Podczas gdy Niemcy zaostrzają swoje przepisy dotyczące koronawirusa, inne kraje wydają się stosować inne zasady: Otwierają się! Albo przynajmniej podają harmonogramy, kiedy skończy się lockdown.
W Niemczech obowiązuje aktualnie ogólnokrajowy tak zwany „hamulec bezpieczeństwa”. Oznacza on godziny policyjne, kontrole przejazdów i zamknięte szkoły. „Hamulec bezpieczeństwa” jest wprowadzany w obszarach, gdzie współczynnik zachorowalności wynosi powyżej 100. Obecnie wynosi on w skali kraju 164 (źródło Instytut Roberta Kocha, 27.04.2021).
We Francji, na przykład, wskaźnik zachorowalności nie odgrywa prawie żadnej roli w odbiorze społecznym i z pewnością nie jest przedmiotem wszystkich decyzji politycznych.
Francja otwiera szkoły
Wręcz przeciwnie: tam przedszkola i szkoły podstawowe po trzech tygodniach lockdownu znów się otwierają. Dla klas wyższych, zajęcia stacjonarne rozpoczynają się ponownie 3 maja – oczywiście z zachowaniem ściśle określonych warunków testowych i higienicznych.
I to pomimo faktu, że w 15 tygodniu kalendarzowym (od 12 do 18 kwietnia) liczba zachorowań we Francji wyniosła 337 – dwa razy więcej niż w Niemczech – ale mało kto o tym mówi. Dużo bardziej koncentruje się tam na wskaźniku obłożenia łóżek intensywnej terapii – a ten również jest wysoki.
Niemniej jednak: W maju, jak obiecuje rząd Francji, otwarte zostaną sklepy, instytucje kulturalne i restauracje na świeżym powietrzu. Do tego czasu jednak nadal będzie obowiązywać godzina policyjna od godziny 19:00 – w tym ograniczenie poruszania się do 10 kilometrów od miejsca zamieszkania.
Holandia znosi godzinę policyjną
U sąsiadów Niemiec Holandii zostanie zniesiona godzina policyjna, a ogródki kawiarni i sklepów będą mogły być ponownie otwarte pod pewnymi warunkami od południa do godziny 18:00. Ogłosił to we wtorek w Hadze premier Mark Rutte. Złagodzenie przepisów ma obowiązywać od środy 28 kwietnia. Wówczas sklepy będą mogły ponownie przyjmować klientów.
A wszystko to przy współczynniku zachorowalności 280. „Ośmielamy ryzyko, aby 28 kwietnia zrobić pierwszy ostrożny krok” – powiedział premier.
Włochy: otwierają się restauracje, bary i opery
We Włoszech rząd premiera Mario Draghiego zatwierdził w zeszłym tygodniu harmonogram stopniowego łagodzenia obostrzeń.
Od poniedziałku w 15 regionach o umiarkowanym poziomie infekcji mają zostać ponownie otwarte restauracje, bary i muzea. Wśród nich są: Lombardia (stolica: Mediolan), Lacjum (Rzym), autonomiczna prowincja Bolzano-Południowy Tyrol oraz region wypoczynkowy Toskania.
Jednak we Włoszech nadal obowiązuje nocna godzina policyjna od 22:00 do 5:00 rano. Ogólnokrajowy wskaźnik zachorowalności wynosi 153.
Węgry otwierają się – dla wszystkich, którzy posiadają kartę szczepień
Węgry były pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który bez zgody UE zastosował również szczepionki z Rosji i Chin. Wygląda na to, że to się opłaciło: Według premiera Viktora Orbana, około 40 procent ludności zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Oznacza to, że możliwe są daleko idące kroki wstępne na drodze do normalności, nadal obowiązuje jednak godzina policyjna, ale dopiero po 22:00.
Osoby posiadające kartę szczepień mogą ponownie wejść do hoteli, restauracji, teatrów, kin, siłowni i na baseny.
Puby i siłownie otwarte w Szkocji i Walii
W Szkocji i Walii, po czterech miesiącach ostrego lockdownu, puby, kawiarnie i restauracje zostały wreszcie ponownie otwarte w poniedziałek!
W Walii – podobnie jak w Anglii – otwierane są tylko restauracje na świeżym powietrzu. W Szkocji można nawet siedzieć w środku do godziny 20!
Wyjątek: Alkohol może być nadal podawany tylko na zewnątrz. Otwarte są również muzea, sklepy, siłownie i baseny.
W Szkocji siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności wynosił ostatnio około 28, a w Walii zaledwie 14.
Irlandia otwiera tereny sportowe i ogrody zoologiczne
Również w Irlandii, państwie członkowskim UE, od dziś ludzie będą mogli ponownie korzystać z boisk sportowych i odwiedzać ogrody zoologiczne, a dzieci i młodzież będą mogły ponownie ćwiczyć na świeżym powietrzu w grupach do 15 osób. Dalsze odprężenie ma nastąpić w maju. Jednak: gastronomia będzie wtedy jeszcze zamknięta. Wartość współczynnika zachorowalności: 64.
Szwajcaria jest już otwarta od tygodnia
W Szwajcarii tarasy restauracji, kin, teatrów i centrów fitness są już otwarte od tygodnia. Znowu mogą odbywać się koncerty plenerowe i mecze piłki nożnej – z ograniczoną liczbą widzów. Muzea i sklepy są już nawet od jakiegoś czasu otwarte – a wszystko to przy wartości wskaźnika zachorowalności zbliżonej do Niemiec (167 w piątek) i z lekką tendencją wzrostową.
Austria ma plan działania
A także Austria ośmiela nowy początek w kryzysie koronawirusowym: Od 19 maja restauracje, hotele i teatry, jak również inne branże mogą być otwarte. Dozwolone będą nawet imprezy plenerowe z udziałem do 3000 osób. Czas zamknięcia w gastronomii oraz w kulturze i sporcie to godzina 22. Wartość współczynnika zachorowalności: 175.
Czechy rozluźnią obostrzenia pod koniec miesiąca
Republika Czeska jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez koronawirus. Na początku miesiąca liczba zachorowań wynosiła 800! Obecnie kraj ten ma pandemię pod kontrolą, a liczba zachorowań spadła do 164.
Konsekwencja: zniesiona została nocna godzina policyjna (oraz zakaz opuszczania swojej dzielnicy). Szkoły wracają do zajęć bezpośrednich – a do końca miesiąca otwarte będą restauracje na świeżym powietrzu.
Imprezy w Izraelu
Absolutny zwycięzca w wyścigu po szczepionki to Izrael. W tym dziewięciomilionowym kraju ponad pięć milionów osób otrzymało już drugą dawkę. Po raz pierwszy od końca czerwca 2020 r. w ciągu 24 godzin nie odnotowano ani jednego zgonu na koronawirusa. Zmniejszyła się również liczba ciężko chorych pacjentów do około 160.
Osiem dni temu zniesiono tam wymóg stosowania masek na zewnątrz. Od tego czasu życie toczy się jak przed koronawirusem, kluby nocne również zostały ponownie otwarte – ale wpuszczają tylko osoby zaszczepione i rekonwalescentów z cyfrowym „zielonym paszportem”.
źródło: www.bild.de
Puby i siłownie, zazdroszczę 🤩