Koniec Ramadanu świętowany przez tysiące wiernych we Fryburgu

    W niedzielny poranek, gdy Fryburg jeszcze pogrążony był we śnie, na terenie tamtejszych hal targowych panował już spory ruch. Tysiące muzułmanów z różnych zakątków regionu przybyło, by wspólnie uczcić zakończenie Ramadanu. Z festiwalowym nastrojem, przy dźwiękach modlitw i w otoczeniu stołów zastawionych tradycyjnymi wypiekami, wierni celebrowali Eid al-Fitr – święto kończące 30-dniowy post.

    Rekordowa frekwencja na uroczystościach

    Na obchody końca Ramadanu w Fryburgu przybyło ponad 9 tysięcy wiernych, co oznacza wzrost o tysiąc osób w porównaniu z rokiem poprzednim. Ludzie przyjeżdżali z Fryburga i okolic, ale również z Karlsruhe czy Bazylei. Organizatorzy, w tym przewodniczący Ditib Mevlana Moschee Hüseyin Özbek, zadecydowali o otwarciu trzeciej hali, aby pomieścić wszystkich uczestników.

    Poranne modlitwy miały rozpocząć się o 7:45, jednak jeszcze po 8:00 liczni wierni wciąż napływali na miejsce uroczystości. Mężczyźni modlili się w hali numer 2, kobiety i dzieci w hali numer 3. Uczestnicy przynieśli własne dywaniki modlitewne w różnych kolorach – od szmaragdowej zieleni po rdzawą czerwień – i wspólnie oddali się modlitwie.

    Współpraca lokalnych społeczności muzułmańskich

    Od 2019 roku muzułmanie z Fryburga i okolic wspólnie obchodzą zakończenie Ramadanu w halach targowych. Organizacją wydarzenia zajęły się cztery wspólnoty: Islamisches Zentrum Freiburg, Ditib Mevlana Moschee, Bildungs- und Begegnungsverein Freiburg e.V. oraz Moschee Džemat. Wśród wiernych znaleźli się przedstawiciele różnych narodowości – Turków, Arabów, Bośniaków i innych. „Tutaj nie ma znaczenia narodowość czy kolor skóry. Nasza religia nas łączy” – podkreśla Özbek.

    Do organizacji zaangażowane były liczne osoby, a sam Özbek przyznał, że w nocy z soboty na niedzielę spał zaledwie pół godziny. W przygotowaniach wspierało go także miasto Fryburg. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pierwszy burmistrz Fryburga Ulrich von Kirchbach (SPD) oraz bezpartyjny prezydent miasta Martin Horn, który odwiedza uroczystość niemal co roku.

    Symboliczny wymiar święta

    W przemówieniu skierowanym do wiernych Martin Horn zwrócił uwagę na znaczenie wzajemnego szacunku i solidarności. „W obliczu globalnych konfliktów i kryzysów jeszcze ważniejsze staje się podkreślanie wartości międzyludzkiej życzliwości – a wy tutaj ją pokazujecie” – mówił. Dziękował również organizatorom za ich wysiłek w promowaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. „Dziękuję, że budujecie mosty, a nie bariery. Shukran” – dodał burmistrz Fryburga.

    Ramadan – czas postu i refleksji

    Podczas Ramadanu, dziewiątego miesiąca islamskiego kalendarza księżycowego, muzułmanie od świtu do zmierzchu powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia tytoniu i stosunków seksualnych. Post jest jednym z pięciu filarów islamu i ma na celu przypomnienie o duchowej wartości wyrzeczeń oraz oddania Bogu. Ramadan jest także czasem dobroczynności, pojednania i wzmożonych dobrych uczynków.

    Eid al-Fitr, zwane również Świętem Przerwania Postu, stanowi radosne zakończenie tego okresu. W Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Jemenie i Libanie święto rozpoczęło się w niedzielę. Natomiast w Egipcie, Omanie, Syrii i Jordanii Eid al-Fitr oficjalnie ogłoszono na poniedziałek. Różnice te wynikają z faktu, że początek i koniec Ramadanu są określane na podstawie obserwacji nowiu księżyca.

    Globalne świętowanie

    Na całym świecie żyje około 1,9 miliarda muzułmanów, z czego największe społeczności znajdują się w Indonezji, Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Święto Eid al-Fitr obchodzone jest z wielką radością i obfitością – wierni spotykają się z rodzinami i przyjaciółmi, składają sobie życzenia oraz dzielą się posiłkami, symbolicznie kończąc czas wyrzeczeń.

    Obchody w Fryburgu pokazują, jak ważnym wydarzeniem religijnym i społecznym jest zakończenie Ramadanu. Coroczne uroczystości przyciągają coraz większą liczbę wiernych, a współpraca między społecznościami muzułmańskimi oraz lokalnymi władzami dowodzi rosnącej integracji i wzajemnego szacunku w wielokulturowym społeczeństwie Fryburga.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Twardostój

    Typowe informacje z cyklu „najważniejsze wydarzenia w de”

    Tomek

    A powinni sobie świętować w swoich obranych krajach, z których przed islamem uciekli

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x