Według ostatnio przeprowadzonych badań, dwie trzecie Niemców z niepokojem patrzy w przyszłość. Spada zaufanie do państwa i instytucji, rosną obawy przed podziałami społecznymi. Ale jest też grupa osób, które są gotowe do podejmowania działań na rzecz lepszego jutra – czy to na własną rękę, czy też z ludźmi o podobnych poglądach.
Takie są wyniki reprezentatywnego i szczegółowego badania psychologicznego przeprowadzonego przez Rheingold-Institut z Kolonii we współpracy z Identity Foundation z Düsseldorfu.
Postawa rezygnacji
Założyciel Rheingold-Institut Stephan Grünewald stwierdził, że ciężkie kryzysy zachwiały wiarą w przyszłość. Badanie mówi o postawie rezygnacji. Ludzie dostrzegają problemy z jakimi przyjdzie się zmierzyć w przyszłości, ale nie mają pomysłów na sprostanie tym „wyzwaniom stulecia”.
Największe obawy o przyszłość wśród Niemców budzą zmiany klimatyczne i związana z nimi postępująca polaryzacja społeczeństwa. Działania rządu podejmowane w związku z pandemią koronawirusa i kryzysem klimatycznym były postrzegane jako niewystarczające.
Konsekwencja strachu: wycofanie się do sfery prywatnej
88 procent ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że z powodu kryzysów takich jak pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne, Niemcy czekają drastyczne zmiany.
Ogólnie rzecz biorąc, można dokonać rozróżnienia między różnymi postawami wobec przyszłości. Są osoby, które wolą ignorować pytania dotyczące przyszłości lub gloryfikować przeszłość. Są też tacy, których pole działania ogranicza się do „własnego podwórka” lub stowarzyszenia, w którym działają. Znajdą się i osoby, które np. decydują się przejść na weganizm.
Aktywna postawa na rzecz lepszego jutra
Nadzieją napawa grupa osób, które są przekonane, że mogą same wnieść znaczący wkład w budowę lepszego świata. Coraz większą uwagę przyciągają inicjatywy sąsiedzkie, zmiana nawyków żywieniowych i konsumpcyjnych, sieci społeczne, akcje ekologiczne, czy postkapitalistyczne modele biznesowe.
Cała nadzieja w tym, że przerodzi się to w szeroki nurt społeczny. Zobaczymy, co zwycięży w Niemczech: tendencja do wycofywania się i dalszej parcelacji, czy też działania na rzecz budowania wspólnoty i przezwyciężania podziałów społecznych.
Źródło: www.zdf.de
NO TAK, JAK TU TAK NAPRAWDE NIE PATRZEC SCEPTYCZNIE W PRZYSZLOSC BIORAC POD UWAGE CO SIE U NAS W DE WYDARZYLO POCZAWSZY OD 2015 DO DZIS: 1. FALA MIGRACJI, WIELKI BLAD MERKEL ALE I JESZCZE GORSZY PANST EU KTORZY ICH NIE ZATRZYMALI I NIE ODSYLALI, MIELI BYC TO INZYNIEROWIE, MIELI PRACOWAC A SPORA ICH ILOSC OKOLO90% UTRZYMYWANA JEST PRZEZ NAS. TO NIE RASISTOWSKIE PODEJCIE A REALNE BO CI LUDZIE POWINNI DOSTAC POL ROKU NA NAUKE JEZYKA POTEM 3 MSC. NA ZNALEZIENIE PRACY W TRAKCIE NAUKI TALONY NA ZYENOSC I UBIOR I WIEKSZOSC BY SAMA WROCILA. 2. RATOEANIE MIGRANTOW PRZEZ STATKI… Czytaj więcej »
Was labberst du für dummes Zeug hier, die Polen erhalten die meisten Sozialleistungen in Deutschland. Habe polnische Nachbarn 15 Jahre in Deutschland und sprechen kein Deutsch.