Obostrzenia i zasady związane z pandemią koronawirusa zmieniają się w Niemczech bardzo często. Najbardziej dotknięte nowymi przepisami są sklepy ze sprzętem elektronicznym, księgarnie, sklepy meblowe, obuwnicze i odzieżowe. Zmiany pojawiły się również w sklepach takich jak Aldi, Lidl i Rossmann.
Zgodnie z decyzją rządu federalnego i rządów krajów związkowych placówki handlu detalicznego pozostają w dużej mierze zamknięte. Otwarte pozostają tylko sklepy sprzedające produkty codziennego użytku. Należą do nich supermarkety, dyskonty, drogerie, sklepy ze zdrową żywnością, stacje benzynowe, kioski, sklepy papiernicze, urzędy pocztowe i sklepy z produktami dla zwierząt. Oto jakie zasady będą obowiązywać od 11 stycznia w sklepach w Niemczech!
Osobisty odbiór zakupów
Duże sklepy takich marek jak Ikea, Sportcheck, H&M, Zara, Deichmann, Obi, Hagebau, Toom czy Mömax pozostają zamknięte. Nowością jest jednak opcja „Click-und-Collect”, czyli „kliknij i odbierz”. Umożliwia ona klientom detalicznym rezerwację telefoniczną lub internetową konkretnych produktów i ich osobisty odbiór w oddziale – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
W poszczególnych krajach związkowych obowiązują jednak określone przepisy. Klienci mogą zapłacić za towar za pośrednictwem sklepu internetowego, fakturą lub przy odbiorze. Numery telefonów do poszczególnych sklepów można znaleźć na stronach internetowych. Jednak nie wszystkie marki skorzystają z tej opcji. Deichmann poinformował, że wszystkie oddziały pozostaną zamknięte do 31 stycznia, H&M i Mango – do 10 stycznia.
Dzięki procedurze rezerwacji zamówienie można opłacić w oddziale, a rezerwacja zwykle nie jest wiążąca. Oznacza to, że jeśli klient nie odbierze produktu w umówionym terminie, to wraca on do sprzedaży. Drugą opcją – bardziej powszechną – jest dokonanie zakupu przez internet i odebranie produktu w sklepie. Umowa sprzedaży sporządzana jest podczas składania zamówienia, a klient zobowiązany jest do opłacenia go.
Zakupy w odległości powyżej 15 kilometrów od domu?
Rząd federalny i rządy stanowe wspólnie uzgodniły ograniczenie zakresu ruchu w tzw. „hotspotach” koronawirusa. W obszarach, w których występuje ponad 200 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni, obowiązuje ograniczenie zasięgu ruchu do 15 km od miejsca zamieszkania (chyba że istnieje uzasadniony powód przemieszczania się).
Zasadniczo zrobienie zakupów lub odebranie zamówienia dokonanych przy pomocy funkcji „kliknij i odbierz” powyżej 15 km od miejsca zamieszkania jest możliwe, jednak niewykluczone będzie złożenie wyjaśnień funkcjonariuszom weryfikującym konieczność przemieszczania się. Konsumenci powinni także zapoznać się z lokalnymi ustaleniami. W wyliczeniach dozwolonych 15 kilometrów Bawaria bierze pod uwagę granice gminy lub miasta, a nie konkretny adres zamieszkania. Zwiększa to dozwoloną odległość o kilka kilometrów. Więcej na temat regulacji dotyczących drugiego lockdownu w poszczególnych krajach związkowych znajdziecie tutaj: Lockdown w Niemczech.
Obowiązek noszenia maseczki ochronnej na parkingu i w strefie dla pieszych
Od połowy grudnia 2020 r. wymóg noszenia maski dotyczy nie tylko oddziałów sklepów, ale także stref wokół nich. W związku z tym korzystanie z funkcji „kliknij i odbierz” oznacza, że konsumenci w Niemczech muszą zakrywać usta i nos również na parkingach i podczas odbioru zamówień.
Wymóg ten obowiązuje przed sklepami i na obszarach miejskich, gdzie mogą tworzyć się kolejki lub niewielkie zgromadzenia, a także na obszarach przeznaczonych dla pieszych. W Bawarii istnieje nawet wymóg noszenia określonej maski – FFP2 podczas odbioru zakupów.
Godziny otwarcia sklepów a godzina policyjna
W wielu krajach związkowych nadal obowiązują ograniczenia dotyczące poruszania się po określonej godzinie. Oznacza to, że supermarkety, dyskonty i drogerie muszą być zamykane wcześniej. Z reguły wiele supermarketów w Badenii-Wirtembergii jest zamykanych na 30 minut przed rozpoczęciem godziny policyjnej. Jednak zazwyczaj wiąże się to również z wcześniejszym otwieraniem sklepów – zazwyczaj tuż po zakończeniu godziny policyjnej.
Godziny policyjne obowiązujące (od 7 stycznia) w poszczególnych krajach związkowych:
Bawaria (od 21:00 do 5:00),
Badenia-Wirtembergia (od 20:00 do 5:00),
Hesja (w hotspotach między 21:00 a 5:00),
Turyngia (od 22:00 do 5:00),
Saksonia (od 22:00 do 6:00).
Zwrot zakupów i dłuższy czas na decyzję
Aby zachęcić klientów i odłożyć ewentualne zwroty na późniejszy termin, kiedy sklepy odzieżowe będą mogły na nowo otworzyć swoje placówki, znane marki, wprowadziły wydłużone okresy zwrotu. Pod pewnymi warunkami klienci H&M, Zara, Mango, Adidas, Sportcheck i innych sklepów mają od 60 do 120 dni na zwrot zamówienia. Przy obecnych obostrzeniach zwroty często nie są możliwe ze względów logistycznych. Bony podarunkowe, które wygasły w czasie, kiedy sklepy pozostawały zamknięte, są zwykle przedłużane. Klienci, których dotyczy ten problem, powinni skontaktować się bezpośrednio ze sklepem.
Źródło: www.chip.de