Lekarze w Niemczech ostrzegają: Niebezpieczny środek nasenny dla dzieci

    Kolorowe żelki z melatoniną dla dzieci ułatwiające zasypianie? Pediatrzy uważają ten trend za ryzykowny!

    W USA niektóre zgony niemowląt wiąże się z melatoniną

    W mediach społecznościowych krążą filmy, na których rodzice podają swoim dzieciom żelki z melatoniną, aby pomóc im zasnąć. Informuje o tym Niemiecka Agencja Prasowa (dpa).

    Rodzice obiecują sobie bezstresowy wieczór. Pediatrzy jednak odradzają takie rozwiązanie. W USA niektóre zgony niemowląt zostały już powiązane z melatoniną.

    Nieodpowiednie dla dzieci

    Według pediatrów z Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Snu i Badań nad Snem (DGSM), lek nie jest odpowiedni jako środek nasenny dla dzieci i niemowląt.

    Według pediatry Ekkeharta Paditza z DGSM, zbyt mało wiadomo o szlakach rozpadu melatoniny u niemowląt i małych dzieci. Pewne jest jednak, że metabolizm melatoniny u dzieci jest wolniejszy niż u dorosłych. Ponadto stężenie aktywnego składnika w wielu dostępnych bez recepty suplementach diety może się różnić.

    Dlatego radzi rodzicom, aby nie podawali swoim dzieciom melatoniny – chyba że została ona faktycznie przepisana przez lekarza.

    Amerykańskie badanie informowało między innymi o rodzicach, którzy regularnie podawali swojemu trzymiesięcznemu dziecku od ośmiu do dziesięciu dawek melatoniny dziennie. Dziecko następnie zmarło. Nie udało się jednak ostatecznie wyjaśnić przyczyn zgonu.

    Rutyna snu zamiast leków

    W praktyce leki są rzadko stosowane, mówi Jakob Maske, rzecznik Stowarzyszenia Zawodowych Pediatrów. Podawanie dzieciom melatoniny w celu ułatwienia zasypiania wiązałoby się również z ryzykiem przeoczenia chorób, takich jak guz mózgu.

    Melatonina jest zwykle stosowana w leczeniu zaburzeń snu u dzieci z upośledzeniem umysłowym, które są poważnie i przewlekle chore.

    Jeśli zaburzenia snu występują u zdrowych dzieci, ich przyczynę należy zidentyfikować podczas wizyty u lekarza. Niektóre z najczęstszych przyczyn to nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego i oglądanie telewizji przed snem. „W większości przypadków problemy ustępują, jeśli rodzice stosują się do wskazówek dotyczących higieny snu” – mówi Maske.

    Przede wszystkim ważne jest, aby wypracować rutynę i zrelaksować się przed zaśnięciem, mówi Paditz. Czytanie książki, śpiewanie kołysanki lub po prostu głaskanie dziecka po głowie – te starożytne metody nadal działają dobrze.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x