Pod koniec tygodnia przedstawiciele rządu federalnego i władz poszczególnych niemieckich krajów związkowych mają porozumieć się w sprawie ewentualnych zmian w przepisach dotyczących kwarantanny. Powodem tego jest ponowny wzrost liczby zakażeń i obawa o jego wpływ na funkcjonowanie infrastruktury krytycznej. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst (CDU) wezwał do ustanowienia jednolitych i zrozumiałych zasad opartych na podstawach naukowych, aby były to rozwiązania akceptowalne dla społeczeństwa.
Szybko rozprzestrzeniający się wariant Omikron stanowi duże wyzwanie dla gospodarki i infrastruktury krytycznej
Szef rządu Nadrenii Północnej-Westfalii jest obecnie także przewodniczącym konferencji premierów krajów związkowych, która w piątek spotka się po raz pierwszy w tym roku, aby wymienić poglądy z kanclerzem Olafem Scholzem i innymi ministrami rządu federalnego. Wüst wezwał rząd federalny, aby tym razem przedstawił propozycję, która została uzgodniona między radą ekspertów a Instytutem Roberta Kocha. „Nie może powtórzyć się chaos z grudnia, kiedy to rząd federalny nie chciał zastosować się do zaleceń ekspertów z własnego urzędu” – powiedział Wüst. Po zajęciu stanowiska przez radę ekspertów, Instytut Roberta Kocha na krótko przed spotkaniem premierów landów przedstawił katalog postulatów dotyczących dodatkowych działań, ale nie był on już brany pod uwagę w trakcie tego spotkania.
Szef niemieckiego stowarzyszenia szpitali Gerald Gaß przestrzegł, że rosnące liczby zakażeń mogą „bardzo szybko doprowadzić do niedoboru personelu we wszystkich obszarach infrastruktury krytycznej, a także w całej gospodarce”. Peter Adrian, prezes Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) wyraził podobną opinię: „Jeśli oczekiwana fala Omikronu rozleje się również na Niemcy, szybko stanie się to wyzwaniem dla gospodarki z powodu nieobecności wielu pracowników w całym kraju.”
Na wtorek zaplanowano spotkanie rady ekspertów powołanej przez nowy rząd w Niemczech
Problem z nowelizacją przepisów polega na tym, że złagodzenie zasad kwarantanny nie powinno prowadzić do dalszego wzrostu liczby zakażeń. Rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział, że nie wolno zbytnio ryzykować. Rozważa się wprowadzenie krótszych okresów kwarantanny, zwłaszcza dla pracowników ważnych sektorów użyteczności publicznej. Możliwe jest również skrócenie kwarantanny dla osób, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki.
Jeszcze przed spotkaniem premierów landów, we wtorek ponownie spotka się nowo powołany przez rząd federalny 19-osobowy zespół ekspertów. Poinformował o tym rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Na razie nie wiadomo, czy rada ponownie wyda opinię w tej sprawie. Rzecznik Lauterbacha powiedział, że w najbliższych dniach należy spodziewać się „bardzo ważnych danych” na temat rzeczywistej zapadalności na COVID-19, w tym odsetka zakażeń wariantem Omikron i ilości zakażeń w grupie osób zaszczepionych.
Uczniowie w Niemczech po przewie świątecznej wracają do szkół
W poniedziałek Instytut Roberta Kocha odnotował 18.518 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia. To o 4.610 przypadków więcej niż w poniedziałek tydzień temu. Ogólnokrajowa siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 w Niemczech wzrosła z poziomu 222,7 do 232,4. W związku z zakażeniem koronawirusem zmarło 68 osób.
Po przerwie świątecznej do szkół wrócili w poniedziałek uczniowie z pięciu krajów związkowych. We wtorek rozpoczną się zajęcia w trzech kolejnych landach. Federalna minister edukacji Bettina Stark-Watzinger (FDP) potwierdziła, że celem jest kontynuacja nauczania w trybie stacjonarnym. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szkoły pozostały otwarte” – podkreśliła. Zgodnie z aktualnymi planami, w przyszłym tygodniu ruszą zajęcia w pozostałych niemieckich krajach związkowych, w tym w Bawarii.
Źródło: www.sueddeutsche.de
To po uj ta dawka przypominajaca!!!!!!!
Nic nie maja te osoby lepiej 🤮🤮🤮🤮.
Impfen lassen, impfen lassen wolali a teraz co??????? Poj*** ten kraj i ich system 🤮🤮🤮🤮🤮🤮