Pasażerowie Deutsche Bahn muszą się przygotować na kolejny strajk od poniedziałku do środy. Niemiecki Związek Zawodowy Kolejarzy (GDL) wezwał swoich członków do przerwania pracy po raz drugi w bieżącej rundzie negocjacji z Deutsche Bahn. „Strajkują o wyższe płace, o ochronę swoich emerytur” – powiedział w piątek w Berlinie lider GDL Claus Weselsky. Złość wśród członków wobec kierownictwa jest wielka, powiedział.
Strajk kolejarzy w transporcie towarowym rozpoczął się już sobotę po południu. W transporcie pasażerskim strajk ma się rozpocząć o godzinie 2 w nocy w poniedziałek i zakończyć o godzinie 2 w nocy środę.
W zeszłym tygodniu strajk trwał dwa dni
W zeszłym tygodniu GDL strajkowała przez dwa dni w Deutsche Bahn w zakresie transportu dalekobieżnego i lokalnego. Deutsche Bahn ułożyła awaryjny rozkład jazdy, ale większość kursów musiało mimo wszystko zostać odwołanych. W transporcie towarowym strajk trwał kilka godzin dłużej.
Nowy strajk dotknie prawdopodobnie miliony pasażerów, w tym wielu podróżujących na wakacje. W dziesięciu krajach związkowych Niemiec trwają bowiem jeszcze wakacje szkolne.
Niemiecki Związek Zawodowy Kolejarzy chce podwyżek płac
GDL walczy między innymi o lepsze płace i domaga się podwyżek płac o około 3,2 procent, tak jak w sektorze publicznym, a także premii Corona w wysokości 600 euro w bieżącym roku. W przeciwieństwie do większego związku zawodowego kolei i transportu (EVG), nie chce się zgodzić na zamrożenie płac w tym roku.
Deutsche Bahn skrytykowało zapowiedziany strajk związku zawodowego maszynistów GDL jako „całkowicie niepotrzebne” obciążenie dla pasażerów. „Ten drugi strajk wakacyjny pokazuje: partner w negocjacjach zbiorowych stale odmawia”, ogłosił w piątek dyrektor personalny Martin Seiler. „Zamiast mieć odwagę wrócić do stołu negocjacyjnego, kierownictwo GDL prowadzi swoją związkowo-polityczną walkę o ekspansję i wpływy do ekstremum na plecach klientów kolei”.
Deutsche Bahn zaoferowała podwyżkę
Deutsche Bahn zaoferowało GDL 3,2 procent, ale podwyżka ma wejść w życie później niż żądał tego związek zawodowy. Ponadto obie strony są nadal wyraźnie skłócone co do okresu obowiązywania układu zbiorowego.
GDL zerwał negocjacje w czerwcu. Następnie w głosowaniu członkowie opowiedzieli się za akcją strajkową. We wtorek członkowie GDL i Niemieckiej Federacji Pracowników Służby Cywilnej (dbb) demonstrowali razem z Weselskim przed siedzibą Deutsche Bahn.
źródło: rp-online.de