Federalny Trybunał Konstytucyjny (niem. Bundesverfassungsgericht) orzekł na korzyść mieszkańca Bawarii uprawnionego do pobierania zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV, który chciał skorzystać z pomocy adwokata, by obronić się przed decyzją urzędu pracy. Kiedy udał się do sądu rejonowego w Kaufbeuren, aby złożyć wniosek o bezpłatną pomoc w uzyskaniu porady prawnej, spotkał się z odmową. Powiedziano mu, że nie ma możliwości skorzystania z takiej pomocy i że może sam wnieść sprzeciw wobec decyzji Jobcenter.
Tak więc sąd rejonowy odrzucił wniosek. Uznał, że mężczyzna może udać się do urzędu pracy, który wydał decyzję. To on na mocy ustawy zobowiązany jest do udzielenia mu porady. Sąd stwierdził ponadto, że mężczyzna może wnieść sprzeciw wobec decyzji Jobcenter bez pomocy prawnika.
Doradztwo prawne w przypadku trudnych pytań
Federalny Trybunał Konstytucyjny widzi jednak sprawę inaczej i wyjaśnia: osoby pobierające zasiłek Hartz IV muszą w niektórych przypadkach otrzymać bezpłatną poradę prawną – przynajmniej wtedy, gdy w grę wchodzą bardziej skomplikowane kwestie prawne.
Ustawa zasadnicza stanowi, że także osoby ubogie muszą mieć możliwość dochodzenia swoich praw poza sądem. W tym celu państwo zapewnia pomoc doradczą, dzięki której można skorzystać z porady adwokata. Jeśli osoba szukająca porady nie ma wystarczającej wiedzy prawniczej, a przy tym w grę wchodzą skomplikowane kwestie prawne, wówczas nie można jej odmawiać pomocy doradczej. Tak było w tym przypadku.
Skomplikowana sprawa
Trybunał Konstytucyjny ostro skrytykował sąd rejonowy w Kaufbeuren. Złożoność sprawy uzasadniała potrzebę skorzystania z doradztwa prawnego, gdyż mężczyzna sam nie poradziłby sobie nie posiadając specjalistycznej wiedzy prawniczej. Ponadto Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że niedopuszczalne jest polecenie mężczyźnie, aby ten zwrócił się o wsparcie do urzędu pracy. W końcu to Jobcenter wydał decyzję, wobec której chciał wnieść sprzeciw.
(sygn. akt: 1 BvR 1370/21)
Źródło: www.tagesschau.de