Liczba roszczeń wzrosła ponad dwukrotnie: w 2022 roku Deutsche Bahn wypłaciła klientom rekordowe odszkodowania

    Z powodu odwołanych i opóźnionych pociągów spółka Deutsche Bahn musiała w ubiegłym roku wypłacić swoim klientom rekordową kwotę odszkodowań. Firma wypłaciła podróżnym łącznie 92,7 mln euro – o 54,5 mln euro więcej niż w 2021 roku – podał dziennik „Rheinische Post”, powołując się na wypowiedź rzecznika niemieckich kolei.

    W ubiegłym roku rozpatrzono około 3,8 mln wniosków o odszkodowanie. „To o około 2,2 mln więcej niż w 2021 roku” – powiedział rzecznik. Wskazał na kilka przyczyn zwiększonej liczby roszczeń. Jedną z nich było to, że po latach 2020 i 2021, w trakcie których obowiązywały liczne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w zeszłym roku liczba podróżnych w Niemczech znów gwałtownie wzrosła. Ponadto, począwszy od czerwca 2021 roku klienci mogą ubiegać się o odszkodowanie drogą internetową. Zajmuje to tylko kilka minut i dlatego klienci kolei dużo chętniej korzystają z tej możliwości zgłoszenia roszczenia o odszkodowanie.

    Fala krytyki w związku z dużym wzrostem wynagrodzeń prezesa Deutsche Bahn i innych członków zarządu

    Na dorocznej konferencji prasowej, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, prezes Deutsche Bahn Richard Lutz przyznał, że są spore problemy z punktualnością pociągów. W przypadku połączeń dalekobieżnych wskaźnik punktualności spadł z 75,2 proc. w 2021 roku do zaledwie 65,2 proc. w 2022 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw pasażerów, klienci, którzy przyjeżdżają na stację docelową z co najmniej 60-minutowym opóźnieniem, mają prawo do odszkodowania w wysokości 25 proc. zapłaconej ceny biletu w jedną stronę, a w przypadku opóźnień wynoszących co najmniej 120 minut – aż 50 proc.

    W ubiegłym tygodniu wyszło też na jaw, że Lutz otrzymał w ubiegłym roku ponad dwa razy wyższe wynagrodzenie niż rok wcześniej. Jak wynika z raportu rocznego spółki, w sumie wyniosło ono 2,24 mln euro (970 tys. euro pensji zasadniczej plus premia w wysokości ponad 1,26 mln euro). Znacznie wyższe wynagrodzenia otrzymali ponadto Berthold Huber, członek zarządu ds. infrastruktury, oraz Martin Seiler, członek zarządu ds. zasobów ludzkich. Sytuacja ta wywołała w ostatnim czasie falę krytyki, szczególnie wśród członków związków zawodowych. Deutsche Bahn prowadzi aktualnie negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego pracy ze związkiem zawodowym EVG.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x