Nie ustaje napływ uchodźców z terenu Białorusi do Litwy. Od piątku litewska straż graniczna zatrzymuje codziennie co najmniej sto osób nielegalnie przekraczających granicę.
Tym samym łączna liczba zatrzymanych w tym roku wynosi ponad 1300 osób – w całym ubiegłym roku było to tylko 81 osób. Według doniesień większość nielegalnych pochodziła z Iraku, Syrii i Afganistanu. Większość z nich wystąpiła już o azyl na Litwie.
Litwa, która ma prawie 680-kilometrową granicę z Białorusią – stanowiącą również zewnętrzną granicę UE – od tygodni skarży się na dużą liczbę nielegalnych imigrantów. Rząd w Wilnie oskarża Białoruś o celowe przepuszczanie migrantów przez swoje granice. Istnieją przesłanki, że dyktator Aleksander Łukaszenko celowo przemyca ludzi na Litwę, aby wywrzeć presję na UE.
Michel: „Granice Litwy są granicami Europy”
Rząd tego bałtyckiego kraju już w piątek ogłosił stan wyjątkowy. Nie ma „żadnych poważnych wyzwań, których nie moglibyśmy przezwyciężyć”, powiedziała minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite o decyzji, według Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Ale ważne jest, aby mieć narzędzia prawne, techniczne i logistyczne, aby odpowiedzieć na aktualne wyzwania za pomocą szybkich decyzji”.
Szef Rady UE Charles Michel obiecał Litwie pomoc w zabezpieczeniu granicy. Litwa może liczyć na solidarność UE – powiedział we wtorek po wizycie na granicy litewsko-białoruskiej. Według Michela, „rzeczywiście istnieje podejrzenie”, że Mińsk maczał w tym palce. Jednocześnie podkreślił, że UE nie jest „naiwna” i „nie da się zastraszyć”.
„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by udzielić wam większego wsparcia” – powiedział, zwracając się do towarzyszącej mu szefowej litewskiego rządu Ingridy Simonyte. „Granice Litwy są granicami Europy”.
Również niemieccy funkcjonariusze patrolują granicę z Białorusią
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła podobne uwagi podczas swojej piątkowej wizyty na Litwie. Podkreśliła, że unijna agencja ochrony granic Frontex zapewni większą pomoc. Wraz z litewską strażą graniczną kilku funkcjonariuszy Frontexu – w tym dwóch niemieckich strażników granicznych – już od piątku patroluje granicę. Patrole zostały one rozmieszczone na początku lipca na prośbę Litwy.
Michel zapowiedział również, że poruszy tę kwestię w przyszłym tygodniu na spotkaniu z irackim premierem Mustafą al-Kasimi. „Skontaktujemy się również z innymi krajami pochodzenia uchodźców, aby zobaczyć, jak można lepiej współpracować z tymi krajami” – powiedział szef Rady UE, według agencji BNS.
Rząd litewski jest zagorzałym krytykiem białoruskiego mocodawcy Łukaszenki. Ponadto, państwo UE i NATO przyjęło wielu działaczy prześladowanych na Białorusi, w tym liderkę opozycji Swietłanę Tichanowską.
źródło: www.web.de