Firmy w Niemczech jednak nie będą zobowiązane do tego, by wraz z nadejściem sezonu jesiennego, charakteryzującego się większą liczbą zachorowań, ponownie oferować swoim pracownikom możliwość pracy w trybie home office i testy na koronawirusa. Jak poinformowało Federalne Ministerstwo Pracy, rząd uchwalił w Mesebergu w Brandenburgii nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w obliczu pandemii koronawirusa.
Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 1 października do 7 kwietnia 2023 roku
Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy mają jedynie „rozważyć” zaproponowanie pracownikom przejścia na wykonywanie obowiązków służbowych z domu oraz regularne oferowanie testów na koronawirusa w ramach koncepcji higieny. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 1 października do 7 kwietnia 2023 roku.
We wcześniejszym projekcie rozporządzenia przygotowanym przez ministra pracy Hubertusa Heila (SPD) widniał jeszcze zapis mówiący o tym, że pracodawca musi zaoferować pracownikom możliwość wykonywania określonych czynności w domu, jeśli nie ma ku temu istotnych przeciwwskazań. Ponadto poprzednia wersja projektu przewidywała obowiązek oferowania pracownikom dwóch testów na koronawirusa tygodniowo. Nie dotyczyło to pracowników wykonujących pracę w trybie home office.
Potrzebne koncepcje higieny
Obowiązek oferowania przez firmy testów i możliwości wykonywania pracy z domu wygasł w marcu. Od tamtego czasu odpowiedzialność za środki ochronne mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa spoczywała w dużej mierze na pracodawcach. Z końcem maja, wraz z wygaśnięciem rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w obliczu pandemii koronawirusa, straciły ważność także pozostałe wymagania w tym zakresie stawiane niemieckim przedsiębiorstwom.
Teraz znów mają wejść w życie odpowiednie regulacje. Firmy będą też musiały stworzyć odpowiednie koncepcje higieny. Jest to spowodowane tym, że w okresie jesienno-zimowym ponownie spodziewany jest znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Dlatego należy podjąć odpowiednie środki ochronne także w zakładach pracy. Mogą to być działania takie jak noszenie masek ochronnych, ograniczenie kontaktów osobistych w miejscu pracy, zachowywanie dystansu społecznego, czy zaoferowanie pracownikom możliwości pracy w trybie home office.
Źródło: www.tagesschau.de