Liczba pobierających zasiłek rodzicielski w Niemczech spada trzeci rok z rzędu

    Liczba świeżo upieczonych matek i ojców pobierających Elterngeld, czyli niemiecki zasiłek rodzicielski, spada nieprzerwanie od trzech lat. Jak wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny (Statistisches Bundesamt), w 2024 roku świadczenie to pobrało o 5,4% mniej osób niż rok wcześniej.

    W liczbach bezwzględnych oznacza to spadek o 95 tysięcy osób, co daje łącznie 1,67 miliona beneficjentów. Wśród mężczyzn liczba pobierających Elterngeld zmniejszyła się o 6,6%, osiągając poziom 432 tysięcy, natomiast wśród kobiet spadek wyniósł 5,0%, co oznacza 1,24 miliona osób. Statystycy podkreślają, że od 2021 roku liczba pobierających zasiłek zmniejszyła się o 10,6%. Należy jednak zauważyć, że w tym samym okresie liczba urodzeń w Niemczech spadła o około 15%.

    Rosnąca popularność Elterngeld Plus

    Elterngeld ma na celu rekompensatę utraconego dochodu dla rodziców, którzy po narodzinach dziecka decydują się na ograniczenie lub zawieszenie swojej aktywności zawodowej. W 2024 roku 613 tysięcy osób zadeklarowało chęć skorzystania z wariantu Elterngeld Plus, który charakteryzuje się niższą miesięczną kwotą wypłaty, ale dłuższym okresem pobierania świadczenia. 42,3% z nich to matki, natomiast 20,6% stanowią ojcowie. Udział osób korzystających z Elterngeld Plus wzrósł do 36,7% w porównaniu do 34,8% w 2023 roku.

    Od momentu wprowadzenia tej formy świadczenia w 2016 roku zainteresowanie nią systematycznie rośnie. W pierwszym roku funkcjonowania Elterngeld Plus wybrało 20,1% matek i 8,2% ojców. Wzrost zainteresowania tym wariantem zasiłku wskazuje na rosnącą potrzebę dłuższego wsparcia finansowego dla rodzin.

    Propozycje likwidacji zasiłku rodzicielskiego

    Pomimo rosnącej popularności Elterngeld Plus, pojawiają się głosy nawołujące do całkowitego zniesienia świadczenia. Prezes monachijskiego Instytutu Ifo, Clemens Fuest, sugeruje, że Elterngeld powinien zostać całkowicie wycofany, ponieważ nie jest priorytetowym wydatkiem państwa. W rozmowie z gazetą Welt am Sonntag stwierdził, że wiele osób korzystających z tego świadczenia jest w dobrej sytuacji finansowej, co podważa zasadność jego dalszego istnienia.

    Według Fuesta państwo powinno dokładnie analizować skuteczność swoich programów wsparcia socjalnego, aby sprawdzać, czy rzeczywiście trafiają one do najbardziej potrzebujących. Obecnie na Elterngeld przeznacza się około 8 miliardów euro rocznie z budżetu federalnego.

    Podsumowanie

    Liczba osób korzystających z Elterngeld w Niemczech spada trzeci rok z rzędu, co jest powiązane ze spadkiem liczby urodzeń. Jednocześnie rośnie zainteresowanie Elterngeld Plus, który pozwala na dłuższe wsparcie finansowe, ale w niższej wysokości miesięcznej. W debacie publicznej pojawiają się jednak głosy, które kwestionują dalsze istnienie tego świadczenia, sugerując konieczność oszczędności budżetowych. Decyzje dotyczące przyszłości Elterngeld mogą w znaczący sposób wpłynąć na politykę prorodzinną w Niemczech.

    źródło: spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najanaja

    No to niech zlikwidują i sami na siebie ukręcą bicz. Ten kto wpadł na ten pomysł to chyba jest bezpłodny i mu wszystko jedno. Biadolą , że spada liczba urodzeń ale skoro nie chcą pomóc w kosztownym przecież procesie wychowania małego obywatela to dążą do zaniku narodu. Płace są zbyt niskie, by z jednej pensji utrzymać rodzinę. Nabrali uchodźców, poobiecywali gruszek na wierzbie i co teraz z tymi ludźmi?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x