Nowy sposób aktywizacji zawodowej bezrobotnych
Jobcenter w Dortmundzie wprowadził kontrowersyjną formę wsparcia finansowego dla osób pobierających Bürgergeld (odpowiednik niemieckiego zasiłku obywatelskiego). Od 27 maja 2025 roku osoby bezrobotne, które podejmą pracę jako dostawcy jedzenia, kierowcy w opiece ambulatoryjnej lub w innych zawodach wymagających mobilności, mogą otrzymać do 5000 euro na zakup samochodu oraz 3000 euro na zdobycie prawa jazdy.
To znaczne rozszerzenie dotychczasowej polityki – wcześniej możliwe było jedynie częściowe dofinansowanie kursu na prawo jazdy. Teraz możliwa jest również refundacja zakupu skutera (do 3000 euro) lub roweru elektrycznego (do 2000 euro). Koszty pokrywane są ze środków publicznych.
Pracownicy urzędu ostrzegają przed nadużyciami
Nie wszyscy jednak podchodzą do nowych rozwiązań z entuzjazmem. Jeden z pracowników Jobcenter, który udostępnił dokumentację dziennikowi „Bild”, wyraził swoje poważne wątpliwości co do sensowności i bezpieczeństwa tej inicjatywy.
– To absurd. To otwiera oszustom drzwi na oścież – skomentował. Obawia się sytuacji, w której potencjalny pracodawca, np. właściciel pizzerii, zatrudni „na chwilę” kuriera, a obaj beneficjenci podzielą się środkami, po czym po kilku miesiącach zakończą współpracę.
Z tego względu urzędnik nie zdecydował się jeszcze na zastosowanie tzw. „ermessenslenkenden Weisung” (zalecenia uznaniowego) w swojej praktyce zawodowej.
Federalna Agencja Pracy: To wyjątek, nie reguła
W odpowiedzi na medialne doniesienia Federalna Agencja Pracy wyjaśniła, że taka forma wsparcia jest możliwa jedynie w ściśle określonych przypadkach. Warunkiem jest, aby wykonywanie planowanej pracy faktycznie wymagało posiadania własnego środka transportu, a miejsce zatrudnienia było trudno dostępne komunikacją publiczną. Wsparcie przyznawane jest zazwyczaj w formie dofinansowania, a nie pełnego pokrycia kosztów, i tylko po dokładnej analizie sytuacji konkretnego beneficjenta.
Szef Jobcenter w Dortmundzie podkreśla, że program jest wyłącznie wyjątkiem i nie ma charakteru masowego. Według jego szacunków z takiej formy pomocy skorzysta maksymalnie dziesięć osób rocznie, co daje łączny koszt rzędu 50 000 euro. Kwota 5000 euro na samochód została ustalona w oparciu o aktualne ceny na rynku pojazdów używanych.
– Mamy nadzieję, że będzie to opłacalne dla całego społeczeństwa, jeśli dzięki temu powstaną stabilne, długoterminowe miejsca pracy – zaznaczył.
Wsparcie tylko przy spełnieniu konkretnych warunków
Aby uzyskać dofinansowanie, osoba pobierająca Bürgergeld musi przedstawić umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo miejsce pracy musi znajdować się w lokalizacji, która nie jest dostępna lub jest bardzo trudno osiągalna za pomocą transportu publicznego. Dopiero wtedy możliwe jest pozytywne rozpatrzenie wniosku o środki na pojazd i prawo jazdy.
źródło: nordkurier.de
Czy to Normalne – Rencista za 30 lat pracy a zwłaszcza kobiety mają Małe Renty, nie dostali i nie dostaną do końca życia ani JEDNO Euro więcej, dostaje do Renty dodatek socjalny do minimum na życie jak imigrant itp. a że Renta jest liczona jako Dochód, to każda podwyżka powoduje o te sumę obniżkę zasiłku, czyli NIC tak będzie teraz przy podwyżce renty, tak samo kobiety samotne wychowujące dzieci, jedynie ostatnio co był Bürgergeld i tak od co najmniej 20 lat NIC – Kindergeld, alimenty też są liczone jako dochód