W debacie na temat tzw. pakietu emerytalnego II („Rentenpaket II”) federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) wezwał do podjęcia działań na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej mieszkańców Niemiec poprzez późniejsze przechodzenie na emeryturę i wprowadzenie większych zachęt finansowych, które skłoniłyby do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Lindner mówił o tym w wywiadzie dla gazety „Rheinische Post” z siedzibą w Düsseldorfie.
Na początku marca Lindner wspólnie z federalnym ministrem pracy Hubertusem Heilem (SPD) przedstawił dwuczęściowy pakiet legislacyjny: „Minimalny poziom świadczeń emerytalnych” („Mindestrentenniveau”) ma trwale zapewnić, że coroczne podwyżki emerytur nie będą niższe niż wzrost wynagrodzeń nawet wtedy, gdy rosnąca liczba emerytów będzie stanowić coraz większe obciążenie dla płatników składek. Jednocześnie ma zostać utworzony fundusz o nazwie „kapitał pokoleń” („Generationenkapital”), który ma przyczynić się do sfinansowania dodatkowych wydatków poprzez inwestowanie w akcje. FDP zgłosiła jednak zasadnicze zastrzeżenia do pakietu reform emerytalnych, argumentując, że jest on niewystarczający.
Niemiecki rząd dyskutuje nad zachętami finansowymi, takimi jak zwolnienie starszych pracowników z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne
Zapytany o to, dlaczego opowiedział się za pakietem emerytalnym II, Lindner powiedział gazecie „Rheinische Post”: „Ponieważ zakładam, że na problemy związane z reformą, których nie można było rozwiązać już teraz, uda się znaleźć odpowiedź najpóźniej w następnej kadencji parlamentu.” Składki wzrosną w latach 30-tych tylko wtedy, gdy Niemcy nie podejmą środków zaradczych – uważa federalny minister finansów. Jego zdaniem powinno się m.in. wprowadzić zachęty do dłuższej pracy, tak aby mieszkańcy Niemiec zamiast przechodzenia na emeryturę w wieku 63 lat wybierali dłuższą aktywność zawodową.
Niemiecki rząd zakłada, że minimalny poziom świadczeń emerytalnych w najbliższym dziesięcioleciu pociągnie za sobą dodatkowe wydatki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości od 30 do 40 miliardów euro rocznie. Według prognoz, planowany obecnie „kapitał pokoleń” może pokryć około jednej czwartej tej kwoty. Aby zwiększyć atrakcyjność dobrowolnej dłuższej pracy w starszym wieku, tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej, czyli rządząca w Niemczech koalicja złożona z socjaldemokratycznej SPD, Zielonych oraz liberalnej FDP, dyskutuje nad zachętami finansowymi, takimi jak zwolnienie starszych pracowników z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.
Źródło: www.focus.de
Ja w Pflegeheim pracuję.
W wieku 70 lat, będę z balkonikiem do Bw biegać 👍..,
TAK PAŃSTWO OKRADA LUDZI – RENCISTÓW – Wiedzą o tym, że z różnych powodów nie pracują do tego wieku – Jedynie o to chodzi aby nie dać wcześniej renty, która się należy za 40 lat pracy – np. Małżeństwo przepracowali po 40 lat i mają wyrobione po 1 500 Euro renty ale z powodu jakiegoś mając 60 – 61 lat już nie pracują – Nie dostaną renty 3 000 Euro, ale będą siedzieć na zasiłku do swojego wieku a nawet jak z nich któreś otrzyma rentę to druga osoba nic praktycznie nie dostanie, jedynie jakiś dodatek do minimum na życie,… Czytaj więcej »
przeciez istnieja zachety mozna pobierac emeryture i pracowac. Znam wiele osob ktore pracuja na emeryturze. Rekordzisga to 72lata i wciaz aktywny zawodowo