Merkel chce, by z końcem czerwca przestał obowiązywać federalny hamulec bezpieczeństwa

    Niemiecki rząd nie chce wydłużenia okresu obowiązywania ogólnokrajowego hamulca bezpieczeństwa. Warunkiem jest jednak to, by sytuacja w zakresie nowych zakażeń koronawirusem nie uległa ponownie znacznemu pogorszeniu.

    Federalny hamulec bezpieczeństwa zaczął obowiązywać pod koniec kwietnia

    Ze względu na duży spadek liczby nowych zachorowań na COVID-19, obowiązujące w całych Niemczech przepisy wynikające z tzw. hamulca bezpieczeństwa mają wygasnąć zgodnie z planem, tj. 30 czerwca. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że obecna sytuacja pozwala na rezygnację z tego rozwiązania. Gdyby doszło do jej ponownego pogorszenia, np. w związku z mutacjami koronawirusa, w każdej chwili można powrócić do stosowania tych zasad.

    Zmiany w ustawie o ochronie przed zakażeniami przewidujące wprowadzenie tzw. hamulca bezpieczeństwa zostały uchwalone w kwietniu. Ich celem było narzucenie jednolitych dla całego kraju wytycznych odnośnie stosowania obostrzeń mających na celu skuteczną walkę z pandemią koronawirusa. Regulowały one m.in. kwestie związane z godziną policyjną i ograniczeniami w kontaktach. Ustawa o ochronie przed zakażeniami ma obowiązywać do 30 czerwca.

    Merkel podziękowała obywatelom za odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz wysiłek, jaki włożyli w ostatnich miesiącach w to, by trzecia fala koronawirusa wyhamowała. Jednocześnie podkreśliła, że jeszcze nie udało się pokonać pandemii, pomimo tego, że w ostatnim czasie liczba zachorowań znacząco spadła. Trzeba więc nadal postępować rozważnie.

    Scholz i Laschet również przeciwni wydłużeniu okresu obowiązywania federalnego hamulca bezpieczeństwa

    Także wicekanclerz Olaf Scholz uznał, że nadszedł właściwy moment na zniesienie hamulca bezpieczeństwa. „Pogoda jest coraz lepsza, spadają liczby nowych zakażeń”, argumentował polityk z SPD.

    Również kierownictwo CDU opowiada się za wygaśnięciem federalnego hamulca bezpieczeństwa z dniem 30 czerwca. Szef partii Armin Laschet stwierdził, że w świetle spadających wskaźników zachorowalności na COVID-19 nie ma powodu, aby wydłużać okres obowiązywania tych regulacji. Jego zdaniem federalny hamulec bezpieczeństwa nie jest potrzebny, by przeciwdziałać odosobnionym przypadkom nagłego wzrostu zakażeń. W takich sytuacjach wystarczy, że odpowiednio zareagują lokalne władze.

    Do końca czerwca parlament musi również podjąć decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu epidemii w Niemczech. Na tej podstawie powstają liczne przepisy prawne związane z pandemią, np. dotyczące obostrzeń oraz szczepień. Prawdopodobnie okres jego obowiązywania zostanie przedłużony.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x