Liczba wolnych miejsc pracy w Niemczech po raz kolejny wzrosła. W drugim kwartale osiągnęła nowy rekordowo wysoki poziom. Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) naliczył 1,93 mln wakatów w okresie od kwietnia do czerwca. Według opublikowanych danych, 1,47 mln z nich miało zostać obsadzonych „niezwłocznie lub tak szybko, jak to możliwe”, a kolejnych 458 tysięcy – w późniejszym terminie.
Już w pierwszym kwartale tego roku liczba wolnych miejsc pracy była rekordowo wysoka – odnotowano wówczas 1,74 mln wakatów. Jednak w drugim kwartale zwiększyła się o kolejne 189.500 – czyli o jedenaście procent. W porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku wzrost wyniósł 66 procent (764.400 miejsc pracy). W zachodniej części Niemiec pilnie potrzebnych było 1,18 mln pracowników, a w Niemczech Wschodnich – 292 tysiące.
Odpowiedzi udzieliło około 7.500 pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki
W pierwszej połowie tego roku przedsiębiorstwa informowały o niedoborach zarówno wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników w niemal wszystkich sektorach. Pracownik Instytutu Badań nad Zatrudnieniem Alexander Kubis dodał: „Rynek pracy sygnalizuje duże zapotrzebowanie na siłę roboczą, jednak istnieją poważne zagrożenia jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, na przykład w związku z możliwym wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji.”
Analiza wykonywana przez IAB opiera się na regularnych ankietach przeprowadzanych w niemieckich firmach raz na kwartał. Instytut uwzględnia całą podaż – a więc również te oferty zatrudnienia, które nie są zgłaszane do urzędów pracy. Jak podaje IAB, w ramach badania dotyczącego II kwartału 2022 roku uzyskano odpowiedzi od około 7.500 pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki.
Źródło: www.zeit.de
Niech więcej socjali dają. Ludzią nie chce się pracować bo więcej dostaną z państwa. Po co mają iść do pracy skoro państwo im da.