Komisja Europejska chce pozwać Niemcy za nierówności w świadczeniach socjalnych

    Bawarski zasiłek rodzinny w obecnej formie od dawna jest elementem spornym w UE: Komisja Europejska skrytykowała fakt, że niektóre rodziny są dyskryminowane. Jak dotąd Niemcy pozostawały niewzruszone. Teraz władze w Brukseli zwiększają presję na Niemcy i zapowiedziały złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

    Bruksela uważa wsparcie dla rodzin w Bawarii za niesprawiedliwe

    W szczególności chodzi o wysokość świadczeń socjalnych. Państwo przyznaje rodzicom w Bawarii 250 euro miesięcznie na każde dziecko w drugim i trzecim roku życia. Od trzeciego dziecka jest to nawet 300 euro miesięcznie. Zasiłek rodzinny wypłacany jest niezależnie od dochodu, zatrudnienia i rodzaju opieki nad dzieckiem. Jednak obywatele UE, których dzieci mieszkają w kraju członkowskim, w którym koszty utrzymania są niższe niż w Bawarii, otrzymują niższe świadczenia.

    Niezgodna z prawem dyskryminacja

    Komisja Europejska uważa to za niezgodną z prawem dyskryminację. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, zasiłek rodzinny stawia pracowników mobilnych w niekorzystnej sytuacji, co stanowi naruszenie prawa UE w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Komisja już wcześniej wyraziła swoją krytykę w tej sprawie. Ponieważ Niemcy nadal nie odniosły się w wystarczającym stopniu do obaw, zdecydowały się teraz skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu, ogłosił organ.

    Niemcy stoją zatem przed decyzją o poddaniu się w sporze z Brukselą lub zaryzykowaniu postępowania przed ETS. Jeśli Komisja przyzna rację, Niemcy mogą zostać ukarane wysoką grzywną. W czerwcu 2022 r. sędziowie w Luksemburgu orzekli, że podobne rozporządzenie w Austrii narusza prawo UE.

    Podobny problem również we Włoszech

    Niemcy nie są osamotnione w tej sprawie: Komisja Europejska ogłosiła również pozew przeciwko Włochom. Według brukselskiego organu, zasiłek rodzinny na dzieci pozostające na utrzymaniu został tam wprowadzony około dwa lata temu. Jednak pracownicy, którzy nie mieszkali we Włoszech przez co najmniej dwa lata lub których dzieci mieszkają w innym kraju, nie byłyby uprawnione do tego świadczenia. Zdaniem Komisji rozporządzenie to jest również niezgodne z prawem UE.

    źródło: br.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Nawet Kindergeld – Wszyscy mieszkający w Niemczech i będący na zasiłkach, małe dochody itp. Kindergeld jest liczony jako dochód i rodzinie zmniejszany jest zasiłek o te Kindergeld – Polacy pracując tu a dzieci w Polsce, otrzymują Kindergeld bez żadnych problemów, nikt nie sprawdza ich w jakich warunkach finansowych mieszkają – Tak samo jest i z Rentami, każdą podwyżkę jak mieszka w Polsce dostaje a tu jak ma małą rentę i podwyżka renty, natychmiast o te sumę zmniejszany jest zasiłek a dostają w Polsce, podwyżki, rekompensaty, waloryzację 13 – 14 renty – Tu tacy Renciści od otrzymania Renty, do końca życia… Czytaj więcej »

    Tomek

    Czyli w Niemczech po prostu nie opłaca się mieszkać.

    Tomek

    Zasiłek na dzieci powinien być płacony (o ile w ogóle powinien być) przez kraj, w którym dzieci mieszkają i chodzą do szkoły.

    Eustachy

    Komisja europ: w\/p|3rd/\|/\j

    jolo

    Dyskryminacja to jest parda otwarcia igrzysk i geje, tzw. Ostatnia wieczerza z Hejmo, to co tam się działo za to cholerna Unia się zabrać powinna. Zrobili sobie z otwarcia igrzysk paradę gejow !!!!!!!!
    Bojkotuje igrzyska i nawet nie przeczytam o nich wzmianki nie wspominając o oglądaniu!!!!!!

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x