Liczba pracowników sektora opieki w Niemczech wciąż rośnie

    Liczba pracowników sektora opieki w Niemczech nadal rośnie – pomimo skutków pandemii koronawirusa i niedoboru wykwalifikowanego personelu.

    Tendencja wzrostowa utrzymuje się nieprzerwanie od 2017 roku

    W 2021 roku w sektorze opieki w Niemczech zatrudnionych było około 1,67 mln osób podlegających obowiązkowemu zabezpieczeniu społecznemu. To o około 44.300 pracowników więcej niż rok wcześniej – poinformowała we wtorek w Norymberdze Federalna Agencja Pracy z okazji obchodzonego w najbliższy czwartek Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek.

    W sektorze opieki nad osobami starszymi liczba ta wzrosła w ciągu roku o około 12.700 pracowników do poziomu 627.900. W sektorze opieki zdrowotnej przybyło 31.600 pracowników, a liczba personelu sięgnęła 1,04 mln. Liczby te obejmują zarówno pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, jak i tych pracujących na część etatu. Tendencja ta utrzymuje się nieprzerwanie od 2017 roku: w ciągu pięciu lat nastąpił dwunastoprocentowy wzrost zatrudnienia w sektorze opieki nad osobami starszymi, natomiast w dziedzinie opieki zdrowotnej liczba zatrudnionych wzrosła o dziewięć procent.

    Brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego

    Potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy. Na każde 12.900 wolnych miejsc pracy dla pracowników sektora opieki zdrowotnej przypada obecnie 5.400 bezrobotnych. W przypadku mniej wykwalifikowanych pomocników proporcje są odwrotne – kandydatów jest znacznie więcej niż wakatów. Agencja Federalna promuje zatem kształcenie i szkolenie zawodowe personelu pielęgniarskiego.

    Ponadto Niemcy starają się pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. W ramach programu „Triple Win” do tej pory do Niemiec przyjechało około 3.500 wykwalifikowanych pracowników opieki zdrowotnej.

    Jednak z raportu opublikowanego we wtorek przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Instituts für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) wynika również, że liczba osób przybywających do Niemiec w celu podjęcia tu zatrudnienia – zwłaszcza z krajów nienależących do Unii Europejskiej – znacznie spadła w okresie pandemii koronawirusa. Według IAB imigracja netto w pierwszej połowie 2021 roku wyniosła około 134.000 osób, co oznacza spadek o 33 procent w porównaniu z 2019 rokiem. IAB zakłada, że do utrzymania potencjału siły roboczej w Niemczech na stałym poziomie potrzeba 400.000 imigrantów rocznie.

    Źródło: www.stern.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x