Surowsze sankcje wobec osób odmawiających podjęcia pracy? Partia FDP wywiera nacisk na swoich partnerów koalicyjnych, SPD i Zielonych – przedstawiając rezolucję w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących osób pobierających w Niemczech świadczenie zwane dochodem obywatelskim (niem. Bürgergeld). Proponuje, aby każdy, kto odmawia przyjęcia odpowiedniej propozycji pracy bez ważnej przyczyny, a tym samym nie wywiązuje się z obowiązku współpracy, mógł zostać ukarany natychmiastowym obniżeniem wysokości świadczenia o 30 proc.
Do tej pory w przypadku pierwszego naruszenia obowiązków urząd pracy mógł obniżyć wypłacany dochód obywatelski maksymalnie o 10 proc. na okres jednego miesiąca. Przy drugim naruszeniu zobowiązań Jobcenter mógł zadecydować o obniżeniu świadczenia o 20 proc., a dopiero trzecie i kolejne wykroczenie mogło skutkować czasowym zmniejszeniem wsparcia finansowego nawet o 30 proc.
Dokument ma zostać zatwierdzony przez prezydium partii w poniedziałek 22 kwietnia i przedstawiony na zjeździe partyjnym w najbliższy weekend
Jednakże dla FDP regulacja ta nie jest wystarczająca. Według doniesień prasowych, w projekcie dokumentu opracowanego przez tę partię podkreślono, że należy wykorzystać „zgodne z konstytucją możliwości zaostrzenia sankcji”, których efektem mogłoby być nawet „całkowite pozbawienie świadczeń”. Dokument ma zostać zatwierdzony przez prezydium partii w poniedziałek 22 kwietnia i zaprezentowany na zjeździe partyjnym w najbliższy weekend.
Według danych Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit), do tej pory sankcje dotknęły tylko znikomą część świadczeniobiorców.
Następca Hartz IV
Dochód obywatelski wszedł w życie 1 stycznia 2023 r. i zastąpił kontrowersyjny system Hartz IV. Kluczowym elementem reformy są ograniczone możliwości nakładania sankcji. Wprowadzając nowy system, niemiecki rząd chciał w większym stopniu postawić na współpracę ze świadczeniobiorcami, a ograniczyć wywieranie nacisku poprzez karanie. Jest to punkt, który ostro krytykuje nie tylko FDP, ale w szczególności CDU/CSU.
Dopiero niedawno rząd federalny – również pod wpływem ciągłej krytyki – zdecydował się na zaostrzenie sankcji. Od marca urzędy pracy mogą całkowicie pozbawić bezrobotnych świadczenia Bürgergeld na okres do dwóch miesięcy. Według Federalnej Agencji Pracy jest to jednak możliwe tylko w przypadku osób, które wielokrotnie odmówiły przyjęcia odpowiedniej propozycji pracy.
Źródło: www.spiegel.de
Ale mam nadzieję, że to dotyczy wszystkich.
Nie tylko NIEMCÓW!!!!
jestem ZA
Chyba się przejęzyczył, miało być „o 100%” — nie pracujesz, nie jesz!
30 za pirwsza odmowa, nastepne 30 za druga odmowa 100 za trzecia Ale w calym tym procesie od pierwszej do trzeciej odmowy nie moze uplynac wiecej mit trzy miesiace. Pracy jest duzo Wiec litosci byc nie powinno.
Po co ta ekscytacja? Przecież widlarze i inni nie będą tym objęci