Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premierzy krajów związkowych mówią o postępach w polityce dotyczącej uchodźców

    Wiele krajów związkowych miało krytyczne nastawienie przed spotkaniem z kanclerzem Olafem Scholzem w sprawie polityki wobec uchodźców. Tymczasem po jego zakończeniu obie strony nie szczędziły sobie pochwał – choć liczba wniosków o azyl złożonych po raz pierwszy tylko nieznacznie spada.

    Scholz: znaczące postępy w ostatnich miesiącach w kwestiach związanych z imigracją

    Premierzy poszczególnych landów przez około półtorej godziny rozmawiali w środę z Olafem Scholzem (SPD) na temat polityki dotyczącej uchodźców. Na późniejszej konferencji prasowej kanclerz Niemiec zwrócił uwagę na postępy, jakie jego zdaniem udało się osiągnąć w ostatnich miesiącach.

    Scholz powiedział, że trzy spotkania w ubiegłym roku i to środowe przyniosły „zasadniczą zmianę w zarządzaniu nielegalną migracją”. W jego opinii jest to najdalej idąca zmiana w tym obszarze od dłuższego czasu. Zamiast wzruszać ramionami i twierdzić, że i tak nic nie da się zmienić, rząd przeszedł do konkretnych działań.

    Scholz powiedział, że konsultacje były dobre, konstruktywne, przebiegły bez zakłóceń. Teraz nie można jednak siedzieć z założonymi rękami, lecz pracować nad tym, co zostało uzgodnione. Nawiązując do kolejnego spotkania zaplanowanego na czerwiec, kanclerz Niemiec powiedział, że teraz ważne jest, aby nie zbaczać z obranego kursu.

    Karta płatnicza „ogromnym osiągnięciem”

    Premier Hesji Boris Rhein (CDU) również wyraził swoje zadowolenie. Powiedział, że rząd federalny i rządy poszczególnych krajów związkowych wiele razem osiągnęły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. „Nie sądziłem, że kiedykolwiek uda nam się wspólnie tak wiele zdziałać, że uda nam się nadać tej sprawie tak duże tempo”. Rhein uznał za „wielkie osiągnięcie” to, że Scholz przeforsował w rządzie federalnym wprowadzenie kart płatniczych dla uchodźców. Konsultacje z kanclerzem były „konstruktywne, ale i konsekwentne” – ocenił polityk. Hesja przewodniczy obecnie konferencji premierów krajów związkowych (niem. Ministerpräsidentenkonferenz, MPK).

    Następne spotkanie rządu federalnego i rządów krajów związkowych zaplanowano na 20 czerwca. Rhein powiedział, że ma wielką nadzieję, iż podczas spotkania uda się ustalić termin wprowadzenia karty płatniczej dla osób ubiegających się o azyl. Ma ona częściowo zastąpić płatności gotówkowe.

    Podczas czerwcowych konsultacji rząd federalny ma również przedstawić wyniki analizy dotyczącej procedur azylowych w krajach trzecich. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi rozmowy z prawnikami i ekspertami na temat tego, czy takie procedury poza UE byłyby prawnie i praktycznie możliwe.

    W styczniu złożono nieco ponad 26 tys. nowych wniosków o azyl – około dziewięć procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku

    Na konferencji prasowej studzono oczekiwania dotyczące rychłego spadku liczby uchodźców. Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD), wiceprzewodniczący MPK, powiedział, że trzeba na to patrzeć realnie. Potrzeba czasu, aby unijny kompromis dotyczący polityki azylowej przyniósł efekty. Skutki porozumienia UE w sprawie reformy wspólnej europejskiej polityki azylowej będą odczuwalne dopiero po pewnym czasie.

    Rhein powiedział, że osobiście uważa debatę zainicjowaną przez kolegów partyjnych na temat górnego limitu dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech za uzasadnioną. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za tym, by ograniczyć liczbę uchodźców do 60 tys. rocznie.

    Gminy nadal narzekają na wysokie, a niektóre na nadmierne obciążenie. Liczba nowych wniosków o azyl prawie nie spada – w styczniu złożono ich nieco ponad 26 tys. Było to o około dziewięć procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Jakie postępy? Wqrwianie ludzi korkiem przy granicy to postęp, bo złapią grupkę imigrantów, a w międzyczasie statki NGO wyławiają i zwożą tysiące nielegalnych pasożytów do Niemiec.

    Filip

    No i zapominają o środowisku!!! Ile spaliłem benzyny na 3,5 godzinnym trzymaniu w korku? Moglem na tym paliwie przejechać 300 km, a poszło w powietrze i trułem Zgorzelec i Görlitz. A w korku stało tysiące aut i… ciągniki siodłowe, które palą jak czołgi.

    Tomek

    Widać że się nie znasz na ratowaniu klimatu. Trujesz klimat jadąc do pracy, grzejąc dom w zimie, czy hodując krowy. Ale latanie kilkadziesiąt km prywatnym samolotem żeby o brzydkim dwutlenku węgla gadać, miliardy patyczków do wykrywania nieistniejącej choroby i maseczki chroniące przed niczym, poniewierające się po całej ziemi i oceanach, to jest dla klimatu jak dla duszy rosół w niedzielę przed Familiadą.

    CZARNOWIDZ

    UNIA – NIEMCY zmusić Ukrainę do ustępstw i zawarcia Pokoju, inaczej jak Ruskie nie zakończą wcześniej to może trwać latami, 5 – 10 lat – Zanim jeszcze istnieje Ukraina – Nie ma takiej opcji, że Rosja przegra a Ukraina wygra i może dojść do takiej sytuacji – Z Ukrainy ruszy do UNII – Niemiec 10 – 30 Milionów Ukraińców – Czyli Rosja będzie zwycięzcą a USA i Rosja to są DWA Judasze Świata współpracujące ze sobą od około 1942 Roku – Bez obaw – Rosja i USA na siebie nie napadną – To oznaczałoby Koniec Cywilizacji – Wiele rzeczy co… Czytaj więcej »

    Filip

    Sam się zmuś i zamilcz ruska swołocz. Ruski już ledwo dyszy. Durak nie wygra z cywilizowanym światem. Panimał?! Kapitulacja Ukrainy to zaproszenie do III WŚ. Mamy Ruskich zmusić do ucywilizowania się.

    Ostatnio edytowane 10 miesięcy temu przez Filip
    Jürgi

    Gościu chyba dorabia jako klaun bo faktycznie umie rozsmieszyc:))))

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x