Gwałtowny wzrost kosztów napraw: usługi warsztatów samochodowych w Niemczech droższe niż kiedykolwiek

    Koszty napraw wykonywanych w warsztatach samochodowych w Niemczech są obecnie wyższe niż kiedykolwiek. Z tego artykułu dowiecie się, w jaki sposób przyczyniają się do tego nowoczesne systemy wspomagające jazdę i co kierowcy mogą zrobić, aby zmniejszyć wydatki.

    Elektryka i układ paliwowy szczególnie podatne na usterki 

    Według analizy przeprowadzonej przez firmę ubezpieczeniową CarGarantie, w 2023 r. koszty napraw samochodów w Niemczech znów znacząco wzrosły. Z badania wynika, że średni koszt naprawy gwarancyjnej w 2023 r. wyniósł 657 euro, czyli o 39 euro więcej niż rok wcześniej. A już w poprzednich pięciu latach koszty wzrosły o około 100 euro.

    Zgodnie z opublikowanym raportem, szczególnie podatna na usterki była elektryka, z którą miało związek ponad 22 proc. wszystkich usterek w samochodach. Na drugim miejscu pod tym względem uplasował się układ paliwowy. Jednak najdroższe naprawy dotyczyły silnika.

    Według firmy ubezpieczeniowej CarGarantie, nadzieja na to, że trend w kierunku elektromobilności przyczyni się do obniżenia kosztów napraw, nie spełniła się. Z reguły w przypadku samochodów elektrycznych częstotliwość występowania szkód i ich wysokość były co najmniej porównywalne z tymi dotyczącymi pojazdów z silnikami spalinowymi.

    Skąd się bierze ten wzrost kosztów?

    Od hamowania awaryjnego po system wspomagania parkowania: liczni asystenci w nowoczesnych samochodach sprawiają, że jazda jest nie tylko przyjemniejsza, ale i bardziej bezpieczna. Wymaga to jednak wielu czujników i kamer rozmieszczonych wokół samochodu. Efekt jest taki, że gdy coś szwankuje, to właśnie systemy wspomagania sprawiają, że naprawy są bardziej czasochłonne, a przez to niestety także droższe.

    Od 2022 r. jest to jeszcze bardziej odczuwalne ze względu na ogólny wzrost kosztów w warsztatach i inflację.

    Jak można obniżyć koszty?

    Wprawdzie kosztów napraw nie da się uniknąć, ale można je ograniczyć. Oto najlepsze wskazówki od niemieckiego automobilklubu ADAC:

    Alternatywne części zamienne z niezależnego rynku

    Części zamienne z niezależnego rynku mogą być tańszą alternatywą dla markowych części zamiennych. Pochodzą one od niezależnych producentów i często są tańsze niż oryginalne części producenta samochodu. Zdecydowanie warto porównywać ceny.

    Zamienniki zamiast części oryginalnych

    Skończył się monopol producentów aut na niektóre widoczne części zamienne. Obecnie można korzystać również z tzw. zamienników (niem. Nachbauteile), co także może przynieść spore oszczędności.

    Części używane pochodzące ze starych lub powypadkowych pojazdów

    Części zamienne i używane ze starych lub powypadkowych pojazdów również mogą pomóc obniżyć wydatki. Należy jednak sprawdzić warunki gwarancji na części istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i unikać podejrzanych ofert.

    Smart Repair w przypadku drobnych uszkodzeń

    W przypadku drobnych uszkodzeń, takich jak wgniecenia lub zadrapania lakieru, nie zawsze konieczna jest wymiana całych części. Usługi Smart Repair umożliwiają usunięcie usterki w krótkim czasie i za niewielką cenę.

    Naprawa opon i elektroniki zamiast ich wymiany

    Uszkodzone opony często można naprawić zamiast całkowicie je wymieniać. Wyspecjalizowane warsztaty oferują również naprawę części elektronicznych, która może być nawet o 80 proc. tańsza niż zakup nowych.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Filip

    A może ADAC poleci turystykę warsztatową? W Polsce naprawy też znacznie podrożały, ale dla Niemca i tak wyjdzie o połowę taniej niż u siebie. Co do części zamiennych nieorginalnych. Trzy lata temu wymieniłem tak rurę wydechową. W tym roku musiałem wymienić, bo rdza wlazła na łączeniach.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x