Ekspert WHO: Koniec pandemii koronawirusa nastąpi za kilka miesięcy

    W Niemczech obowiązuje kolejny lockdown. Strach przed mutacjami koronawirusa z Wielkiej Brytanii i RPA sprawił, że życie publiczne zostało w dużej mierze ograniczone. Na horyzoncie pojawił się jednak promyk nadziei. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi bowiem o zmniejszającej się liczbie zakażeń koronawirusem na całym świecie.

    Spadek liczby infekcji o połowę w ciągu sześciu tygodni

    Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech od kilku tygodni utrzymuje się na stałym poziomie. Jednak aktualnie nie wiadomo jeszcze kiedy nastąpi ponowne otwarcie restauracji i sklepów detalicznych. Obawa przed trzecią falą, wywołaną przez nowe warianty wirusa Sars-CoV-2, jest w Niemczech zbyt wielka.

    Z drugiej strony WHO donosi aktualnie o gwałtownym spadku liczby zakażeń koronawirusem na całym świecie. W ciągu zaledwie sześciu tygodni liczba zachorowań zmniejszyła się o ponad połowę (około 350 000 zakażeń dziennie), z dalszą tendencją spadkową. Po raz pierwszy od początku pandemii na całym świecie odnotowuje się spadek liczby zgonów na koronawiursa.

    Rozwój ten jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie kraje zmagają się obecnie z mutacjami koronawirusa B.1.1.7 i B.1.351.

    Ekspert WHO: koniec Covid-19 nastąpi za kilka miesięcy

    Biorąc pod uwagę malejące liczby, lockdown w Niemczech może wydawać się przesadzony, jednak obecny rozwój napawa nadzieją i może przynieść ponowne otwarcie handlu detalicznego i gastronomii w przewidywalnej przyszłości.

    Podczas gdy Niemcy powoli szukają drogi powrotnej do normalności i łagodzą małymi krokami obostrzenia, dyrektor regionalny WHO Hans Henri Kluge patrzy na całą sytuację bardziej spokojnie: W wywiadzie dla duńskiego radia Belg ogłosił, że pandemia skończy się za kilka miesięcy, że najgorsze już minęło. „Wciąż będzie istniał wirus, ale nie sądzę, by restrykcje były konieczne” – powiedział Kluge.

    Niedawno w jednym z badań wyjaśniono, w jaki sposób może dojść do tego, że koronawirus może wkrótce stać się po prostu nieszkodliwą grypą. Ważną rolę odegrała w tym „częściowa odporność”.

    Według Kluge, mutacje są normalne i nie spowodują, że koronawirus wymknie się spod kontroli. I patrząc na przypadki z różnych krajów, nie wydaje się, żeby się mylił: Zakażenia w krajach o wysokiej częstości występowania mutacji spadają równie gwałtownie, jak w regionach o niewielu przypadkach mutacji.

    Sars-CoV-2 podobny do hiszpańskiej grypy? Mutacje mogą być początkiem końca

    Hiszpańska grypa z lat 1918/19 (ponad 50 milionów zgonów) również osiągnęła szczyt podczas drugiej fali i załamała się stosunkowo szybko wkrótce po trzeciej.

    Nigdy jednak wirus nie zniknął całkowicie. Do dnia dzisiejszego wirus H1N1 istnieje, ale w tak osłabionej formie, że ledwo można go odróżnić od zwykłej grypy. Można by wręcz powiedzieć, że mutacje są początkiem końca pandemii.

    Tezę tę potwierdzają również nowe badania opublikowane w renomowanym czasopiśmie Science. Tam naukowcy z uniwersytetów w Atlancie i Pensylwanii przewidują, że koronawirus wkrótce będzie już tylko „endemiczny”, czyli występujący lokalnie. Globalna kampania szczepień ma przyspieszyć ten proces.

    Profesor Heiner Fangerau, dyrektor Instytutu Historii Medycyny na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie, również spodziewa się szybkiego zniknięcia koronawirusa: „Spodziewam się, że pandemia koronawirusa będzie przebiegała podobnie do hiszpańskiej grypy. Już wiosna 2021 roku powinna być zauważalnie bardziej normalna, latem wszystko powinno wrócić w dużej mierze do normy, a jesienią powinno być jeszcze lepiej” – powiedział profesor według NTV.

    źródło: www.infranken.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x