Fundacja Stiftung Warentest: coraz mniej rachunków bieżących w Niemczech jest darmowych

    Stiftung Warentest – niemiecka fundacja, której zadaniem jest przeprowadzanie porównawczych testów produktów i usług – poinformowała w środę, że w ostatnim czasie wzięła pod lupę 460 ofert rachunków bieżących w Niemczech. Jak się okazało, już tylko dziewięć z nich jest bezwarunkowo darmowych. W ubiegłym roku eksperci naliczyli dwanaście kont bez opłat – pomimo tego, że wówczas analizie poddano mniejszą ilość banków działających w Niemczech. Fundacja opublikowała wyniki testu porównawczego w magazynie „Finanztest”.

    W Niemczech jest mnóstwo kont, które kosztują ponad 100 euro rocznie

    Wyniki przeprowadzonego testu pokazują, że oferowane w Niemczech konta są często darmowe tylko wtedy, gdy klienci spełnią określone warunki. Obejmują one na przykład comiesięczne wpływy na konto lub ustalony plan oszczędnościowy. Fundacja Stiftung Warentest sprawdziła nie tylko opłatę podstawową za prowadzenie różnych rachunków, ale także koszty ponoszone na przykład w związku z wykonywanymi przelewami, realizowanymi zleceniami stałymi, czy też korzystaniem z karty debetowej.

    Przeprowadzony w ostatnim czasie test wykazał ponadto, że w Niemczech jest mnóstwo kont, które kosztują ponad 100 euro rocznie. Najdroższe konto kosztowało prawie 308 euro rocznie, przy cenie podstawowej wynoszącej 7,90 euro. Średnie koszty obliczone na podstawie wszystkich przeanalizowanych ofert rachunków bieżących sięgały 117 euro rocznie.

    Klienci powinni sprawdzić, czy nie przepłacają i w razie potrzeby zmienić konto na inne

    Jednak według Stiftung Warentest, za rachunek bieżący z kartą debetową Girocard nie powinno się płacić więcej niż 5 euro miesięcznie lub 60 euro rocznie. Cena jest akceptowalna, jeśli klient ma zapewniony dostęp do bankomatów i bezpiecznej technologii bankowości internetowej. W tegorocznym teście warunek opłat nie przekraczających 60 euro rocznie spełniały 74 konta. W zeszłym roku takich rachunków było 79.

    Fundacja Stiftung Warentest zaleca, aby ci, którzy płacą znacznie więcej, rozważyli rezygnację i wybór innego rachunku bieżącego. W pierwszej kolejności powinni jednak zwrócić się do swojego banku z prośbą o korzystniejsze warunki. W razie zmiany konta magazyn „Finanztest” radzi, aby stary i nowy rachunek bieżący były prowadzone równolegle przez około trzy miesiące, aby mieć pewność, że wszyscy, od których otrzymujemy płatności, dokonują przelewów na nowy numer konta.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    ING jest pierwsze do podnoszenia i wprowadzania głupkowatych opłat. NIE polecam.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x