Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) i prezydent Francji Emmanuel Macron wysłali kolejny sygnał wsparcia dla Ukrainy. W poniedziałek wieczorem obaj politycy pojawili się przed oświetloną w barwach Ukrainy Bramą Brandenburską w Berlinie. Zapytany o to, co chcieli w ten sposób wyrazić, Macron powiedział: „Pełne wsparcie dla Ukrainy.”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz określił pomysł Macrona jako „bardzo interesujący”
Macron zaproponował utworzenie nowej wspólnoty politycznej w Europie, w skład której weszłyby również Ukraina, Wielka Brytania czy państwa Bałkanów Zachodnich, takie jak Bośnia i Hercegowina.
Jej rdzeniem powinna być UE. Zważywszy na sytuację geopolityczną, takie rozwiązanie pozwoliłoby znaleźć nową przestrzeń dla współpracy politycznej z krajami, które jeszcze nie zdołały lub nie chciały przystąpić do UE – powiedział Macron w poniedziałek w Berlinie podczas pierwszej oficjalnej podróży zagranicznej po jego zaprzysiężeniu na drugą kadencję. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz określił ten pomysł jako „bardzo interesujący”. Jednak już w trakcie spotkania ujawniły się różnice stanowisk.
Prezydent Francji domaga się zmian w traktatach
Macron po raz pierwszy przedstawił swoją propozycję w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Przemawiał tam na zakończenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, ponieważ Francja sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE. Pomysł ten przypomina uprzywilejowane partnerstwo, które Unia od dawna chciała zaoferować Turcji jako substytut pełnego członkostwa w UE.
To właśnie we Francji pojawiają się wątpliwości dotyczące coraz dalej idącego rozszerzania UE. Podobnie jak jego poprzednicy, Macron opowiedział się za ściślejszą współpracą w ramach UE, a w poniedziałek zaproponował zmiany traktatów i podejmowanie decyzji większością głosów także w zakresie polityki fiskalnej i obronnej.
Nie tylko Ukraina zabiega o członkostwo w UE
Mimo przyjaznej reakcji kanclerza temat nowej unii politycznej prawdopodobnie doprowadzi do nowych konfliktów.
Ukraina domaga się pełnego członkostwa w UE i NATO. Z kolei Scholz wyraźnie przestrzegł na wspólnej konferencji prasowej, że ta koncepcja nie może prowadzić do tego, że teraz odmówi się przyjęcia sześciu krajom Bałkanów Zachodnich, które mają szanse na członkostwo w UE.
Zaledwie w zeszłym tygodniu Scholz zaapelował o jak najszybsze przyjęcie do UE sześciu państw: Serbii, Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny.
Odnosząc się do żądań Macrona dotyczących zmian w traktatach UE, Scholz powiedział, że Niemcy nie będą tego blokować.
Źródło: www.bild.de
Niemcy i zabojady sa hanba Unii 😐