ExtraEnergie i Stromio: pozew zbiorowy w związku z nieuczciwymi praktykami dostawców energii w Niemczech

    Dostawcy energii w Niemczech, firma ExtraEnergie, której liczbę klientów szacuje się na 300 tysięcy, oraz firma Stromio, obsługująca około 500 tysięcy klientów, są uważani za „najczarniejsze owce” w branży. Prawnicy od miesięcy przygotowywali pozwy sądowe. Czy teraz obie spółki poniosą konsekwencje?

    Oto zarzuty przeciwko ExtraEnergie

    W lipcu 2022 r. spółka ExtraEnergie GmbH drastycznie podniosła ceny gazu i energii dla swoich klientów. W przypadku marek takich jak m.in. ExtraEnergie, Extragrün, HitEnergie i Prioenergie ceny wzrosły niekiedy o ponad 100 procent. Dostawcy nie przestrzegali nawet uzgodnionych gwarancji niezmienności ceny.

    Oto co zarzuca dostawcy centrum konsumenckie:

    ▶ W lipcu 2022 r. firma ogłosiła drastyczne podwyżki cen gazu i energii, które miały zacząć obowiązywać od 1 września 2022 r. (w niektórych przypadkach ceny za jednostkę zużytej energii elektrycznej wzrosły trzykrotnie).

    ▶ Podwyżki dotknęły również klientów posiadających gwarancję niezmienności ceny; w niektórych przypadkach ExtraEnergie nadal oferowała taką gwarancję pomimo już trwającego kryzysu energetycznego.

    ▶ ExtraEnergie powołuje się na przepis ustanawiający wyjątek (§ 313 niem. kodeksu cywilnego [BGB]), który według organizacji konsumenckich nie ma tutaj zastosowania. Wniosły one sprawę do sądu: już wiosną Wyższy Sąd Krajowy (niem. Oberlandesgericht, OLG) w Düsseldorfie uznał, że uzasadnienie dostawcy dla niedotrzymania warunków umowy dotyczących gwarancji niezmienności ceny jest nie do przyjęcia (wyrok z dnia 23 marca 2023 r.; sygn. akt I-20 U 318/22, prawomocny).

    ▶ Mimo to dostawca nadal próbuje wyegzekwować od klientów zapłatę wygórowanych kwot, na przykład wysyłając listy windykacyjne.

    Bundesverband der Verbraucherzentralen złożył pozew zbiorowy przeciwko ExtraEnergie do Wyższego Sądu Krajowego w Hamm

    Ramona Pop, członkini zarządu niemieckiego związku organizacji konsumenckich Bundesverband der Verbraucherzentralen (vzbv) powiedziała: „W naszej opinii bezczelne podnoszenie cen przez ExtraEnergie nie ma podstaw prawnych. Konsumenci nie mogą być zmuszani do płacenia za wszystko tylko dlatego, że wzrosły ceny zakupu ponoszone przez dostawcę. A już na pewno nie powinno dochodzić do złamania obietnicy gwarancji niezmienności ceny.”

    Według centrum konsumenckiego, podwyżki cen dotknęły ponad 100 tysięcy konsumentów w Niemczech.

    W związku z tym vzbv złożył pozew zbiorowy przeciwko ExtraEnergie do Wyższego Sądu Krajowego w Hamm, mieście położonym w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Celem jest wywalczenie zwrotu pieniędzy dla poszkodowanych klientów. Konsumenci mogą dołączyć do pozwu zbiorowego, wpisując się do rejestru roszczeń (niem. Klageregister) w Federalnym Urzędzie Sprawiedliwości (niem. Bundesamt für Justiz, BfJ). Dzięki temu nie dojdzie do przedawnienia roszczeń.

    Osoby poszkodowane mogą już zarejestrować się na stronie vzbv pod adresem www.sammelklagen.de/extraenergie. Będą wtedy informowane o przebiegu postępowania i dowiedzą się, od kiedy będą mogły wpisać się do rejestru roszczeń.

    ExtraEnergie milczy w tej sprawie. Firma nie udzieliła odpowiedzi na zapytanie dziennika BILD.

    Jeżeli pozew zbiorowy zakończy się sukcesem, wówczas konsumenci, którzy do niego przystąpili, nie będą musieli ponownie występować na drogę sądową, aby dochodzić swoich roszczeń. Już w wyniku tego postępowania zostaną zasądzone ewentualne odszkodowania lub zwroty kosztów.

    Oto zarzuty przeciwko Stromio

    W 2021 r. dostawca wypowiedział umowy wielu klientom podając bardzo niejasne powody. W tym przypadku centrum konsumenckie w Hesji wystąpiło o wydanie deklaratywnego orzeczenia ustalającego (niem. Musterfeststellungsklage) dotyczącego kluczowych kwestii faktycznych i prawnych, które stanowią podstawę roszczeń wszystkich konsumentów. Po wydaniu korzystnego dla konsumentów deklaratywnego orzeczenia ustalającego, konsumenci figurujący w rejestrze roszczeń mogą dochodzić swoich roszczeń przed sądem na podstawie wydanego deklaratywnego orzeczenia ustalającego.

    Na bardziej zaawansowanym etapie są działania prowadzone przez spółkę Veneko GmbH, która na zlecenie klientów analizuje podwyżki cen i faktury pod kątem ich zgodności z prawem. Na razie firma Veneko wywalczyła odszkodowania w wysokości 11.200 euro i 13.000 euro dla dwóch byłych klientów Stromio. Były to tzw. wyroki zaoczne, ponieważ spółka Stromio nawet nie próbowała bronić się przed pozwami.

    Szef Veneko Tobias Hirt powiedział gazecie BILD: „22 lutego odbędzie się rozprawa w Sądzie Krajowym w Düsseldorfie, podczas której zostaną rozpatrzone WSZYSTKIE nasze pozwy przeciwko grupie Stromio – a więc także przeciwko Gas.de. Obecnie kwota roszczeń sięga niemal miliona euro.”

    Także Stromio milczy w tej sprawie. Firma nie udzieliła odpowiedzi na zapytanie dziennika BILD.

    We wtorek 5 grudnia od godziny 15:00 eksperci będą odpowiadać na pytania czytelników BILD dotyczące tej sprawy (można będzie śledzić transmisję na żywo na stronie BILD.de). Osoby zainteresowane mogą wysłać swoje pytanie e-mailem na adres [email protected].

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dawid S.

    Witam chciałbym się dowiedzieć czy słyszeliście o podobnych poczynaniach firmy Primastrom , gdyż oni też zarzekali się gwarancja niezmiennej taryfy przez cały okres trwania umowy , podobno są na czarnej liście firm

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x