Federalny Trybunał Sprawiedliwości: kaucja za butelkę musi być podawana oddzielnie od ceny samego produktu

    Aby móc lepiej oceniać i porównywać ceny towarów, cena sprzedaży i kwota kaucji muszą być podawane oddzielnie. Tak zdecydował Federalny Trybunał Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, BGH).

    Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał w czerwcu, że oddzielne podawanie kwoty kaucji jest niezbędne dla zapewnienia przejrzystości

    Kaucja za butelki i słoiki musi być podawana oddzielnie od ceny reklamowanego produktu. Taką decyzję podjął Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe, kończąc tym samym długotrwały spór pomiędzy stowarzyszeniem Verband Sozialer Wettbewerb a siecią domów towarowych w Kilonii. Zostało to poprzedzone wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w czerwcu również uznał oddzielne podawanie kwoty kaucji za dopuszczalne, a także za niezbędne dla zapewnienia przejrzystości. Sędzia przewodniczący stwierdził w ogłoszonym wyroku, że sprzedawca żywności postąpił całkowicie prawidłowo.

    Z kolei stowarzyszenie uznało za niedopuszczalne, aby w jednej ze swoich ulotek wydanych jesienią 2018 r. sieć reklamowała napoje w butelkach zwrotnych i jogurty w słoikach podając oddzielnie wysokość kaucji. W ulotce obok ceny towaru zawsze znajdował się dopisek „plus … € kaucji”. Większość detalistów spożywczych postępuje tak samo jak sieć domów towarowych w Kilonii. Stowarzyszenie uznało to za naruszenie prawa konkurencji.

    Stowarzyszenie handlowe z zadowoleniem przyjmuje decyzję sądu

    Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego (niem. Handelsverband Deutschland, HDE) z zadowoleniem przyjęło orzeczenie BGH. Wzmocni to ochronę konsumentów i zwiększy sprzedaż towarów w opakowaniach wielokrotnego użytku – uważa Peter Schröder, dyrektor ds. prawnych i polityki konsumenckiej w HDE. Ułatwi to również klientom orientację co do tego, ile faktycznie kosztuje dany produkt.

    Podczas pierwszej rozprawy w 2021 r. Federalny Trybunał Sprawiedliwości skierował sprawę do ETS. Po jego decyzji BGH musiał rozpatrzyć sprawę po raz drugi i wówczas orzekł na korzyść sprzedawców detalicznych. Oddzielne wskazanie ceny sprzedaży i kwoty kaucji umożliwia konsumentom lepszą ocenę i porównanie cen towarów – uznał Federalny Trybunał Sprawiedliwości (sygn. akt I ZR 135/20).

    Źródło: www.24hamburg.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x