Kolejne potężne uderzenie żywiołu w Berlinie
Po poniedziałkowych burzach, w czwartek wieczorem Berlin ponownie nawiedziło gwałtowne i krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne załamanie pogody. Około godziny 18:00 nad miasto nadciągnęła silna nawałnica, której skutki odczuwalne były przez wiele godzin. Ponad 780 interwencji straży pożarnej, dwóch ciężko rannych i znaczne zakłócenia w transporcie publicznym to tylko część bilansu tego wieczoru.
Setki zgłoszeń, ogrom zniszczeń
Berlińska straż pożarna odnotowała od czwartkowego wieczoru ponad 780 zgłoszeń dotyczących skutków burzy. Jak poinformował jej rzecznik w piątek rano, prace porządkowe wciąż trwają. Główne szkody spowodowane zostały przez silne porywy wiatru, które łamały gałęzie, przewracały drzewa i zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców.
Do piątkowego poranka liczba interwencji była wyższa niż ta odnotowana w ciągu całej doby po poniedziałkowym załamaniu pogody. W wyniku burzy poważnie ucierpiały co najmniej dwie osoby.
Ofiary i niebezpieczne zdarzenia
W dzielnicy Heiligensee doszło do dwóch poważnych wypadków. Jeden z poszkodowanych został uderzony przez przewracające się drzewo i wpadł do rowu, drugi znajdował się w samochodzie, który został przygnieciony przez pień drzewa. Obie osoby trafiły do szpitala.
Dodatkowo na placu Gendarmenmarkt mężczyzna doznał urazu głowy po tym, jak spadły na niego elementy rusztowania. To zdarzenie nie było jednak bezpośrednio związane z burzą.
W Poczdamie w parku Neuer Garten inna osoba została ciężko ranna przez spadającą koronę drzewa. Obrażenia określono jako zagrażające życiu.
Chaos komunikacyjny: S-Bahn, autobusy, pociągi regionalne
Już o 18:30, z uwagi na zagrożenie i bezpieczeństwo pasażerów, berlińska S-Bahn ponownie – jak w poniedziałek – zawiesiła kursowanie pociągów na całej sieci. Od 19:30 połączenia były stopniowo wznawiane, jednak nawet w piątkowy poranek wiele tras – szczególnie w północnej części miasta – nadal pozostawało zablokowanych z powodu powalonych drzew.
Podobne problemy wystąpiły w komunikacji miejskiej BVG. Część tras tramwajowych i autobusowych została tymczasowo zawieszona, jednak od godziny 20:00 stopniowo przywracano ich funkcjonowanie.
Problemy dotknęły również kolei regionalnej. Nie kursowały linie RB21 i RB55, a połączenia RB20 (na odcinku Golm – Hennigsdorf) i RE6 (między Hennigsdorf a Charlottenburgiem) zostały zawieszone. Choć na trasie Hamburg – Berlin przywrócono już ruch dalekobieżny, to na odcinku Berlin – Hanower pociągi poruszały się tylko jednym torem, co skutkowało opóźnieniami.
Paraliż i zagrożenia w mieście
Około godziny 19:30 przedstawiciel straży pożarnej przekazał, że wszystkie linie alarmowe są przeciążone. „Najważniejsze to nie przerywać połączenia i cierpliwie czekać na operatora” – apelował. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z północno-zachodnich dzielnic Berlina – Spandau-Nord, Heiligensee oraz Tegel. W tym momencie liczba interwencji przekroczyła już 330.
Mieszkańcy relacjonowali, że burza choć krótka, była bardzo gwałtowna. W Zehlendorf odnotowano wyjątkowo silne porywy wiatru, w Schmargendorf spadały duże gałęzie i doniczki, w Kreuzberg i Kreuzkölln latały fragmenty drzew, ale po kilkunastu minutach zjawisko ustąpiło.
Zniszczenia w parkach i lasach
W wielu dzielnicach, w tym w Reinickendorf, drogi były całkowicie zablokowane przez powalone drzewa. Na przykład ulica Konradshöher została według relacji świadków zatarasowana przez osiem lub dziewięć drzew. W Lesie Tegel (Tegeler Forst) drogi były niemal nieprzejezdne, a strażacy musieli ratować osoby z przewróconych łodzi.
Trudności na Dworcu Głównym i ostrzeżenia pogodowe
Na berlińskim Dworcu Głównym wielu pasażerów utknęło z powodu masowych opóźnień i odwołanych kursów – zwłaszcza na liniach do Hamburga i Hanoweru. Jednocześnie Centrum Informacji o Ruchu Drogowym (VIZ) informowało na platformie X o zamykaniu ulic w związku z interwencjami służb.
Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała czerwony alert (3. stopień w 4-stopniowej skali) dla zachodniej części Berlina. Wschód miasta otrzymał ostrzeżenie niższego stopnia – pomarańczowe. W Brandenburgii alerty dotyczyły m.in. powiatów Havelland, Oberhavel, Potsdam-Mittelmark oraz miasta Brandenburg.
Prognozy wskazywały na porywy wiatru osiągające prędkość do 110 km/h w Berlinie oraz około 90 km/h w Brandenburgii.
łużby dobrze przygotowane
Zarówno berlińska straż pożarna, jak i S-Bahn zapewniały, że były odpowiednio przygotowane na możliwe skutki burzy. Służby pozostawały w stałym kontakcie z DWD, odbyły dwie narady telefoniczne, a znaczna część ochotniczych jednostek została postawiona w stan gotowości. Specjalistyczny sprzęt, w tym wysięgniki, był przygotowany do użycia.
Również Deutsche Bahn już po południu zapowiedziała możliwość ograniczenia prędkości pociągów lub zatrzymywania składów na stacjach w razie pogorszenia warunków pogodowych. Po burzy priorytetowo traktowano pomoc pasażerom uwięzionym w pociągach.
Lotnisko BER bez większych zakłóceń
Pomimo gwałtownej burzy, sytuacja na lotnisku Berlin-Brandenburg (BER) pozostała względnie stabilna. Przedstawiciele portu lotniczego zaznaczyli, że jeśli w promieniu trzech kilometrów ogłoszona zostanie oficjalna burza przez DWD, loty zostają wstrzymane. Jednak tego wieczoru tablice odlotów i przylotów nie wskazywały na istotne utrudnienia.
Apel o unikanie parków i ogrodów
Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburgia już po południu zaapelowała o unikanie parków i terenów zielonych w związku z prognozowanym silnym wiatrem. Już w poniedziałek odnotowano uszkodzenia w kompleksie pałacowo-ogrodowym Charlottenburg, gdzie przewróciły się dwa drzewa. Na Wyspie Pawiej również doszło do podobnych zniszczeń. Prace porządkowe trwają, jednak wciąż istnieje ryzyko spadających gałęzi. Fundacja zaleca poruszanie się wyłącznie głównymi alejkami i bezwzględne respektowanie wszelkich oznaczeń i barier.
Prognozy na kolejne dni: poprawa pogody
Według prognoz DWD, burze miały w nocy z czwartku na piątek przemieszczać się na wschód w stronę Polski. W nocy spodziewano się jeszcze lokalnych przelotnych opadów i burz, po czym temperatura miała spaść do 16–19 stopni. Wiatr osłabnie.
Piątek przyniósł zachmurzenie i przelotne opady, które miały ustąpić w godzinach wieczornych. Temperatura maksymalna wyniosła 24°C. W nocy z piątku na sobotę nie przewidywano już opadów – termometry miały wskazać od 14 do 11°C.
źródło: tagesspiegel.de