Konsekwencje lockdownu w Niemczech: co trzecia firma zmuszona do wprowadzenia skróconego czasu pracy!

    Prawie jedna trzecia wszystkich firm w Niemczech musiała zastosować skrócony czas pracy. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez monachijski Instytut Ifo, o którym poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa. Z badania wynika, że w styczniu 31 procent firm wystąpiło do urzędu pracy o dofinansowanie wynagrodzeń z budżetu państwa. W grudniu odsetek ten wyniósł 28 procent.

    Te branże najmocniej ucierpiały wskutek lockdownu  

    Ogółem w styczniu 2021 roku w skróconym wymiarze czasu pracy zatrudnionych było 2,6 mln pracowników w Niemczech, podczas gdy w grudniu liczba ta wynosiła 2,2 mln.

    Szczególnie mocno ucierpiała branża turystyczna. Aż 90 procent wszystkich biur podróży i pośredników turystycznych złożyło wnioski o przyznanie świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy. Niemal równie trudna sytuacja panuje w branży gastronomicznej, w której 86 procent firm zatrudnia pracowników w skróconym wymiarze czasu pracy.

    Instytut Ifo już na początku lutego informował, że lockdown w różnym stopniu dotyka poszczególne sektory przemysłu. Coraz rzadziej stosuje się skrócony czas pracy w branży budowy maszyn, u producentów metali nieżelaznych oraz u producentów wyrobów z metali. Wzrasta natomiast stopień wykorzystania tego narzędzia wśród producentów samochodów. Według Instytutu Ifo, problem ten dotyczy obecnie około połowy pracowników zatrudnionych w handlu detalicznym i przemyśle samochodowym.

    Spadek płac w Niemczech

    Najnowsze dane Federalnego Urzędu Statystycznego pokazują, że częstsze stosowanie skróconego wymiaru czasu pracy podczas pandemii nie pozostało bez wpływu na poziom wynagrodzeń. W 2020 roku po raz pierwszy od rozpoczęcia badania w 2007 roku odnotowano spadek płac nominalnych.

    Instrument skróconego czasu pracy jest stosowany w celu zapobiegania zwolnieniom w czasach kryzysów gospodarczych. Z informacji podanych w czwartek przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba osób zatrudnionych wzrosła o 21.000 w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku (dane skorygowane o czynnik sezonowy). Mimo to liczba ta jest o 1,6 procent niższa od poziomu z czwartego kwartału 2019 roku. Osoby pracujące w skróconym wymiarze czasu pracy liczą się jako osoby czynne zawodowo przy określaniu liczby osób zatrudnionych.

    Skrócenie czasu pracy ma zdecydowany wpływ na ilość przepracowanych godzin. Według wstępnych obliczeń Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) Federalnej Agencji Pracy, średnia liczba godzin przepracowanych przez jednego zatrudnionego spadła w ostatnim kwartale 2020 roku o 2,7 procent w ujęciu rok do roku i wyniosła 337,3 godzin.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x