Osoby pobierające zasiłek obywatelski w Niemczech mogą okazać się największymi wygranymi rozpadu koalicji sygnalizacji świetlnej!
Minister Spraw Społecznych Hubertus Heil (SPD) został faktycznie zmuszony do wprowadzenia sankcji dla świadczeniobiorców, którzy celowo unikają spotkań i ofert pracy po długim okresie sporów między obiema partiami. Cel: „Większe zaangażowanie, większa integracja rynku pracy i większa sprawiedliwość w państwie opiekuńczym”, mówi Heil.
Zmiany mają zostać przyjęte przez Bundestag w zwykłym procesie legislacyjnym i wejść w życie na przełomie roku.
Jest jednak mało prawdopodobne, aby tak się stało z powodu rozpadu aktualnej koalicji rządzącej!
Gabinet podjął decyzję o sankcjach
Kontekst: W połowie lipca 2024 r. rząd podjął decyzję o obowiązku współpracy i sankcjach dla tych, którzy tego odmówią.
- Każdy, kto celowo odmawia współpracy w poszukiwaniu pracy, powinien mieć obniżone świadczenia o standardowe 30% przez trzy miesiące.
- Świadczenia powinny być również zmniejszone o 30% na jeden miesiąc w przypadku braku rejestracji.
- Od teraz praca nierejestrowana nie powinna być „tylko” przestępstwem, ale powinna być również karana odebraniem świadczeń obywatelskich. Urzędy pracy mają być zobowiązane do zgłaszania administracji celnej wszelkich podejrzeń dotyczących pracy nierejestrowanej.
Środki te są jednak zagrożone anulowaniem z powodu rozpadu koalicji!
Brak większości w parlamencie
„Ci, którzy nie uczestniczą, nie mają prawa do bezwarunkowego wsparcia. Gabinet federalny zatwierdził odpowiednie zmiany prawne na początku października”, powiedział rzecznik Heil dla BILD.
Dalszy postęp jest „w rękach parlamentarzystów”, powiedział. A dobrze wiadomo, że rząd Heila nie ma już większości w parlamencie. Konsekwencja: Świadczeniobiorcy mogą zacierać ręce, sankcje na razie nie nadejdą!
Z drugiej strony sankcje dla tak zwanych „całkowitych odmawiających” zostały już wdrożone. W ramach ustawodawstwa budżetowego na początku 2024 r. wprowadzono cofnięcie standardowego świadczenia na okres do dwóch miesięcy za umyślną i nieuzasadnioną odmowę pracy.
źródło: bild.de