Epidemia grypy w Niemczech: tysiące nowych przypadków od połowy grudnia. Instytut Roberta Kocha zaleca szczepienia

    Instytut Roberta Kocha (niem. Robert-Koch-Institut, RKI) już w grudniu informował o znacznym wzroście zachorowań na grypę. Teraz eksperci mają już pewność: zaczęła się epidemia grypy w Niemczech.

    W okresie od 18 do 31 grudnia do RKI zgłoszono prawie 9 tys. potwierdzonych przypadków grypy

    Jak wynika z raportu opublikowanego w środę wieczorem, za początek epidemii RKI uznał tydzień kończący się 16 grudnia 2023 r.

    Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Wirusów Grypy, będący częścią Instytutu Roberta Kocha, regularnie bada próbki pobrane od pacjentów z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych. Według ekspertów, w uproszczeniu można powiedzieć, że epidemia grypy rozpoczyna się wtedy, gdy wirusy grypy są wykrywane w co piątej próbce pobranej od pacjenta.

    Zgodnie z raportem RKI, w okresie od 18 do 31 grudnia do instytutu zgłoszono prawie 9 tys. potwierdzonych przypadków grypy. Jednak ze względu na święta Bożego Narodzenia, dane za ostatni tydzień grudnia można ocenić tylko w ograniczonym zakresie, m.in. dlatego, że w tym czasie przeprowadza się mniej testów. Od października do RKI zgłoszono łącznie około 16,6 tys. przypadków grypy.

    Szczególnie zagrożone są osoby starsze

    Z najnowszego raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że w ostatnim czasie najczęściej wykrywany jest wirus grypy podtypu A/H1N1/pdm09. Atakuje on przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i młodych dorosłych. RKI pisze na swojej stronie internetowej, że ten podtyp pojawił się po raz pierwszy podczas pandemii grypy w 2009 roku jako tak zwana świńska grypa. Od tego czasu krąży także w Niemczech, ostatnio zwłaszcza w sezonie 2018/19.

    Podczas epidemii grypy zdominowanych przez ten patogen, odnotowano przypadki bardzo ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zgonów również u młodszych dorosłych i dzieci, zwłaszcza w przypadku chorób współistniejących. „Jednak ogólnie rzecz biorąc, przypadki tak ciężkiego przebiegu choroby u młodych ludzi należą do rzadkości” – stwierdzono w raporcie.

    RKI radzi, aby wszystkie osoby, którym Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) zaleca szczepienie przeciwko grypie, a które jeszcze tego nie zrobiły, jak najszybciej się zaszczepiły.

    Według RKI, szczególnie osoby starsze są narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci z powodu grypy. Liczba zgonów znacznie się waha. Może wynieść kilkaset przypadków, ale na przykład w sezonie 2017/18 przekroczyła 25 tysięcy.

    Choroba trwa zwykle od pięciu do siedmiu dni

    Instytut Roberta Kocha wyjaśnia, że często pierwszymi objawami grypy jest gorączka, bóle mięśni lub bóle głowy. „Często nieco później pojawia się suchy, drażniący kaszel.”

    Jedna trzecia osób, które zachorowały, ma jedynie łagodne objawy, a kolejna jedna trzecia nie ma żadnych objawów. Zazwyczaj choroba trwa od pięciu do siedmiu dni.

    W 2022 r. epidemia grypy zaczęła się wyjątkowo wcześnie, bo już w listopadzie. Jak podaje RKI, przed pandemią koronawirusa zwykle zaczynała się ona w styczniu i trwała od trzech do czterech miesięcy.

    Stała Komisja ds. Szczepień zaleca wykonanie szczepienia przeciwko grypie m.in. wszystkim osobom w wieku powyżej 60 lat, kobietom w ciąży, osobom przewlekle chorym, pensjonariuszom domów spokojnej starości i domów opieki oraz osobom narażonym na zakażenie ze względu na wykonywany zawód.

    Źródło: www.tagesspiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Sam się zaszczep Herr Koch!!!!!
    A nam pozwól się wygrzać, Wit C, ciepła herbata z cytryną i miodem.
    Kilka dni w spokoju i lepiej działa niż szczypawki!!!!!

    BERLINER

    Jak złapie cię grypa tak naprawdę, to 2 tygodnie w łóżku i bez antybiotyków się nie obejdzie

    Tomek

    Jeszcze nigdy nie brałem antybiotyków w czasie grypy. Może dlatego, że to choroba wirusowa i nie miałem jakichkolwiek powikłań związanych z bakteriami.

    Roland

    Szczepienia pojeb…ich ja tydzien po szczepieniu na Grype jestem caly czas przeziebiony juz 1.5 miesiaca ilez nozna

    RENCIŚCI

    BERLIN – My mamy 71 – 66 lat od 20 lat szczepimy się – Nigdy nie chorowaliśmy na grypę, jedynie małe przeziębienia – Polski Apap, Obuprom i na drugi dzień przechodzi

    Jürgi

    Debile ku… debile a niemiaszki już w kolejkach stoją

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x