Kolejna Wielkanoc w Niemczech w cieniu pandemii: czy jest szansa na wyjazdy urlopowe w okresie świątecznym?

    Wyjazdy urlopowe w okresie świąt wielkanocnych pomimo trwającej pandemii koronawirusa – czy będzie to możliwe w tym roku? Niemieckie TUI planuje na ten czas rozpoczęcie sezonu na Majorce. Również premier Szlezwika-Holsztynu liczy na otwarcie hoteli w swoim kraju związkowym.

    TUI Deutschland chce zaproponować klientom spędzenie Wielkanocy na Majorce

    Touroperator TUI liczy na to, że jego klienci na zbliżające się wielkimi krokami święta wielkanocne będą mogli wybrać się na Majorkę: „Branża hotelarska intensywnie przygotowywała się do tego, by móc zaoferować swoim gościom bezpieczne i odpowiedzialne wakacje”, powiedział szef TUI Deutschland Marek Andryszak przed rozpoczęciem internetowej edycji targów turystycznych ITB.

    Obiekty będą funkcjonować w reżimie sanitarnym, ściśle współpracując z odpowiednimi instytucjami, co daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego Andryszak chce, aby klienci „mieli możliwość spędzenia Wielkanocy na Majorce”. Ostatnio Hiszpania nadal była klasyfikowana przez Instytut Roberta Kocha jako normalny obszar ryzyka, tzn. jako kraj, w którym nie odnotowuje się wyjątkowo dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem.

    Zakulisowe rozmowy

    Zakulisowe rozmowy na temat bardziej zdecydowanego otwarcia wyspy trwają już od jakiegoś czasu, nawet zainteresowane strony spoza branży turystycznej wywierają presję na hiszpańskich i niemieckich polityków.

    Podróże na pozostałe wyspy Balearów: Ibizę, Minorkę i Formenterę, jak również do przeważającej części Hiszpanii kontynentalnej, zostały jednak odwołane przez touroperatora do połowy kwietnia.

    Szlezwik-Holsztyn: są perspektywy otwarcia

    Daniel Günther, premier Szlezwika-Holsztynu, również wyraził nadzieję na rychłe ożywienie w branży turystycznej. Oczekuje, że hotele w jego kraju związkowym zostaną wkrótce otwarte. „Jeśli sytuacja nie zmieni się diametralnie, zakładam, że na Wielkanoc otworzymy hotele w Szlezwiku-Holsztynie”, powiedział gazecie „Rheinische Post”.

    „Dlaczego ludzie nie mieliby mieć możliwości pobytu w hotelach i apartamentach wakacyjnych w okresie świąt wielkanocnych, pod warunkiem przedłożenia aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa i stosowania aplikacji umożliwiającej śledzenie kontaktów?”, pytał retorycznie premier. Szlezwik-Holsztyn w niektórych regionach odnotowuje stosunkowo niskie ilości nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni w porównaniu z innymi krajami związkowymi Niemiec.

    Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. turystyki ma nadzieję na otwarcie

    Thomas Bareiß, pełnomocnik rządu federalnego ds. turystyki, już w zeszłym tygodniu wyraził nadzieję na to, że po kolejnej konferencji z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i władz poszczególnych krajów związkowych będzie możliwe otwarcie branży gastronomicznej i turystycznej. Powiedział, że mocno liczy na to, że po 22 marca znów będą działać restauracje i hotele.

    Grecja liczy na maj

    Grecja oczekuje otwarcia w nieco późniejszym terminie – ograniczenia dla branży turystycznej planuje znieść w maju.

    Decyzja będzie jednak zależeć od danych epidemiologicznych, powiedziała dziennikarzom rzeczniczka rządu Aristotelia Peloni. Najpierw planuje się zniesienie ograniczeń w handlu detalicznym i ponowne otwarcie szkół. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. W związku z trwającymi szczepieniami oczekuje się, że ruch turystyczny będzie mógł ponownie ruszyć od maja. Turystyka odpowiada za około jedną piątą greckiego PKB.

    Od ponownego ożywienia w branży turystycznej zależy to, w jakim stopniu Grecja wyjdzie z recesji w jaką popadła w 2020 roku. Kraj właśnie wychodził z wieloletniego kryzysu zadłużenia, kiedy niespodziewanie pandemia koronawirusa przyczyniła się do ponownego pogorszenia jego sytuacji gospodarczej.

    Co trzeci kierunek podróży na świecie zamknięty

    Wzrost liczby zakażeń Covid-19 spowodowany pojawieniem się mutacji wirusa spowodował ponowny zastój w branży turystycznej. Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations World Tourism Organization – UNWTO) poinformowała, że na początku lutego prawie co trzeci kierunek turystyczny (32%) całkowicie zamknął swoje granice dla podróżnych z zagranicy. Według raportu, na początku lutego dotyczyło to 69 z 217 kierunków – 30 w Azji i Pacyfiku, 15 w Europie i 11 w Afryce.

    Jest to mniej niż w maju 2020 roku, kiedy to trzy czwarte (75%) wszystkich kierunków turystycznych na świecie zamknęło swoje granice dla turystów z zagranicy. Organizacja ONZ ds. turystyki odnotowała jednak wzrost w porównaniu z listopadem, kiedy to jedynie 27% destynacji było zamkniętych dla międzynarodowego ruchu turystycznego.

    Według UNWTO powodem tego wzrostu jest pojawienie się nowych wariantów wirusa oraz „utrzymująca się poważna” sytuacja epidemiologiczna. Jednocześnie organizacja wyjaśniła, że obecnie istnieje tendencja do coraz bardziej zróżnicowanego podejścia do ograniczeń w podróżowaniu, np. niektóre kraje wymagają przy wjeździe przedłożenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Figaro

    Takie oferty a rzeczywistość wygląda tak że niemcy do domu nie wpuszczaja nas po pracy znowu mamy granice w unii ….meklemburgia jest okropna

    mirek

    nie świąt nie będzie, w grudniu tych testów nie sposób było zrobić w czasie urlopu, to skąd niby też zakażenia, podają co chcą

    Janusz Wąsacz

    Makleburgia to zawsze było średniowiecze. To już nawet niemcy z NRD tak mówią. Jak juz musicie w niemczech pracować to zmieńcie land.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x