje związkowe domagają się obowiązkowych szczepień dla pracowników domów spokojnej starości, domów opieki, szpitali, domów opieki dla osób niepełnosprawnych. „Kraje związkowe zwracają się do rządu federalnego o jak najszybsze wprowadzenie tego w życie”.
    • W całych Niemczech ma zacząć obowiązywać zasada 3G w zakładach pracy, w których nie jest wykluczony fizyczny kontakt z innymi ludźmi. Dostęp mają więc mieć wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy, a także ci, którzy są w stanie okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.
    • O ile to możliwe, pracodawcy muszą zaproponować pracownikom wykonywanie obowiązków służbowych z domu, a pracownicy muszą przyjąć propozycję pracy zdalnej.
    • Zasada 3G w transporcie publicznym: w przyszłości osoby niezaszczepione podróżujące autobusem, szybką koleją miejską, metrem, pociągiem, promem i samolotem będą musiały mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa. Nadal obowiązkowe będzie noszenie maseczek.
    • Kraje związkowe zapowiadają wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń i surowe kary za naruszenia przepisów.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Jak to dobrze, że politycy walczą dzielnie z wirusem. Nie wirusolodzy, nie lekarze chorób zakaźnych, ale politycy. Już 2 rok walczą i wygrać nie mogą. I choćby się 100% ludności 10 razy zaszczepiło, to i tak ten cyrk będzie ciągle trwał

    Darro

    WIRUS Z NAMI ZOSTANIE NA DLUGO, JAK GRYPA. PAJACOWANIE Z 2G NIC NIE WNOSI PONIEWAZ OSOBA KTORA SIE ZASZCZEPILA NP.W STYCZNIU NIE MA JUZ ZADNEJ ODPORNOSCI I MOZE SIE ROWNIEZ DOBRZE ZAKAZIC I ROZNOSIC TO SAMO DLA ODZDROWIENCOW. WIEC PRZY 2G TE OSOBY BEDA WIRUSA ROZNOSIC POMIEDZY SOBA ALE I ZARAZAC NIEZASZCZEPIONYCH. ZASADA 3G W POCIAGACH I BUSACH ORAZ W PRACY TEZ JESZ BWZ SENSU PO JAK POWYZEJ ZASZCZEPIONY CZY OZDROWIENIEC BEDZIE WIRUSA NP. ROZNIL A NIEZASZCZEPIONY MA SIE CODZIENNIE TEsTOWAC, I JAK NIEZASZCZEPIONY ZARAZI SIE OD ZASZCZEPIONEGO MUSI ISC NA KWARANTANNE I MOZE STRACIC WYNAGRODZENIE A TAMTEM NIE .USI… Czytaj więcej »

    Kryspin

    No to powodzenia. Pozamykaja wszystkie fabryki. Debilizm 2021 roku osiagnal szczyt

    xyz

    W du**** mam waszą solidarność! Niemcy mają ZERO indywidualności,same barany.Już nie wiedzą co wymyślać więc zaczną testować zaszczepionych i myśle że się zdziwią wtedy.

    Darro

    Najlepszym rozwiazaniem przy takim podziale spoleczenstwa to jak wszyscy nie zaszczepieni na chorobowe pojda, ale sie politycy by obodzili.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x