Najszczęśliwsi ludzie w Niemczech to niezmiennie mieszkańcy Szlezwika-Holsztynu. Tak wynika z nowego „Atlasu Szczęścia” (niem. „Glücksatlas”) opracowanego przez Uniwersytet we Fryburgu. Najmniej zadowoleni są mieszkańcy Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Szlezwik-Holsztyn na pozycji lidera już od lat
W Berlinie zaprezentowano wyniki najnowszego badania, z którego wynika, że mieszkańcy Szlezwika-Holsztynu są najbardziej szczęśliwymi ludźmi w Niemczech. Swoje zadowolenie z życia ocenili na 7,21 punktów (w skali 0-10). Najbardziej wysunięty na północ kraj związkowy Niemiec obronił tym samym pozycję lidera, którą zajmuje już od lat.
Na kolejnych miejscach znalazły się Hamburg (7,11), Bawaria (7,09), Hesja (7,06) i Nadrenia Północna-Westfalia (7,0) – wyjaśnia Bernd Raffelhüschen z Uniwersytetu we Fryburgu. Z kolei trzy ostatnie miejsca na liście zajmują Berlin (6,62), Saara (6,21) i Meklemburgia-Pomorze Przednie (6,19). Najlepszy wynik wśród landów wschodnich osiągnęła Saksonia-Anhalt, która znalazła się na szóstym miejscu (6,95).
Kryzysy negatywnie wpłynęły na zadowolenie z życia
Różnica między zachodem (6,96) a wschodem (6,76) zmniejszyła się do 0,2 punktu procentowego. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost zadowolenia z życia po okresie pandemii koronawirusa postępuje powoli – mówi Raffelhüschen. Podczas gdy przed wybuchem pandemii COVID-19 odnotowano rekordowo wysoki poziom zadowolenia z życia, pandemia przyczyniła się z kolei do rekordowo niskiego wyniku w badaniu „Glücksatlas”. Tempo powrotu do poziomów sprzed pandemii koronawirusa uległo znacznemu spowolnieniu.
Bernd Raffelhüschen winą za ten stan rzeczy obarczył kryzysy, takie jak wojna na Ukrainie i inflacja: „To wytrąciło ludzi z równowagi”. W najnowszym „Glücksatlas” wskaźnik ogólnego zadowolenia z życia wzrósł zaledwie o 0,06 punktu procentowego do poziomu 6,92.
Pandemia doprowadziła do znacznego wzrostu liczby osób niezadowolonych, tj. tych, które oceniają swoje zadowolenie z życia na poziomie 1-4. Raffelhüschen podkreśla, że podczas gdy we wcześniejszych badaniach takie osoby stanowiły niewielką, ośmioprocentową mniejszość, w czasie pandemii odsetek nieszczęśliwych mieszkańców Niemiec wzrósł do 14 procent, a obecnie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie przekraczającym 10 procent.
Obawy są widoczne zwłaszcza wśród młodych ludzi
Pogorszyły się także wskaźniki jeśli chodzi o dobre samopoczucie emocjonalne, a wzrosły obawy. Liczba osób nie odczuwających lęku znacznie spadła. Ponadto mieszkańcy Niemiec czują się bardziej samotni niż dziesięć lat temu. Kobiety i rodziny znów są szczęśliwsze. Z kolei wśród nastolatków widoczne są obawy.
Na potrzeby badania „SKL Glücksatlas 2023” przeprowadzono w cyklach miesięcznych (od sierpnia 2022 r. do czerwca 2023 r.) jedenaście ankiet, w których wzięło udział łącznie 11.425 osób w wieku powyżej 16 lat. Ponadto w celu określenia poziomu zadowolenia z życia w poszczególnych obszarach, takich jak praca, dochody, rodzina i zdrowie, przeprowadzono dodatkowo około 3.100 wywiadów.
Źródło: www.tagesschau.de