Obecna epidemia grypy w Niemczech szczególnie mocno dotyka dzieci w wieku szkolnym. Według Instytutu Roberta Kocha, jedno na sześcioro dzieci cierpiało w zeszłym tygodniu na ostrą chorobę układu oddechowego. Liczba ciężkich przypadków jest również znacznie wyższa niż w poprzednim roku.
Jedno na sześcioro dzieci choruje
Więcej wizyt u lekarza, więcej ciężkich przypadków – dzieci w wieku szkolnym od 5 do 14 lat są szczególnie dotknięte obecną epidemią grypy. Według cotygodniowego raportu Instytutu Roberta Kocha (RKI), prawie jedno na sześcioro dzieci w tym wieku zachorowało w zeszłym tygodniu na infekcję dróg oddechowych.
Naukowcy odnotowali tym samym wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym okresie w 2024 r. zachorowało 13 810 uczniów na 100 000 mieszkańców, czyli około jedno na siedmioro dzieci. W tym roku liczba ta wyniosła 17 180.
Więcej uczniów w szpitalu i u lekarza niż w poprzednich latach
RKI odnotowało również ostatnio wzrost liczby ciężkich przypadków w porównaniu z rokiem poprzednim: od przełomu roku liczba ta wzrosła ponad trzykrotnie i jest obecnie znacznie wyższa niż w przypadku epidemii grypy w poprzednich latach. Większość dzieci (70%), które zostały przyjęte do szpitala, została przyjęta właśnie z powodu diagnozy grypy.
Ponadto więcej dzieci w wieku od 5 do 14 lat musiało udać się do lekarza z ostrą chorobą układu oddechowego: od 27 stycznia do 2 lutego na 100 000 mieszkańców w tej grupie wiekowej przypadło około 5 150 wizyt u lekarza, w porównaniu do około 4 050 w poprzednim tygodniu. W ubiegłym roku w tym samym okresie u lekarza było tylko około 3 610 dzieci na 100 000.
Szkoły zdziesiątkowane epidemią grypy
Wysoki poziom zachorowań jest również widoczny w szkołach. „W każdej klasie brakuje średnio od dwóch do trzech uczniów” – powiedział Stefan Düll, dyrektor gimnazjum w Neusäß koło Augsburga i przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli. Wiele szkół w całych Niemczech również zgłosiło zwiększoną liczbę przypadków grypy. „To teraz prawdziwy problem” – powiedział Düll – ponieważ wielu nauczycieli również jest chorych. W związku z tym lekcje zaplanowane na początku lub na końcu dnia muszą być wielokrotnie odwoływane, a dla starszych uczniów nawet w środku dnia.
Według RKI, około ośmiu milionów ludzi w całych Niemczech cierpi na ostre choroby układu oddechowego. Aktualnie krążą w szczególności wirusy grypy, ale także koronawirus, przeziębienia i RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy.
Źródło: www.tagesschau.de