Berlin – Fentanyl to jedna z najbardziej zabójczych substancji narkotykowych, która w Stanach Zjednoczonych od 2013 roku spowodowała ponad 300 tysięcy zgonów. Jest to skrajnie silny środek przeciwbólowy, który przestępcze grupy dodają do heroiny, aby spotęgować jej działanie. Teraz substancja ta pojawiła się również w Niemczech, a pierwsze przypadki wykryto w stolicy kraju.
Pierwsze wykrycie fentanylu w berlińskiej heroinie
W styczniu 2025 roku berlińska placówka testowania narkotyków „Misfit” po raz pierwszy wykryła fentanyl w próbce heroiny. Z 16 przebadanych próbek jedna zawierała 11,2% tej substancji – poinformował Tibor Harrach, dyrektor placówki.
Zagrożenie wśród uzależnionych
Dziennikarze przepytali osoby uzależnione od narkotyków w rejonie Kottbusser Tor na temat ich wiedzy o fentanylu. Nils, który od ośmiu lat przyjmuje substytuty heroiny wydawane w aptekach, potwierdził, że wśród uzależnionych rośnie świadomość zagrożenia.
„Fentanyl jest 100 razy mocniejszy niż morfina. Odkąd heroina stała się słabsza, fentanyl robi furorę. To jednak problem dla osób, które nie są do niego przyzwyczajone. Jeśli ktoś wydaje 20 euro dziennie na porcje heroiny, to może nie zdawać sobie sprawy, jak silny jest fentanyl” – mówi Nils.
Problem potęguje spadek jakości heroiny na rynku. Wielu uzależnionych, chcąc uzyskać ten sam efekt, co dawniej, stosuje coraz większe dawki. „Czasem heroina ma tylko 2% czystego składnika. Ludzie używają więc więcej, a gdy w takim przypadku do mieszanki trafi fentanyl, to może to się skończyć tragicznie” – dodaje Nils.
Zakaz uprawy maku wpływa na rynek narkotykowy
Sytuacja pogorszyła się po zakazie uprawy maku w Afganistanie, nałożonym przez Talibów w 2022 roku. To właśnie z Afganistanu pochodziła znaczna część heroiny dostępnej w Europie. W efekcie przemytnicy i producenci zaczęli szukać alternatyw, co doprowadziło do wzrostu produkcji fentanylu w Meksyku, Chinach i Europie. Jest on tańszy w produkcji niż heroina i bardziej rentowny dla dilerów, mimo że jego użycie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla uzależnionych.
Przypadek Romano: Udar po zażyciu fentanylu
Romano, uzależniony mieszkaniec Berlina, doświadczył na własnej skórze skutków fentanylu. Pół roku temu, po zażyciu heroiny z domieszką tej substancji, doznał udaru mózgu. Od tamtej pory ma trudności z mówieniem. „To uderzyło nagle. Nagle przestałem mówić i straciłem kontrolę nad ciałem. Musieli mnie ratować Naloxonem” – opowiada.
Romano miał szczęście, ponieważ zażywał narkotyk w państwowej placówce dla uzależnionych, gdzie Naloxon, lek odwracający działanie opioidów, był dostępny. „Diler nigdy nie powie ci, że w heroinie jest fentanyl. Po tej sytuacji palę tylko crack” – dodaje.
Fentanyl a sytuacja w Niemczech
Niemcy różnią się od USA pod względem polityki narkotykowej. Istnieją tutaj rządowe programy wspierające uzależnionych, oferujące legalne substytuty heroiny. W Stanach Zjednoczonych wielu uzależnionych jest zmuszonych do zakupu narkotyków na ulicy, co dodatkowo napędza problem fentanylu.
W obliczu rosnącego zagrożenia niemieckie służby apelują o ostrożność i zwracanie uwagi na skład narkotyków. Eksperci podkreślają, że edukacja i testowanie substancji mogą pomóc ograniczyć liczbę zgonów wśród osób uzależnionych.
źródło: bild.de
Tak jak w Chinach zakaz 100 % każdego narkotyku, karać i leczyć ich
Skąd ćpuny mają na to kasę? Pewnie z Jobcenter.
I dlaczego ludzie próbują narkotyków, skoro widzą i wiedzą co one z ludźmi robią?