Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach: pół miliona osób w Niemczech cierpi na long COVID

    Pandemia dobiegła końca, ale jej długoterminowe skutki nadal są odczuwalne dla wielu mieszkańców Niemiec. Według federalnego ministra zdrowia, problem ten dotyczy pół miliona osób, a liczba ta stale rośnie. Mimo to mówi o „punkcie zwrotnym”.

    Long COVID to problem także dla niemieckiego rynku pracy

    „Problem long COVID jest nierozwiązany” – powiedział federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) po trzecim okrągłym stole poświęconym temu tematowi. Z długo utrzymującymi się objawami pocovidowymi boryka się około pół miliona mieszkańców Niemiec, a zdaniem Karla Lauterbacha należy założyć, że będzie ich jeszcze więcej. Według polityka SPD, po każdej fali zakażeń przybywa nowych przewlekle chorych, a wśród nich są także osoby zaszczepione i takie, które już wcześniej chorowały na COVID-19.

    Nadal nie ma lekarstwa na wiele postaci long COVID. Pod tym pojęciem kryją się niekiedy poważne dolegliwości, takie jak chroniczne zmęczenie, mgła mózgowa lub duszności, które utrzymują się lub powracają po ostrej fazie choroby trwającej cztery tygodnie. Post COVID opisuje symptomy choroby po ponad dwunastu tygodniach od zakażenia.

    Długoterminowe skutki COVID-19 stanowią problem także dla niemieckiego rynku pracy, ponieważ wiele osób dotkniętych chorobą utraciło zdolność do pracy. Według Lauterbacha, long COVID wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji. „Musimy założyć, że nadchodzi fala pacjentów z demencją” – powiedział polityk SPD.

    Lauterbach widzi „punkt zwrotny” jeśli chodzi o opiekę nad chorymi

    Według Lauterbacha poczyniono jednak pewne postępy, jeśli chodzi o opiekę nad osobami dotkniętymi tą chorobą. Jak powiedział niemiecki minister zdrowia, powoli powstaje ogólnokrajowa sieć ekspertów, co przekłada się na poprawę w tym obszarze. W jego opinii jest to „prawdziwy punkt zwrotny”, jeśli chodzi o leczenie i badania. Udało się zacieśnić współpracę między zaangażowanymi w sprawę podmiotami, takimi jak uniwersytety, pediatrzy i lekarze rodzinni. Polityk SPD podkreślił, że w całych Niemczech powstają centra kompetencji w zakresie long COVID.

    Według Lauterbacha, na badania poświęcone tematyce long COVID przeznaczono dotąd w sumie 150 milionów euro. To stawia Niemcy na pozycji lidera w Europie – stwierdził federalny minister zdrowia. Jak powiedział polityk SPD, „nigdzie indziej nie wydaje się tak dużo”. Bettina Stark-Watzinger, niemiecka minister edukacji i badań naukowych, była ostatnio krytykowana za to, że zbyt mało inwestuje w rozwój leków zwalczających long COVID.

    Nowe wytyczne Wspólnego Komitetu Federalnego

    Profesor Carmen Scheibenbogen z berlińskiego szpitala klinicznego Charité, podkreśliła, że zorganizowanie opieki dla osób cierpiących na long COVID pozostaje dużym wyzwaniem. Istniejące struktury opieki są niewystarczające, nie ma leczenia. Zdaniem Carmen Scheibenbogen, potrzebne jest między innymi rozpowszechnianie wiedzy na temat choroby i poprawa na polu podnoszenia kwalifikacji lekarzy.

    Lekarka z berlińskiej kliniki Charité z zadowoleniem przyjęła nowe wytyczne Wspólnego Komitetu Federalnego (niem. Gemeinsamer Bundesauschuss, G-BA). Wytyczne te, które zostały przyjęte w grudniu przez centralny organ samorządowy w systemie opieki zdrowotnej, mają na celu zapewnienie skoordynowanej i zorganizowanej opieki dla osób cierpiących na long COVID.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jürgi

    Pozdrawiam… zdrowy i nieszczepiony

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x