Hamulce cenowe dla energii elektrycznej i gazu
Z powodu wysokich kosztów energii od marca w obowiązywać będą w Niemczech hamulce cenowe na prąd i gaz. Aby zlikwidować tzw. lukę zimową, kwoty ulg za styczeń i luty zostaną naliczone wstecznie w marcu. Limity cenowe w wysokości 12 centów za kilowatogodzinę w przypadku gazu i 40 centów w przypadku energii elektrycznej dotyczą 80 procent ubiegłorocznego zużycia w prywatnych gospodarstwach domowych i mniejszych przedsiębiorstwach – chodzi o zachęcenie do oszczędzania energii.
Bilet za 49 euro zostanie wprowadzony na początku kwietnia
Bilet za dziewięć euro, dostępny przez trzy miesiące latem 2022 roku okazał się pełnym sukcesem. Po długich sporach rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły następcę: bilet na transport lokalny ważny w całych Niemczech za 49 euro miesięcznie. Szczegóły, a przede wszystkim dokładna data wprowadzenia biletu, wymagają jednak jeszcze doprecyzowania. Docelowy termin to 1 kwietnia.
Wzrost opłat za transport lokalny
Na przełomie roku wzrosną ceny w regionalnym transporcie autobusowym i kolejowym z powodu wysokich kosztów energii i eksploatacji.
Przykładowo we Frankfurcie bilet jednorazowy będzie droższy o 55 procent i będzie kosztował 3,40 euro. Natomiast cena za bilety miesięczne i roczne pozostanie bez zmian. Posiadacze Frankfurt Passów zapłacą tylko 30 proc. ceny biletu normalnego.
Podwyżka Kindergeld
Od stycznia zasiłek na dzieci wzrośnie do jednolitej kwoty 250 euro – na pierwsze do trzeciego dziecka. Zwiększony zostanie również zasiłek na dziecko, z którego korzystają osoby o wyższych dochodach, a także maksymalna kwota alimentów odliczanych od podatku, np. dla dzieci studiujących na uniwersytecie.
Więcej dodatków mieszkaniowych dla większej liczby osób
Od stycznia więcej osób skorzysta z dodatku mieszkaniowego w ramach świadczenia socjalnego, będzie on również wyższy: Zamiast około 600 tys. gospodarstw domowych, w przyszłości prawo do dodatku mieszkaniowego będzie miało około dwóch milionów gospodarstw. Średnia kwota wzrośnie z około 180 euro do około 370 euro miesięcznie.
Wprowadzenie dochodu obywatelskiego
Z dniem 1 stycznia po Hartz IV nastąpi dochód obywatelski (Bürgergeld) jako nowy dochód podstawowy dla osób długotrwale bezrobotnych. Stawka dla samotnych dorosłych wzrośnie o 53 euro do 502 euro miesięcznie. Jeśli podejmą dalszą naukę, otrzymają dodatkowo 150 euro. Ci, którzy zarabiają od 520 do 1000 euro, będą mogli zatrzymać więcej swoich dochodów: Ulga wolna od podatku w tym zakresie zostanie podniesiona z 20 do 30 proc. Dla osób poniżej 25 roku życia będzie obowiązywał nieopodatkowany dodatek w wysokości 520 euro za trzy miesiące pomiędzy zakończeniem szkoły a rozpoczęciem szkolenia – taki sam jak w przypadku Federalnego Wolontariatu.
Nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków: „Dotychczasowy zasiłek dla bezrobotnych II lub zasiłek socjalny zostanie automatycznie przeniesiony na nowy zasiłek obywatelski”.
Podwyższenie dodatku na biuro domowe
Osoby, które w 2023 roku nadal będą pracować w home office, otrzymają wyższy ryczałt. Według rządu federalnego, podatnicy będą mogli ubiegać się o sześć euro za dzień pracy w biurze domowym w swoim rozliczeniu podatku dochodowego. Do tej pory ryczałt był ograniczony do 600 euro rocznie. Od przyszłego roku można ubiegać się o dofinansowanie do 1.260 euro rocznie. Oznacza to, że w przyszłości uprawnionych będzie 210 zamiast 120 dni pracy w domu.
Ryczałt obowiązuje również w przypadku braku siedziby. Ma to na celu odciążenie rodzin posiadających mniejsze mieszkania.
Obowiązkowe opakowania wielokrotnego użytku w gastronomii
Od stycznia restauracje i kawiarnie muszą oferować opakowania wielokrotnego użytku na napoje na wynos. W przypadku posiłków na wynos muszą istnieć alternatywy dla jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Konsumenci nie mogą ponosić dodatkowych kosztów za opcję wielokrotnego użytku, ale placówki mogą pobierać kaucję.
Małe firmy zatrudniające mniej niż pięciu pracowników są zwolnione z tego obowiązku, ale muszą pozwolić klientom na napełnienie przyniesionych przez nich pojemników.
Wzrost składek na ubezpieczenie zdrowotne
Ustawowe kasy chorych mogą zwiększyć swoje składki dodatkowe na przełomie roku. Centra konsumenckie ostrzegają, że w tym roku po raz pierwszy towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą informować o tym klientów na piśmie. W mocy pozostaje jednak specjalne prawo płatników składek do wypowiedzenia umowy w przypadku podwyżek.
Karnet na kulturę dla 18-latków
W związku ze spadkiem sprzedaży biletów minister stanu ds. kultury Claudia Roth chce ponownie przyciągnąć więcej osób do kin i teatrów. „Liczby widzów w instytucjach kultury nie są obecnie na poziomie, na jakim były przed pandemią” – powiedział polityk Zielonych.
Należy rozważyć zachęty, które skłonią ludzi do „zejścia z kanapy i powrotu do kina”. Jako sposób na to wymieniła planowaną na najbliższy rok przepustkę kulturalną dla 18-latków, dzięki której będą mogli otrzymać po 200 euro na książki lub bilety na koncerty, do teatrów czy kin.
źródło: hessenschau.de
Kommunismus – Herzlich Wilkonen – nachste ist Nord Korea Deutschland Republik?