Po zniesieniu większości obostrzeń pandemicznych, mieszkańcy Niemiec znów są bardziej zadowoleni z życia – ale obawy związane z wojną i inflacją wciąż negatywnie wpływają na ich samopoczucie.
W tegorocznym rankingu najbardziej awansowała Nadrenia Północna-Westfalia
Tak wynika z opublikowanego we wtorek tzw. „Atlasu szczęścia” („Glücksatlas”), opracowanego przez Uniwersytet we Fryburgu przy wsparciu Süddeutsche Klassenlotterie (SKL). „Dno zostało osiągnięte, ale półmetek jest jeszcze przed nami”, powiedział dyrektor naukowy badania Bernd Raffelhüschen.
Autorzy raportu poinformowali, że w tegorocznym rankingu najbardziej awansowała Nadrenia Północna-Westfalia. Jeszcze w zeszłym roku ten kraj związkowy zajmował szóste miejsce w zestawieniu. W „Glücksatlas 2022” wspiął się na trzecie miejsce. W skali od 0 do 10 mieszkańcy Nadrenii Północnej-Westfalii ocenili swoje ogólne zadowolenie średnio na 6,98 pkt – to o 0,25 pkt więcej niż w 2021 roku. Przed pandemią wartość ta kształtowała się na jeszcze wyższym poziomie, mianowicie 7,17.
Szlezwik-Holsztyn – w tym kraju związkowym ludzie są najbardziej zadowoleni z życia
Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet we Fryburgu wynika ponadto, że nadal najszczęśliwsi ludzie w Niemczech to mieszkańcy Szlezwika-Holsztynu. Na drugim końcu rankingu niemieckich landów znalazła się Meklemburgia-Pomorze Przednie jako „najbardziej nieszczęśliwy kraj związkowy”.
W skali od zera („całkowicie niezadowolony”) do dziesięciu („całkowicie zadowolony”) Szlezwik-Holsztyn uzyskał 7,14 pkt, a jego wschodni sąsiad 6,35 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się Bawaria (7,06 pkt), a za nią Nadrenia Północna-Westfalia (6,98 pkt). Brandenburgia zajęła piąte miejsce, Saksonia-Anhalt – dziewiąte. Saksonia znalazła się na dziesiątym miejscu w zestawieniu, Turyngia na trzynastym, a Berlin na piętnastym, czyli niemal na samym dole rankingu. Jeśli chodzi o poziom zadowolenia z życia ogółu mieszkańców Niemiec – ten wskaźnik wyniósł średnio 6,68 pkt.
Ogólnie rzecz biorąc lepsze samopoczucie mają ludzie mieszkający w zachodnich Niemczech
Mieszkańcy zachodniej części Niemiec są ogólnie rzecz biorąc nieco szczęśliwsi niż osoby ze wschodnich landów. W czasie pandemii różnica między wschodem a zachodem pod względem zadowolenia z życia niemal się zatarła. Jednak w ostatnim czasie znów jest bardziej zauważalna. „Wady, które miał zachód w czasie pandemii, w 2022 r. nie mają już znaczenia: wysoki odsetek ludzi młodszych, rodzin, mieszkańców dużych miast i osób pracujących na własny rachunek jest zwykle gwarantem wyższego poziomu szczęścia w danym regionie.”
Źródło: www.welt.de