Touroperatorzy w Niemczech przedstawili już swoje propozycje na lato 2022. Ale co teraz zrobić w kwestii planów wakacyjnych: poczekać trochę dłużej z powodu pandemii czy już teraz zarezerwować miejsca na wymarzony urlop?
W tej chwili większość ludzi jeszcze o nich nie myśli, ale czas tak szybko mija, że ani się obejrzymy, a znów będą wakacje. A wtedy może znów powtórzyć się sytuacja znana nam już z czasu pandemii: najpierw nikt nie chce jechać na wakacje, a potem nagle wszyscy chcą i to na dodatek w te same miejsca. Ale naturalnie wówczas dla wszystkich tych miejsc nie wystarczy. A zatem czy warto już teraz zaplanować swoje letnie wakacje?
Jak wygląda obecnie sytuacja z rezerwacjami?
Na razie w Niemczech słabo to wygląda. Po przejściowym wzroście w okresie od lipca do września ilość rezerwacji znów znacznie spadła i na razie nie ma specjalnie ruchu w interesie.
Czy zatem decyzja w sprawie wyjazdu urlopowego może zostać odłożona do wiosny?
Niekoniecznie. Znowu spadnie liczba zachorowań i wtedy wszyscy ruszą do biur podróży. W „normalnych” latach wiele rodzin w Niemczech planuje swoje letnie wakacje w okresie Bożego Narodzenia, a następnie rezerwuje je w styczniu. Ale teraz nową normą jest last minute.
Dyrektor zarządzający Dertour Mark Tantz stwierdził, że teraz takim miesiącem będzie marzec zamiast stycznia. Zwłaszcza, że wirusolodzy tacy jak Alexander Kekulé z optymizmem wypowiadają się na temat pandemii: „Do wiosny 90 procent populacji będą stanowiły osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy.” Jeśli dostępna będzie wystarczająca ilość szczepionek dla dzieci powyżej piątego roku życia, Kekulé przewiduje gwałtowny wzrost liczby rezerwacji. Wiele rodzin nadal obawia się, że ich dzieci będą musiały przejść kwarantannę po powrocie z wakacji.
Gdzie obiekty noclegowe są już w pełni zarezerwowane?
Tutaj nie ma niespodzianki: domy wakacyjne na niemieckim wybrzeżu i w Alpach są już zarezerwowane jeśli chodzi o początek wakacji. Na to wskazują wyniki wyszukiwania domów wakacyjnych w serwisie Hometogo. Jednak oferta noclegowa w Niemczech jest ograniczona, zwłaszcza w okresie wakacji. Dlatego też klienci Tui już teraz coraz częściej wybierają pobyt nad polskim wybrzeżem Bałtyku i w basenie Morza Śródziemnego: takie kierunki jak Baleary, Grecja i Turcja cieszą się już teraz dużym zainteresowaniem wśród klientów biur turystycznych.
Również jeśli chodzi o wyjazdy na Malediwy, w niektórych terminach zaczyna brakować wolnych miejsc. Nie są one wprawdzie zjawiskiem masowym, ale liczba rezerwacji na nadchodzące lato jest nawet wyższa niż w 2019 roku, jak twierdzi Jörn Krausser z Dertour. Bo gdzie w tej chwili może być lepiej niż na bezludnej wyspie – wyjaśnia ten fenomen jego kolega po fachu Christian Kirchner z Schauinsland Reisen.
Ale w zasadzie, jak co roku, pojawia się pytanie: „Lepiej dokonać rezerwacji wcześnie czy późno?” I odpowiedź jest zawsze taka sama: jeśli chcecie mieć konkretny pokój w wybranym przez siebie hotelu w ściśle określonym czasie, nie powinniście długo czekać.
Wakacje poza sezonem – oferta zawsze dostępna?
Nawet jeśli chcecie wyjechać na wakacje poza sezonem, nie jest tak, że możecie dokonać rezerwacji w dowolnym terminie. Te wycieczki też mogą rozejść się jak świeże bułeczki. „Na początku listopada najpopularniejsze hotele w południowej Europie były praktycznie w pełni zarezerwowane na bieżący miesiąc” – mówi dyrektor zarządzający Tui Hubert Kluske. Często brakuje nie tyle wolnych miejsc w hotelach, co biletów na samolot. Linie lotnicze nie mogą sobie w tej chwili pozwolić na latanie samolotami wypełnionymi tylko w połowie i w razie czego wolą odwołać lot niż do niego dopłacać.
Na co należy zwracać uwagę dokonując wczesnej rezerwacji?
Redaktor naczelny Finanztip Hermann-Josef Tenhagen ma trzy rady dla tych, którzy chcą już teraz zapewnić sobie pobyt w ulubionej nadmorskiej miejscowości:
- wybierajcie oferty z korzystnymi warunkami anulowania rezerwacji,
- sprawdźcie, czy Wasze ubezpieczenie podczas pobytu zagranicą (Auslandskrankenversicherung) pokryje koszty,
- najlepiej zarezerwujcie wycieczkę zorganizowaną, bo wtedy macie lepszą sytuację prawną i osobę do kontaktu mówiącą po niemiecku.
Wielu organizatorów oferuje także opcję elastycznej rezerwacji: dopłacając kilka euro możecie bezpłatnie anulować lub zmienić swoją rezerwację do 29 lub 15 dni przed wyjazdem.
Jak kształtują się ceny?
Aktualnie średnie ceny wyjazdów wakacyjnych rosną, według Tui nawet o 20 procent. Jednak urlopowicze przywiązują teraz większą wagę do bezpieczeństwa niż do pieniędzy. Szef FTI Ralph Schiller zauważa, że obecnie turyści na więcej sobie pozwalają: przyjeżdżają na dłużej i rezerwują hotele o wyższym standardzie.
Podróżujący chcą przeżyć wyjątkowe chwile i są gotowi do tego dopłacić. Potwierdza to Tui: „Urlopowicze chcą sobie pozwolić na więcej i wybierają wyższy standard. Obecnie widzimy, że apartamenty i pokoje przy basenie są rezerwowane w pierwszej kolejności. Za to ludzie są gotowi wydać na wakacje nawet o jedną czwartą więcej.”
Do wzrostu cen podróży przyczyniają się obecnie także wysokie koszty energii, które przekładają się na ceny biletów lotniczych.
Czy rezerwacja wakacyjnego wyjazdu już teraz może być opłacalna finansowo?
Tak. W tej chwili wakacje last minute nie są żadną nadzwyczajną okazją. Usługodawcy wykazują się dużą ostrożnością przy dokonywaniu zakupów i dlatego nie pozostaje zbyt wiele ofert, z których można by skorzystać na ostatnią chwilę. Z kolei teraz można liczyć na bardzo atrakcyjne zniżki za wczesną rezerwację.
Źródło: www.t-online.de
Ceny na wyjazdy letnie w tym roku oszalały. Wiele Biur podróży, żeby obniżyć koszt oferuje je bez transferu z lotniska do hotelu. Do tego spadła wartość Gutscheinów. TUI zjechało z 250 Euro na 60, a Check24 nie oferuje już żadnego. Jak tak dalej pójdzie, to taniej wyjdzie samemu wykupić bilet na samolot i zarezerwować hotel.