Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Zakaz noszenia chusty w miejscu pracy jest zgodny z prawem

    Tradycyjna muzułmańska chusta może zostać zakazana w miejscu pracy. Tak orzekł w czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

    W uzasadnieniu trybunał stwierdził, że taki zakaz widocznych manifestacji religijnych lub politycznych może być uzasadniony, jeśli pracodawca chce być postrzegany na zewnątrz jako neutralny lub chce uniknąć konfliktów społecznych.

    Muzułmańska pracownica przychodziła do pracy w chuście

    Muzułmańska pracownica międzywyznaniowego ośrodka opieki dziennej dla dzieci została kilkakrotnie upomniana, ponieważ przyszła do pracy w chuście na głowie. Sąd Pracy w Hamburgu rozpatrywał następnie sprawę, czy upomnienia te należy usunąć z jej akt osobowych. Następnie sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni prawa UE.

    Podobna sytuacja w Norymberdze

    Federalny Sąd Pracy przyjął podobne stanowisko w 2019 r. w sprawie muzułmanki z okolic Norymbergi, która złożyła skargę na zakaz noszenia chust w sieci drogerii Müller. Podczas gdy pracownica czuła, że jej wolność religijna została ograniczona, sieć drogerii powoływała się na wolność prowadzenia działalności gospodarczej.

    Podobne orzeczenie zapadło już w 2017 roku

    W 2017 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł już w podobnej sprawie, że ogólny wewnętrzny zakaz używania symboli politycznych lub religijnych w miejscu pracy nie stanowi bezpośredniej dyskryminacji. Trybunał podkreślił, że wola pracodawców, aby przekazać swoim klientom wizerunek neutralności była uzasadniona i stanowiła część wolności prowadzenia działalności gospodarczej, stwierdzili sędziowie.

    Decyzja należy do sądów niemieckich

    Ostateczne orzeczenie w opisywanych przypadkach pracownicy ośrodka opieki dziennej dla dzieci i pracownicy drogerii muszą teraz wydać właściwe sądy niemieckie. W czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że mają one pole do manewru.

    W związku z tym sądy krajowe mogłyby uwzględniać kontekst danego państwa członkowskiego przy wyważaniu wchodzących w grę praw i interesów. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której istnieją korzystniejsze przepisy krajowe w zakresie ochrony wolności wyznania.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Edwin

    Może ktoś z Was próbował manifestować swoją chrześcijańską wiarę w państwach islamskich ?

    Eugen

    Mam prośbę. Czy moja ulubiona strona zna i może podać mi dokładny adres do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i czy można do Nich zwrócić się w języku niemieckim i jakie są koszty.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x