Federalna Unia Ochrony Przyrody wzywa ludzi do unikania fajerwerków w Sylwestra

    Bawarskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody (BN) apeluje do społeczeństwa o ponowne rozważenie tradycyjnych sylwestrowych fajerwerków i wybranie alternatywnych, bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów świętowania. Przełom roku przynosi radość wielu ludziom, ale fajerwerki mają znaczące negatywne konsekwencje dla zwierząt i środowiska, zgodnie z oświadczeniem obrońców przyrody. Zwyczaj ten powoduje obrażenia i ogromne ilości śmieci, ma negatywny wpływ na zanieczyszczenie pyłem zawieszonym i jest dużym obciążeniem dla dzikich zwierząt w miastach i osiedlach, a także na obrzeżach lasów.

    Stres i niebezpieczeństwo dla zwierząt

    Ptaki mogą zostać wypłoszone ze swoich grzęd i wzbić się wysoko w powietrze, zużywając rezerwy energii, których potrzebują zimą. Zgodnie z komunikatem prasowym, ucieczka rozdziela również grupy rodzinne. Hibernujące dzikie zwierzęta, takie jak jeże, zużywają znacznie więcej energii, gdy zostaną zaskoczone.

    „Jasne błyski, hałas i gryzący dym powodują ogromny stres u zwierząt” – powiedział Martin Geilhufe z BN. Członkowie wielokrotnie zgłaszali znalezienie martwych zwierząt w noworoczny poranek i w kolejnych dniach.

    Przynajmniej nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci

    Jako alternatywę BN zasugerowała nie kupowanie własnych fajerwerków, ale oglądanie publicznych pokazów sztucznych ogni organizowanych przez miasta i gminy. Chociaż są one również szkodliwe dla środowiska, „nadal są lepsze niż odpalanie własnych fajerwerków”. Każdy, kto w żadnym wypadku nie może obejść się bez własnych fajerwerków, powinien uważać, aby nie pozostawiać po sobie żadnych odpadów.

    Strefy zakazane dla fajerwerków w Sylwestra

    W centrach miast Bawarii obowiązują już rozległe zakazy dotyczące fajerwerków w Sylwestra. Na przykład w Monachium od 2019 r. zabronione jest odpalanie petard na całym Mittlerer Ring. Na Marienplatz, w sąsiedniej strefie dla pieszych i na Viktualienmarkt obowiązuje całkowity zakaz używania fajerwerków. Ograniczenia obowiązują również w innych bawarskich miastach. Pirotechnika jest zakazana w całym kraju w pobliżu szpitali, domów dziecka i domów starców, kościołów lub budynków wrażliwych na ogień.

    Fajerwerki wymagają zezwolenia

    W Niemczech dozwolone są tylko fajerwerki zatwierdzone przez Federalny Instytut Badań i Testów Materiałów (BAM). Można je rozpoznać po znaku CE, czterocyfrowym numerze rejestracyjnym i instrukcji użytkowania w języku niemieckim.

    Służby celne ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z nielegalnymi fajerwerkami. Według głównego urzędu celnego w Augsburgu, towary bez oznakowania CE lub o niejasnym pochodzeniu mogą stanowić zagrożenie dla życia. Oprócz poważnych obrażeń, istnieje również ryzyko wszczęcia postępowania karnego w przypadku importu i użycia. Ostrożność jest również wymagana w odniesieniu do kategorii fajerwerków. Dla kategorii od F2 do F4 zezwolenie na materiały wybuchowe są wymagane.

    źródło: br.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Głupota UNII nie ma granic, czyli same BZDURY – Raz w Roku i Ziemie zanieczyszczą, NIBY CZYM

    Tomek

    Ale tradycyjnie, co roku, ciapakom można fajerwerkami w policję, karetki i cywili napierdzielać.

    Marta

    W Niemczech tylko zakazują i zakazują.
    Niech nas w pompkę cmokna!!!
    NIKT nie będzie nam czegokolwiek ZAKAZYWAĆ!!!

    Eustachy

    Federalni Obywatele wzywaja do unikania Federalnej Unii Ochrony Przyrody – wysoce szkodliwa organizacja, ktora do niczego nie jest potrzebna.

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x