Berlin. Rząd federalny nie ma już wiele czasu. Jednak SPD, Zieloni i FDP wciąż mają wielkie plany dla emerytów, ośrodków opieki nad dziećmi i pracowników.
Kampania wyborcza do Bundestagu w 2025 r. od dawna rzuca swoje cienie na dyskusjach o kandydatach i opcjach koalicyjnych. Wybory odbędą się we wrześniu przyszłego roku – o ile obecna koalicja nie rozpadnie się wcześniej. Jeśli jednak obecny harmonogram nie ulegnie zmianie, SPD, Zieloni i FDP będą miały jeszcze dobry rok na realizację niedokończonych projektów. To niewiele czasu na prace rządowe. Koalicja musi zatem zdecydować, czym zajmie się teraz – a na co nie ma wystarczająco dużo czasu lub wspólnej płaszczyzny porozumienia. Wyjaśniamy priorytety trzech partii koalicyjnych na pozostałą część okresu legislacyjnego i to, co prawdopodobnie nie zostanie zrealizowane.
SPD: emerytury, płace, miejsca pracy
Ostatnio można było odnieść wrażenie, że w koalicji niewiele się łączy. Jednak partia kanclerza, SPD, jest przekonana, że koalicja ma jeszcze trochę do zrobienia, aby mieć perspektywę lepszego wyniku i ponownej szansy na objęcie stanowiska kanclerza w następnych wyborach powszechnych. „Ta koalicja wciąż ma ważne zadania do wykonania” – powiedział redakcji lider SPD Lars Klingbeil. Socjaldemokraci chcą skupić się na kwestiach, które mają wpływ na życie wielu ludzi. „Dla mnie chodzi przede wszystkim o trzy rzeczy: bezpieczne miejsca pracy, wyższe płace i stabilne emerytury”, dodaje Klingbeil. Mówi, że pakiet emerytalny został sfinalizowany, aby zapewnić, że poziom emerytur pozostanie stabilny w dłuższej perspektywie.
SPD apeluje o szybką decyzję Bundestagu. „Każdy, kto pracował przez całe życie, musi mieć możliwość polegania na ustawowej emeryturze” – domaga się Klingbeil. Pakiet jest ważny dla milionów ludzi w kraju i nie może zostać „rozdrobniony w sporach koalicyjnych”. „SPD jest również bardzo zaniepokojona złymi wiadomościami z gospodarki i miejscami pracy w przemyśle, które są zagrożone, na przykład w VW i ThyssenKrupp. „Chcę, aby rząd walczył o wzmocnienie przemysłu w naszym kraju”, podkreśla Klingbeil. „Obejmuje to inwestycje w infrastrukturę, konkurencyjne ceny energii i wsparcie dla elektromobilności”. Lider SPD ostrzega: „Raz przeniesione za granicę miejsca pracy już nie wrócą”.
SPD chce również zapewnić, że więcej pracowników będzie dobrze opłacanych. „Dzięki ustawie o zbiorowym układzie pracy zapewnimy, że zamówienia publiczne trafią tylko do firm, które płacą rozsądne wynagrodzenia” – zapowiedział Klingbeil. „Praca musi się opłacać, zwłaszcza w czasach inflacji, kiedy ludzie obracają każde euro dwa razy”.
Zieloni: przedszkola, wzrost gospodarczy, ochrona klimatu
Partia Zielonych koncentruje swoje plany na nadchodzący rok na „inwestowaniu w przyszłość” w kilku obszarach. „Mówiąc konkretnie, następnym krokiem będą parlamentarne obrady na temat ustawy o jakości ośrodków opieki dziennej” – mówi redakcji Ricarda Lang, liderka partii. Wzmocni to opiekę nad dziećmi w całym kraju i wesprze rodziny.
Ustawa minister rodziny Lisy Paus została przyjęta przez rząd podczas przerwy letniej, ale zielone światło z Bundestagu wciąż czeka. Podobnie jak w latach 2023 i 2024, rząd federalny zamierza zapewnić krajom związkowym cztery miliardy euro w nadchodzących latach na poprawę jakości opieki nad dziećmi w ośrodkach opieki dziennej. W przeciwieństwie do przeszłości, pieniądze nie mogą być już wykorzystywane do obniżania opłat. Muszą być inwestowane w personel lub czynniki, takie jak posiłki w żłobkach. Zieloni naciskają również na szybkie wdrożenie pakietu wzrostu uzgodnionego przez rząd federalny. Inicjatywa, która również została już zatwierdzona przez gabinet, przewiduje m.in. lepsze warunki dla inwestycji firmowych. Osoby, które pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, mają otrzymać premię. Pracodawcy będą mogli w przyszłości opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i promocję pracy bezpośrednio tym osobom. Zachęty te mają na celu utrzymanie ludzi w pracy, a tym samym złagodzenie niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej.
Wreszcie, Zieloni chcą również poczynić postępy w swojej kluczowej kwestii ochrony klimatu w nadchodzących miesiącach, „na przykład poprzez lepszą adaptację do klimatu” oraz ochronę oceanów i środowiska, mówi współprzewodniczący partii Lang.
FDP: ulga, kapitał emerytalny, migracja
Wdrożenie niedawno przyjętego pakietu wzrostu jest również szczególnie ważne dla liberałów. Lider partii Christian Lindner i jego zespół od miesięcy używają terminu „zwrot gospodarczy” przy każdej okazji i wzywają do fundamentalnych reform, aby uczynić niemiecką gospodarkę bardziej konkurencyjną.
„Jesteśmy odpowiedzialni za poprawę sytuacji ludzi i firm”, mówi deputowany grupy parlamentarnej FDP Christoph Meyer w wywiadzie dla naszej redakcji. Wymienia on m.in. ulgi poprzez całkowitą likwidację progresji podatkowej i ulg podatkowych, a także ustawę o odciążeniu biurokracji. Porozumienia w ramach koalicji obejmują również więcej obowiązków współpracy i surowsze sankcje dla odbiorców dochodów obywatelskich. Planowany pakiet emerytalny, który został już zatwierdzony przez gabinet, zawiera również projekt, który jest bardzo ważny dla liberałów. Chodzi o wprowadzenie tzw. kapitału pokoleniowego. Wiąże się to z utworzeniem dodatkowego filaru finansowania ustawowego systemu ubezpieczeń emerytalnych.
Plan zakłada, że rząd federalny będzie od teraz regularnie wpłacał (pożyczone) pieniądze do funduszu. Zacznie się od przelewu w wysokości dwunastu miliardów euro, a kwota będzie rosła z każdym rokiem. Począwszy od drugiej połowy lat 2030-tych, dochody z funduszu powinny pomóc w utrzymaniu stabilnych finansów i składek na ubezpieczenie emerytalne. FDP przywiązuje również dużą wagę do polityki azylowej. Wzywa do „ścisłego sojuszu sił demokratycznych w celu kontrolowania migracji”, jak ujął to wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Meyer. Koalicja i CDU/CSU spierają się obecnie o odrzucanie nielegalnie wjeżdżających uchodźców na granicy. Po tym, jak rozmowy między rządem, CDU/CSU i krajami związkowymi w tej sprawie zakończyły się fiaskiem, lider FDP Lindner prowadzi teraz kampanię na rzecz nowego formatu szczytu. Składa się z niego samego, kanclerza Olafa Scholza (SPD), wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) i lidera opozycji Friedricha Merza (CDU).
Rząd federalny: które plany prawdopodobnie nie będą już realizowane
Pieniądze klimatyczne, które koalicja faktycznie chciała ustanowić w tej kadencji parlamentu, prawdopodobnie nie zostaną już wypłacone przed wyborami do Bundestagu. Podstawowy program ochrony dzieci został okrojony z ważnego projektu w walce z ubóstwem dzieci do wyższych stawek zasiłku rodzinnego i zasiłku na dziecko w nagłych wypadkach. I podczas gdy grupy parlamentarne SPD i Zielonych naciskają na usunięcie aborcji z kodeksu karnego zgodnie z zaleceniem komisji ekspertów, FDP nie wykazuje żadnych oznak zgody na to.
źródło: morgenpost.de