Federalna Agencja Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit, BA) wyklucza możliwość wejścia w życie planowanego podstawowego zasiłku na dziecko (niem. Kindergrundsicherung) z dniem 1 stycznia 2025 r. Jak donosi dziennik Rheinische Post, zamiast tego proponuje dzień 1 lipca 2025 r. jako datę początkową obowiązywania nowego świadczenia. Gazeta powołuje się przy tym na stanowisko BA, które ma zostać przedstawione na poniedziałkowym posiedzeniu Bundestagu.
Kindergrundsicherung ma sprawić, że świadczenia rodzinne będą bardziej dostępne
Z dokumentu wynika, że wprowadzenie zmian na początku stycznia 2025 r. jest zdaniem Federalnej Agencji Pracy „niewykonalne ze względów finansowych, organizacyjnych, infrastrukturalnych i kadrowych”. Najpierw trzeba doprecyzować zapisy ustawy, aby można było przygotować „konkretne plany wdrożenia”. Ponadto trzeba będzie zatrudnić na pełen etat 5.355 pracowników. Federalna Agencja Pracy wezwała także do wyeliminowania luk prawnych w projekcie ustawy federalnej minister ds. rodziny Lisy Paus (Zieloni).
Po długim sporze, pod koniec września rząd federalny przyjął projekt ustawy dotyczącej podstawowego zasiłku na dziecko. Ma on zostać omówiony w Bundestagu w czwartek 9 listopada. Zasiłek Kindergrundsicherung, który powinien wejść w życie w 2025 r., ma łączyć w sobie dotychczasowe świadczenia, takie jak zasiłek Kindergeld, świadczenia na dzieci przyznawane w ramach Bürgergeld (tzw. dochodu obywatelskiego), a także dodatek Kinderzuschlag. Dzięki większej przejrzystości i wdrożeniu centralnej platformy, ma być możliwe dotarcie do wielu rodzin, które z powodu niewiedzy lub obciążeń biurokratycznych do tej pory nie ubiegały się o należne im pieniądze.
Źródło: www.zeit.de