Bundestag przyjął w środę w Berlinie poprawki do ustawy o ochronie przed zakażeniami przewidujące wprowadzenie jednolitego „hamulca bezpieczeństwa” w całych Niemczech. Aby zaczął on obowiązywać, w ciągu trzech kolejnych dni wskaźnik zachorowalności (mierzony jako liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni) musi przekroczyć poziom 100. Jako te trzy dni mogą zostać uznane również dni bezpośrednio poprzedzające wejście w życie ustawy.
Projekt ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzony w czwartek przez Bundesrat. Swój podpis musi też złożyć prezydent Frank-Walter Steinmeier. Publikacja w Federalnym Dzienniku Ustaw, która będzie oznaczała wejście ustawy w życie, mogłaby nastąpić jeszcze tego samego dnia, w którym podpisze ją prezydent. Gdyby tak się stało, „hamulec bezpieczeństwa” mógłby zacząć obowiązywać już w najbliższą sobotę.
Celem wprowadzenia „hamulec bezpieczeństwa” jest spowodowanie spadku liczby zakażeń. W ten sposób rząd federalny zareagował na fakt, że uzgodniony między nim a krajami związkowymi „hamulec bezpieczeństwa” nie był dotychczas konsekwentnie stosowany przez premierów poszczególnych landów, gdy odnotowywano ponad 100 zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia. A oto zestawienie najważniejszych regulacji:
Ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych i godzina policyjna
Jeśli siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności w danym powiecie lub mieście na prawach powiatu przez trzy dni z rzędu będzie przekraczał poziom 100, w prywatnych spotkaniach będą mogli uczestniczyć członkowie jednego gospodarstwa domowego i maksymalnie jedna dodatkowa osoba (nie dotyczy dzieci poniżej 14. roku życia należących do gospodarstwa domowego).
Ponadto, od 22:00 do 5:00 ma obowiązywać nocna godzina policyjna. Mieszkanie będzie można wówczas opuścić tylko z ważnych powodów, takich jak nagłe przypadki medyczne lub wykonywanie zawodu. Wyjątek: do północy wolno wychodzić samotnie na zewnątrz na spacer lub pobiegać. Dozwolone są ceremonie pogrzebowe z udziałem do 30 osób. Jeśli zapadalność na COVID-19 przez pięć kolejnych dni roboczych będzie utrzymywać się na poziomie poniżej 100, „hamulec bezpieczeństwa” przestanie obowiązywać.
Sprzedaż detaliczna
Wprowadzenie „hamulca bezpieczeństwa” ma się również wiązać z zamknięciem obiektów rekreacyjnych, restauracji, salonów gier, ruchu turystycznego, basenów i dyskotek. To samo dotyczy sklepów, z wyjątkiem tych oferujących artykuły codziennego użytku, takich jak supermarkety i drogerie.
Sklepy z napojami, ze zdrową żywnością, apteki, stacje benzynowe, księgarnie, kwiaciarnie, sklepy z artykułami dla zwierząt i ogrodnicze również mogą funkcjonować, aczkolwiek należy pamiętać o limicie osób przypadających na m2 powierzchni sklepu. Jeśli wskaźnik zachorowalności wynosi od 100 do 150, można dokonać zakupów po wcześniejszej rezerwacji terminu. Jednym z wymogów jest przy tym okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Niezależnie od wskaźnika zachorowalności, zamówiony towar można odebrać w sklepie stacjonarnym.
Maseczki
Zaciągnięcie „hamulca bezpieczeństwa” automatycznie nakłada obowiązek noszenia maski FFP2 lub jej odpowiednika przy świadczeniu usług, w przypadku których nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu, oraz w środkach transportu publicznego w ruchu lokalnym i dalekobieżnym.
Szkoły
Jeśli wskaźnik zapadalności na COVID-19 wynosi 100 lub więcej, zajęcia stacjonarne nadal mogą się odbywać, ale uczniowie mają być dwa razy w tygodniu testowani na obecność koronawirusa. Jeśli jednak wskaźnik zachorowalności przekroczy 165, szkoły mają być zamknięte. Wówczas możliwa będzie jedynie tzw. opieka w nagłych wypadkach (niem. Notbetreuung). Wyjątki mogą dotyczyć klas maturalnych i szkół specjalnych.
Zakłady pracy
Zgodnie z ustawą o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz), pracownicy, którzy mają taką możliwość, powinni móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe w biurze domowym. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia o bezpieczeństwie i higienie pracy. W przyszłości pracodawcy mają być zobowiązani do zaoferowania pracownikom, którzy nie pracują wyłącznie w trybie home office, dwóch testów na koronawirusa tygodniowo. Do tej pory uprawnieni do dwóch testów tygodniowo byli pracownicy mający częsty kontakt z klientami lub wykonujący usługi, które uniemożliwiają zachowanie dystansu. Wkrótce pracodawcy mają oferować wszystkim pracownikom dwa testy tygodniowo.
Sport
Dozwolone jest tylko „uprawianie indywidualnych sportów bezkontaktowych” – samodzielnie, w parach lub z członkami własnego gospodarstwa domowego. W przypadku dzieci obowiązuje ograniczenie do pięciu osób. Poza tym dopuszcza się współzawodnictwo sportowe i treningi w ramach sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności i z zachowaniem zasad higieny.
Rekreacja i kultura
Zamknięte pozostają parki rozrywki, kryte place zabaw, baseny, dyskoteki, kluby, salony gier, kasyna, zakłady bukmacherskie, domy publiczne, teatry, opery, filharmonie, estrady, kluby muzyczne, kina, muzea, wystawy i miejsca pamięci.
Zasiłek chorobowy na dzieci (niem. Kinderkrankengeld)
Zwiększona zostanie liczba dni, za które przysługuje zasiłek chorobowy na dzieci, tzw. Kinderkrankengeld. W przyszłości rodzice posiadający ustawowe ubezpieczenie zdrowotne będą mogli skorzystać z dodatkowych dziesięciu dni zasiłku, a rodzice samotnie wychowujący dzieci – z dodatkowych 20 dni. W rezultacie rodzicom będzie przysługiwało łącznie 30 dni zasiłku chorobowego na dziecko, a rodzicom samotnie wychowującym dzieci – 60 dni. Rodzice otrzymają Kinderkrankengeld podczas pandemii nawet wtedy, gdy ich dziecko nie jest chore, ale sprawują nad nim opiekę w domu ze względu na zamknięcie szkół.
Kult religijny
Jeśli chodzi o zgromadzenia o charakterze religijnym, nowy „hamulec bezpieczeństwa” nie wprowadza w tym zakresie żadnych zmian. Będą one nadal możliwe. W miejscach kultu religijnego w dalszym ciągu obowiązywać będą limity osób. Ponadto, wspólnoty religijne uzgodniły z władzami państwowymi koncepcje higieny mające na celu zapobieganie zakażeniom.
Ogrody zoologiczne i botaniczne
Strefy zewnętrzne ogrodów zoologicznych i botanicznych mają być nadal otwarte, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad higieny. Ponadto goście w wieku od sześciu lat muszą przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa.
Rozporządzenia
Rząd federalny może uchwalić również inne przepisy w drodze rozporządzenia; zgodę na to muszą wyrazić Bundestag i Bundesrat. Rząd federalny jest uprawniony do decydowania o specjalnych regulacjach dotyczących osób, które są w pełni zaszczepione. To samo dotyczy przyznawania określonych swobód tym, którzy mogą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.
Skargi
Ci, którzy naruszą przepisy dotyczące przyszłego „hamulca bezpieczeństwa” i zostaną ukarani grzywną, mogą złożyć skargę do sądu administracyjnego. Z kolei zapobiegawcze powództwo o ustalenie istnienia (lub nieistnienia) prawa pozwoli wyjaśnić, czy rozporządzenie rzeczywiście kogoś dotyczy. W ostateczności można się też zwrócić do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: www.welt.de
Sram na te obostrzenia.
Gospodarka Niemiec (i tym samym UE) mocno odczuje skutki wojny handlowej. Taki Volkswagen ma więcej fabryk w Chinach niż w Niemczech. Dzięki lockdownom i festiwalowi hipohondrii można przeprowadzać program ograniczania ludzkich potrzeb i przestawiania gospodarki w tryb wojenny.
I tak pomału odchodzi demokracja i przychodzi socializm powtórka z rozrywki a jak się nie za szczepisz będziesz wrogiem ludu .testują i tak będzie wiecznie bo każdy ma coronke aktywna lub nie
BEDZIESZ TAŃCZYŁ JAK MY CHCEMY !!!!!!!! TO JEST TWOJA WOLNOŚĆ
Pani Kanclerz sprzedała już dawno Państwo Niemieckie Syjonistom.W każdej z jej ostatnich decyzji widać ten fakt jak na dłoni. Finansjera Światowa przejeła Glob i trzeba tańczyć tak jak one chcom.Piniondz musi siem zgadzać.
Syjonisci przejmuja kontrole nad swiatem, bo sa madrzy i sie szczepia :). Bierzmy z nich przyklad. Juz ponad 50% spoleczenstwa u nich jest po szczepieniu. A u nas wieczne narzekanie.
Finansjera Światowa przejeła Glob – przypominam, ze szczepienia sa za „darmo” tak jak i sluzba zdrowia. Placone to wszystko jest z naszych podatkow, ktore i tak odprowadzamy.
Stefan,A gdy będą Tobie kazać wstrzyknąć sobie za darmo w żyłę gnojowicę to też przyjmiesz to z uśmiechem na twarzy bo i tak za darmo?Albo do studni Glową w dół? Skąd masz pewność że 50% ich społeczeństwa jest zaszczepionych?Oni kłamali od wieków i oszukiwali wszystkich jak się da,więc nie rozumiem skąd wziąłeś że mamy im wierzyć?
Dlaczego mam gnojowice przyjmowac? Cyz ona zostala przebadana i uodporni mnie na cos? I co ma studnia glowa w dol do tego? Jakies wlasciwosci lecznicze?
Syjonisci zaszczepia sie – zle, nie ufajmy temu
Syjonisci nie zaszczepia sie – zle, na pewno wiedza co jest w szczepionkach
Absurd goni absurd.
Stefan,Ty naprawdę jesteś aż tak naiwny i wierzysz w to że nagle w 2019 największy wirus wychodzi z Chin pp czym zaraża wszystkich na calej planecie,po czym WHO i ONZ zamierzają uratować ludzkość i nagle pojawia sie preparat od kilku firm i rok po wybuchu pandemii ratują ludzkość preparatem o nazwie szczepionka.Gdzie w latach 90-tych na forach ONZ robiono wszystko aby wprowadzić w życie ustalenia odnośnie ograniczenia kiczby populacji ponieważ jest nas za dużo. Pomyśl logicznie. Jak mają zmniejszyć populację na Ziemi?karabinami? Nke!Ale świetną metodą i w skuteczną jest wpeowadzenje do organizmu calej ludzkości czegoś co doprowadzi do realizacji postanowień… Czytaj więcej »
Polewa…. w Polsce płaczą ze im tak źle wszystko zamykają. Pieprzone essesmany chcą w domu wszystkich pozamykać. SRAM NA KOWID